Festival filmów LGBT i szwedzkie kino

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Festival filmów LGBT i szwedzkie kino
Posted by

Festival filmów LGBT i szwedzkie kino

Debata o niestereotypowym wychowaniu oraz krótkometrażowy film „Żaba” na 7. LGBT Film Festivalu

W ramach warszawskiej odsłony festiwalu, przy okazji pokazu dwóch filmów: szwedzkiego filmu krótkometrażowego „Żaba” i amerykańskiego filmu „Życie w masce” odbędzie się debata pt. „Dobre wychowanie – jak stereotypy związane z płcią wpływają na rozwój dziewcząt i chłopców?”.

Chłopcy nie mogą się mazać? Dziewczynki nie mogą grać w piłkę? Rodzice nie mogą być tej samej płci? Wychowanie dzieci pełne jest zakazów i nakazów, które wzmacniają tradycyjny podział ról pomiędzy płciami. Dziewczynki mają bawić się w księżniczki, a chłopcy w strażaków. Chłopcy powinni grać w piłkę, a dziewczynki malować się brokatem. Co jednak dzieje się, gdy młody człowiek postanawia sprzeciwić się wąskim normom „dobrego wychowania”?

O wzorcach chłopięcości i dziewczęcości, wychowywania dzieci w rodzinach niestandardowych (parach jednopłciowych, rodzinach patchworkowych) oraz sposobach na wzmacnianie w dzieciach postaw zgodnych z ich osobowością a nie stereotypami płci porozmawiają eksperci/tki, specjaliści/stki, ale też rodzice, którzy mają doświadczenie w wychowywaniu dzieci w Polsce i Szwecji.

Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Kinoteka, LGBT Film Festival

Filmy:

ŻABA (Grodan/The Frog)
Motywem przewodnim organizowanego w przedszkolu dnia tematycznego jest średniowiecze. Dziewczynki przebierają się za księżniczki, chłopcy za rycerzy. Jedna z księżniczek również chciałaby władać mieczem, ale czy to wypada?

Film powstał w oparciu o pierwszy w historii manifest filmowy napisany przez kobiety – Manifest Doris.
reż, scen: Cecilia Torquato (scenariusz inspirowany filmem Liny Linde ”Dziewczynki nie bekają”), zdj: Sophia Olsson, muz: Daniella Kruth/Gui Mallon, 7′, Szwecja 2008

ŻYCIE W MASCE (The Mask You Live In)
Bohaterami filmu są młodzi chłopcy. Na co dzień borykają się z naciskiem ze strony mediów, rówieśników, a także dorosłych skłaniających ich do tłumienia emocji, przekreślania przyjaźni, uprzedmiotowienia kobiet oraz rozwiązywania konfliktów drogą przemocy. Stereotypy te dotyczące płci powiązane są z rasą, statusem społecznym i innymi okolicznościami tworzącymi skomplikowane aspekty tożsamości, którym młode pokolenie musi sprostać, aby pasować do wyobrażeń „prawdziwego mężczyzny”.

Film jest następcą słynnego dokumentu „Miss Representation”, analizuje skutki stereotypowego wychowywania chłopców na twardzieli.
reż: Jennifer Siebel Newsom, scen: Jessica Congdon, Jennifer Siebel Newsom, obs: Caroline Heldman, muz: Eric Holland, zdj: John Behrens, 97′, USA 2015

Bilety: 19 zł

Więcej informacji o festiwalu: www.LGBTfestival.pl
Informacje o debacie można znaleźć tutaj: www.facebook.com/events/202193046820188

LGBT Film Festival 2016 odbywa się pod patronatem Ambasady Szwecji.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 879 16 kwietnia, 2016 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska Kwiecień 16, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.