Ekocentrum w Szwecji

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

Video

Ekocentrum w Szwecji
Posted by

Ekocentrum w Szwecji

Ekocentrum – skandynawskie rozwiązania

W wyniku działań prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego – prof. Adama Guły, studenci oraz koordynatorzy projektu INforSE mieli okazję zwiedzić Ekocentrum w Goteborgu, Agencję ds. Energii Regionu Skanii oraz nowopowstałe, ekologiczne osiedle 26 domów na przedmieściach Helsingborgu. Tematem sześciodniowego wyjazdu była ekologia i energetyka odnawialna.

Początkowym punktem wycieczki była wizyta w Agencji ds. Energii Rejonu Skanii znajdującej się w Malmo. Tutaj uczestnicy mogli posłuchać o zasadach działania organizacji, które wspierają energetykę odnawialną w Szwecji i pomagają jej ewoluować. Malmo jest miastem bardzo ekologicznym, znajduje się tu kila tysięcy metrów kwadratowych kolektorów słonecznych i paneli do wytwarzania energii cieplnej. Autobusy napędzane są biogazem, a głównym celem agencji jest osiągnięcie 50 % energii, będącej wytworem źródeł odnawialnych. Plan miałby zostać zrealizowany do 2020 roku.

Następnym punktem wyjazdu było osiedle w Helsingborgu. Jest to nietypowe zbiorowisko domów, gdyż znajduje się tutaj 48 kolektorów słonecznych, które podgrzewają użytkowaną wodę, a domy zaś ogrzewane są biomasą.

Kolejno grupa udała się do Ekocentrum w Szwecji, które mieści się w Goteborgu. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli wziąć udział w dyskusjach dotyczących składowania radioaktywnych odpadów z elektrowni jądrowych. Na dzień dzisiejszy, w Szwecji funkcjonuje 10 takich reaktorów. Najnowszym pomysłem na pozbycie się odpadów jest podzielenie ich na grupy, w zależności od stopnia zagrożenia i takie też składowanie odpadów. Pobyt w ekocentrum w Szwecji ukazał realne zagrożenia, jak i czyste korzyści jądrowych elektrowni.

Końcowymi etapami było zwiedzanie nowoczesnego osiedla energooszczędnego oraz biogazowi i farmy turbin wiatrowych. Uczestnicy zostali również zapoznani z planem miasta, którego głównym, 100procentowym źródłem energii mają być źródła odnawialne. Frederikshavn spełnia ten warunek już w 40 %, a szacuje się, że do 2015 roku spełni go ostatecznie.

Wyjazd miał na celu wzbogacenie wiedzy uczestników w zakresie energii jądrowej i odnawialnej oraz ukazanie efektywności energetycznej tychże źródeł energii.

Fot: sxc.hu

Polecamy również:

Odpady w Polsce
Gazy cieplarniane w Szwecji
– Projekt INforSE
– Agencja ds. Energii Rejonu Skanii

0 0 1622 14 lutego, 2016 Ekologia, News, Wydarzenia 14 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.