Aleksander Włodarski - Poloniki 2013

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Aleksander Włodarski – Poloniki 2013
Posted by

Aleksander Włodarski – Poloniki 2013

Nowa Gazeta Polska w tym roku już po raz trzynasty przyznała nagrodę Poloniki, której celem jest uhonorowanie Polaków mieszkających w Szwecji za tworzenie dobrego wizerunku Polski za granicą.

Tym razem nagroda Polaka Roku przyznana została Aleksandrowi Włodarskiemu – architektowi.

Nie bez powodu czasem słyszy się, że Sztokholm to miasto budowane przez Polaków. Okazuje się, że co drugi pracownik na największych budowach nie jest Szwedem, zaś najbardziej liczną grupą są właśnie Polacy. Człowiek uhonorowany nagrodą, Aleksander Włodarski już od 40 lat należy do najpopularniejszych urbanistów w Sztokholmie. Jego projekty cieszą się uznaniem i prestiżem.

Joanna Balladyna Troikowicz została laureatką w kategorii artystycznej.

Jest to urodzona w Krakowie polska rzeźbiarka i malarka. Od 1977 roku mieszka i pracuje w Szwecji. Jej prace wyróżniają się na tle innych artystów zróżnicowanymi, oryginalnymi formami . Dzięki nim zyskała ona ogromną popularność. Jednym z najbardziej znanych dzieł Troikowicz jest ozdobny mur przy stacji metra w Globen.

Kapituła przyznała także nagrodę specjalną dla redaktora Aleksandra Kwiatkowskiego.

Spopularyzował on polskie kino i kinematografię w Szwecji. Ponadto od wielu lat zaangażowany jest w tworzenie biblioteki polskiej przy Instytucie Polskim w Sztokholmie.

Fot: sxc.hu

0 0 3467 18 maja, 2013 Ciekawostki, Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 18 maja, 2013

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.