Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Być dziewczyną w Polsce
Posted by

Być dziewczyną w Polsce

Konkurs „DZIEW/CZYNY. BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE”

Dziewczynom wstęp surowo wzbroniony! Myślicie, że w XXI wieku takie zakazy nie obowiązują? Niekoniecznie. „Nie poradzisz sobie”, „To męski zawód”, „Ubierz się bardziej kobieco”, „To sport dla chłopców”. „Ta zabawka nie nadaje się dla dziewczynki”, „Nie zachowuj się jak chłopczyca”.

Czy tego chcemy, czy nie – na każdym kroku otaczają nas niewidzialne bariery, które utrwalają tradycyjne podziały na to, co dziewczęce i chłopięce, męskie i damskie. Nauczyciele, politycy, media, a nawet bliscy przesyłają w stronę dziewczynek i młodych kobiet, mniej lub bardziej subtelne komunikaty o tym, jakie powinny być.

A co jeśli, dziewczynka woli bawić się robotami, a na bal karnawałowy pójść w stroju kierowcy rajdowego? Co jeśli nastolatka zamiast iść na szkolną imprezę woli przygotowywać się do olimpiady matematycznej? Jak ma poradzić sobie z lekceważeniem kolegów menedżerka, która właśnie została szefową klubu piłkarskiego?

Jak trudno płynąć pod prąd i przeciwstawić się społecznym oczekiwaniom wiedzą nie tylko małe dziewczynki. A jednak, mimo presji ze strony otoczenia, wiele z nas wybiera własną życiową drogę i ma odwagę kwestionować tradycyjny podział na role męskie i żeńskie.

Pokażcie, że potraficie spełniać swoje marzenia i same decydować o życiowych wyborach nawet wbrew stereotypom. Podzielcie się nami swoimi doświadczeniami w realizacji celów, nawet tych „nie dla dziewczyn”. Opowiedzcie, jak to jest być dziewczyną w Polsce, która ma gdzieś utarte schematy i społeczne klisze. Weźcie udział w naszym konkursie „DZIEW/CZYNY. BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE”.

Czekamy na wasze listy, w których opowiecie nam o swoich sukcesach i zmaganiach, o już zrealizowanych planach i tych, które jeszcze przed wami. O ambicjach, celach, wykorzystanych i niewykorzystanych szansach.

Pokażcie, że jesteście dziewczynami czynu, bo przecież w słowie dziewczyny, ukryte jest działanie!

Konkurs organizują wspólnie Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych i fundacja „Kosmos dla dziewczynek” – magazyn dla wszystkich dziewczyn i reszty świata. Na wasze listy czekamy do 21 marca.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie pracy konkursowej na adres email: dziewczyny@isp.org.pl lub za pośrednictwem poczty na adres: Instytut Spraw Publicznych, ul. Szpitalna 5 lok. 22, 00-031 Warszawa z dopiskiem „DZIEWCZYNY” według podanego harmonogramu.

Regulamin konkursu jest dostępny obok.

Autorki najciekawszych listów otrzymają książki szwedzkich autorek ufundowane przez ambasadę Szwecji w Polsce.

Kapituła konkursu przyzna autorkom najciekawszych prac konkursowych pięć równorzędnych nagród:

  • I równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Katarzyny Molędy “Szwedzi. Ciepło na Północy.”
  • II równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Astrid Lindgren & Sary Schwardt ”Twoje listy chowam pod materacem”
  • III równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Kerstin Ekman „Oszustki”
  • IV równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Majgull Axelsson „Ja nie jestem Miriam”
  • V równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Margareta Strömstedt ”Astrid Lindgren”

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 marca o godz. 18.00 podczas wydarzenia organizowanego przez ambasadę Szwecji i Instytut Spraw Publicznych z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczna edycja Dnia kobiet będzie poświęcona wychowywaniu i kształtowaniu aspiracji dziewczyn i młodych kobiet.

Porozmawiamy, o tym, jak to jest być dziewczyną w Polsce; jak edukacja i stereotypy wpływają na ich wybory życiowe; jak wychowywać dziewczynki, żeby realizowały swoje marzenia.

Szczegóły wydarzenia podamy wkrótce.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/447725575575258/

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 869 15 marca, 2017 Nauka i badania, News, Wydarzenia, Zdrowie 15 marca, 2017

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.