Czyste powietrze w Szwecji

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Czyste powietrze w Szwecji
Posted by

Czyste powietrze w Szwecji

Szwedów sposoby na czyste powietrze

Jeszcze w latach 70. Szwecja przeżywała dotkliwy kryzys w sferze energetyki. Obecnie kraj może się poszczycić przemyślaną polityką energetyczną i – co za tym idzie – czystym powietrzem.

Zdarzają się dni, gdy wskaźnik jakości powietrza w Warszawie informujący o ilości szkodliwych substancji jest kilkanaście razy wyższy niż w Sztokholmie. Co sprawia, że Szwedzi radzą sobie z problemem zanieczyszczeń powietrza?

Przemyślana polityka energetyczna

Najważniejszym celem polityki energetycznej Szwecji jest oszczędność i poszanowanie energii. Podobnie jak w Polsce, 50% zużywanego w Szwecji ciepła dostarczane jest dzięki sieci ciepłowniczej. Szwedzi jednak wyznają zasadę, że odpady mogą zastąpić tradycyjne źródła energii i wierzą w efektywność energetyczną. Do produkcji energii wykorzystywane są odpady komunalne i bioodpady z lasu, rośliny energetyczne z rolnictwa, ciepło odpadowe z przemysłu oraz biogaz powstający w wyniku beztlenowej fermentacji odpadów biodegradowalnych. Zużycie energii jest takie, jak kilkadziesiąt lat temu, mimo że PKB Szwecji wzrósł o 80%.

Polityka zrównoważenia

W każdym szwedzkim mieście o liczbie ludności powyżej 50 tys. istnieje instalacja do produkcji biogazu ze ścieków i wydzielanej u źródła, biodegradowalnej części odpadów komunalnych. W Szwecji działa także największa na świecie liczba pomp ciepła w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Szwedzi skupili się również na zwiększeniu efektywności wytwarzania energii poprzez przejście na energetykę rozproszoną, skojarzoną oraz na odzysk energii z wilgotnych spalin, tradycyjnie traktowanej jako straty kominowe. Jednym z kluczowych rozwiązań w tym zakresie było znalezienie synergii między często niekojarzonymi ze sobą rodzajami działalności samorządów, takich jak oczyszczalnia ścieków, biogazownie, ale także sieć ciepłownicza i transport miejski.

Wszystko to nazwano polityką zrównoważenia, która oznacza maksymalne wykorzystanie tego, co zostało wyprodukowane dla zabezpieczenia bieżących potrzeb. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie środowiska wynikające z produkcji oraz oszczędza nowe surowce.

Dzięki tak prowadzonej polityce ceny energii nie są wysokie (25% niższe niż w Polsce), a emisja pyłu zawieszonego jest niewykrywalna. Z kolei szwedzka produkcja energii elektrycznej obejmuje energię wodną, jądrową oraz energię wiatrową.

Dobre wzorce ze Szwecji

Według Szwedów odpady mogą zastąpić tradycyjne źródła energii. Kluczem jest przemyślana gospodarka odpadami. Konieczna jest też zmiana mentalna w zachowaniu mieszkańców oraz odgórne, zrozumiałe regulacje obejmujące system zrównoważonej gospodarki. Istotna jest też m.in.: energoefektywność budynków, a w sferze transportu poprawa warunków dla pieszych i rowerzystów w centrach miast, wprowadzenie opłat za wjazd do centrum, rozbudowa komunikacji miejskiej, ograniczenie ruchu samochodów w określonych częściach miasta, czyszczenie ulic w celu zredukowania ilości pyłu PM10, zwiększenie ilości samochodów elektrycznych (w Szwecji jest 27 tysięcy aut elektrycznych i hybrydowych.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 1166 23 stycznia, 2017 Ekologia, Nauka i badania, News 23 stycznia, 2017

Dodaj komentarz

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.