Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce
Posted by

Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce

Armémuseum przekazało Muzeum Wojska Polskiego historyczną armatę przeciwlotniczą Bofors

W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przyjęcia do zbiorów historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40 mm (wz.36) przekazanej przez Armémuseum w Sztokholmie.

Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława. Wśród gości znaleźli się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski i Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh.

Armaty plot wz.36 kal. 40 mm, opracowane w latach 30. w szwedzkiej firmieBofors”, należały do najnowocześniejszego sprzętu Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej i odpowiadały, prawdopodobnie, za największą liczbę zestrzelonych maszyn Luftwaffe w 1939 r.

Armata przekazana w depozyt przez sztokholmskie Armémuseum składa się z oryginalnych części szwedzkich (zamek, łoże dolne) oraz wyprodukowanych w Polsce – w fabryce w Starachowicach (lufa, łoże górne). To zestawienie części jest bardzo zagadkowe i wymagać będzie dalszych wnikliwych badań nad historią tego egzemplarza.

Eksponat będzie stanowił istotne uzupełnienie kolekcji MWP obejmującej przedwojenny sprzęt ciężki Wojska Polskiego.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 Możliwość komentowania Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce została wyłączona 928 19 grudnia, 2016 Kultura i sztuka, Nauka i badania, News, Wydarzenia 19 grudnia, 2016

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.