Toruń - letni przewodnik

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Toruń – letni przewodnik
Posted by

Toruń – letni przewodnik

Letni przewodnik po Polsce powraca, by w tym roku zabrać Was na wycieczkę w niezwykle urokliwe, ale mniej doceniane miejsca w kraju.

 

Naszą podróż rozpoczniemy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie leży miasto doskonale łączące w sobie historię i nowoczesność. Jego charakter kształtują średniowieczne i renesansowe zabytki, a także bogate życie kulturalne. W powietrzu unosi się zapach pierników, a z knajpki położonej przy rynku słychać dobry jazz. Wszystko pod czujnym okiem Mikołaja Kopernika. Witajcie w Toruniu!

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…

Postać znanego polskiego astronoma króluje na pomniku ustawionym na Rynku Staromiejskim .  Miłośnicy teorii Kopernika i gwiezdnych podróży poczują się doskonale w toruńskim planetarium,  gdzie podczas krótkich seansów mogą posłuchać ciekawostek o Kosmosie i Układzie Słonecznym.

Szczególnie zainteresowanym  tematem polecamy także wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, położonego 13 kilometrów od Torunia. To tam znajdują się m.in. dwa największe radioteleskopy w Polsce, a zwiedzającym pomocą służy grupa ekspertów  gotowa odpowiedzieć na każde pytanie.

Toruń. Gotyk na dotyk.

Tak brzmi hasło turystyczne miasta. Mało kto wie, że Toruń to miejsce, w którym – zaraz po znanym wszystkim Krakowie – znajdziemy najwięcej polskich zabytków światowej klasy.

Warto udać się na romantyczny spacer po Rynku Staromiejskim, by podziwiać okalające go urokliwe, kolorowe kamieniczki. Wzrok nasz na pewno przyciągnie również  ratusz, ozdobiony pięknym zegarem. Miłośników gotyckiej architektury z pewnością zachwyci zespół toruńskich kościołów. Koniecznie trzeba odwiedzić m.in. Katedrę Świętojańską,  Kościół św. Jakuba czy Kościół Mariacki.  Znakomitą lekcją historii będzie także przechadzka wśród ruin  pozostałych po Zamku Krzyżackim, czy równie ciekawym Zamku Bierzgłowskim.

Po tej wędrówce pod znakiem  historii, zapraszamy na spacer Bulwarem Filadelfijskim.  W konkursie na siedem cudów Polski organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” – drugie miejsce zajęła nadwiślańska panorama Torunia.  Na wyspie Kępa Bazarowa, naprzeciwko Bramy Mostowej, znajdziemy taras widokowy, z którego pejzaż od lat zachwyca malarzy i poetów. Tam zobaczyć możemy flisaków spławiających tratwy po Wiśle, tam czeka nas nocna gra świateł – kolorowa iluminacja.

Przez żołądek do serca

Także i w ten kulinarny  sposób Toruń zdobywa coraz to nowych zwolenników. To właśnie  tutejsi cukiernicy znają tajemną recepturę, która pozwala im wypiekać najlepsze pierniki w Polsce.  Okazją do doskonałej  zabawy i degustacji owych słodkości będzie  wycieczka do toruńskiego Muzeum Piernika. Tam każdy  może na chwilę stać się  czeladnikiem i przy pomocy XVI-wiecznych narzędzi uformować ciastko w ulubionym kształcie. Czeka nas tu samodzielne przesiewanie mąki, łączenie ciepłego miodu z resztą składników, wkładanie ciastek do ogromnego pieca oraz próbowanie owych smakołyków.

Toruń jazzem stoi

Wakacje w Toruniu to także  Artus Jazz Festiwal, podczas którego dziedziniec Ratusza Staromiejskiego rozbrzmiewa relaksującymi dźwiękami muzyki. Co roku miasto gości najwybitniejszych przedstawicieli  tego gatunku.  Grały tu już między innymi takie gwiazdy polskiego jazzu jak Leszek Możdzer czy Aga Zaryan.  Miłośników filmu gród Kopernika zaprasza z kolei na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.  A  zwolennicy nieco lżejszych rytmów znajdą tu wiele klimatycznych klubów, które oferują ciekawe, tematyczne imprezy prowadzone  przez najlepszych (!)  światowych DJ-ów. Warto zajrzeć między innymi do klubu PRL, zlokalizowanego w samym centrum Starego Miasta.

A dla tych, którzy patrzą na wakacyjną wyprawę nieco bardziej prozaicznie, jeszcze kilka istotnych informacji. Toruń leży zaledwie dwie godziny drogi od stolicy, prowadzi do niego z Warszawy dobra i szybka droga. Najogólniej mówiąc miasto oferuje nam wszystko w najlepszym gatunku za niewygórowaną cenę. Niezależnie od tego, czy chcemy przeżyć tu  prywatną lekcję historii, podziwiać piękne widoki, czy też najzwyczajniej w świecie – odpocząć – Toruń  to  miasto, do którego warto wybrać się na letni – i nie tylko letni – odpoczynek.

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Sztokholmie

 

Fot: sztokholm.msz.gov.pl

1 0 2177 12 sierpnia, 2014 Ciekawostki, News, Turystyka 12 sierpnia, 2014

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.