Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce
Posted by

Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce

Armémuseum przekazało Muzeum Wojska Polskiego historyczną armatę przeciwlotniczą Bofors

W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przyjęcia do zbiorów historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40 mm (wz.36) przekazanej przez Armémuseum w Sztokholmie.

Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława. Wśród gości znaleźli się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski i Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh.

Armaty plot wz.36 kal. 40 mm, opracowane w latach 30. w szwedzkiej firmieBofors”, należały do najnowocześniejszego sprzętu Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej i odpowiadały, prawdopodobnie, za największą liczbę zestrzelonych maszyn Luftwaffe w 1939 r.

Armata przekazana w depozyt przez sztokholmskie Armémuseum składa się z oryginalnych części szwedzkich (zamek, łoże dolne) oraz wyprodukowanych w Polsce – w fabryce w Starachowicach (lufa, łoże górne). To zestawienie części jest bardzo zagadkowe i wymagać będzie dalszych wnikliwych badań nad historią tego egzemplarza.

Eksponat będzie stanowił istotne uzupełnienie kolekcji MWP obejmującej przedwojenny sprzęt ciężki Wojska Polskiego.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 756 19 grudnia, 2016 Kultura i sztuka, Nauka i badania, News, Wydarzenia 19 grudnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.