Ekosystem Morza Bałtyckiego i OCEANA

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Ekosystem Morza Bałtyckiego i OCEANA
Posted by

Ekosystem Morza Bałtyckiego i OCEANA

Oceana rozpoczęła w 2013 roku trzecią ekspedycję badawczą na Bałtyku by wspierać działania na rzecz jego ochrony

 

Zanieczyszczone, przełowione, ignorowane. Mimo poparcia społecznego dla przywrócenia świetności środowiska Morza Bałtyckiego, brak jest woli politycznej by to osiągnąć. Oceana podejmuje działania by poprawić tę sytuację.

 

Malmö, Szwecja – przy okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów, organizacja Oceana rozpoczęła trzecią już bałtycką ekspedycję badawczą. Dotychczasowe badania Bałtyku, prowadzone przez organizację w poprzednich latach, skupiały się na głębszych obszarach morza. Tym razem ekspedycja dokumentowała obszary przybrzeżne na terenie Polski, Szwecji, Danii oraz Finlandii. W Polsce szczególnie dokładnie przebadana została Zatoka Pucka i jej okolice.

 

Ekosystem Morza Bałtyckiego jest domem dla wielu cennych w skali świata gatunków oraz ekosystemów. Niestety, eutrofizacja, szeroko obecne zjawisko przełowienia czy odrzuty, czyli wyrzucanie za burtę martwych, niepotrzebnych ryb, wywierają ogromną presję na lokalne ekosystemy. Ponadto, aktualnie istniejąca sieć morskich obszarów chronionych jest niewystarczająco zarządzana. W wielu przypadkach destruktywne praktyki połowowe dozwolone są w obrębie tych obszarów.

 

“Nie jesteśmy tu by promować scenariusze zagłady Morza Bałtyckiego, ale by naciskać na ambitne zmiany polityczne, które zapobiec mają dalszej jego degradacji i jednocześnie przyczynić się do naprawy istniejącego stanu rzeczy”, mówi Xavier Pastor, kierownik ekspedycji i dyrektor wykonawczy w organizacji Oceana. „Najlepszym sposobem by wspomóc ten proces jest zapewnienie rzetelnej naukowej wiedzy na temat stanu Bałtyku, i to właśnie jest naszą rolą”.

 

Ekipa składająca się z nurków, biologów morskich i zawodowych pilotów sterujących podwodnym robotem, zbierała próbki, zdjęcia i materiały wideo z dna morskiego, które zostaną wykorzystane potem przez Oceanę w kampaniach na rzecz tworzenia nowych i odpowiedniego zarządzania istniejącymi obszarami chronionymi na Bałtyku.

 

“Kraje nadbałtyckie przodują w ustanawianiu ambitnych celów ochrony i planów zarządzania rybołówstwem. Niestety sprawy mają się gorzej z implementacją tych postanowień. Często słyszymy wymówkę, że pewnych rzeczy nie da się zrealizować z powodu braku odpowiednich danych naukowych. Nasze ekspedycje mają na celu wypełnienie tych luk i pomoc we wdrażaniu prawa,” dodała Hanna Paulomäki, kierownik Projektu Bałtyckiego w organizacji Oceana.

 

Oceana współpracuje także z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego w tym z FISH Secretariat ze Szwecji oraz Coalition Clean Baltic, w ramach kampanii „Rowerowy Rajd dla Bałtyku”. Ta zapoczątkowana przez fundację Zennstrom Philantropies międzynarodowa inicjatywa, ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa i zbiórkę podpisów pod petycją o przywrócenie zdrowego stanu środowiska Bałtyku.

 

Oceana to największa międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca wyłącznie na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych. Międzynarodowy zespół ekspertów i aktywistów pracuje nad przywróceniem właściwego stanu morskich ekosystemów oraz odbudową światowych zasobów ryb. Wyniki badań oraz rekomendacje Oceany wykorzystywane są przez wiele krajów i Komisję Helsińską (HELCOM) w kształtowaniu polityk morskich i rybołówstwa.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl

Fot: freeimages.com

2 0 5496 24 września, 2014 Ekologia, News 24 września, 2014

Dodaj komentarz

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.