Internetowy Polski Słownik Biograficzny

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Nasze społeczności

Reklama

Video

Internetowy Polski Słownik Biograficzny
Posted by

Internetowy Polski Słownik Biograficzny

iPSB – udostępniony przez Narodowy Instytut Audiowizualny Internetowy Polski Słownik Biograficzny

 

Powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia na temat Polaków oraz działających w Polsce obcokrajowców, którzy mieli wpływ na rozwój naszego kraju i społeczeństwa. To iPSB – udostępniony przez Narodowy Instytut Audiowizualny Internetowy Polski Słownik Biograficzny. Serwis został symbolicznie zainaugurowany 16 grudnia br. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pod adresem www.ipsb.nina.gov.pl znajduje się praktyczne narzędzie i rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich poszukujących informacji na temat historii i kultury Polski – nauczycieli, wykładowców i naukowców, dziennikarzy, studentów, uczniów czy po prostu osób ciekawych świata.

Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Użytkownicy mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania i czytelnych indeksów alfabetycznych i tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie.

Oprócz biogramów w serwisie znajdują się materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci, pochodzące z zasobów m.in. Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej oraz wielu innych instytucji.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony mkidn.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1092 08 stycznia, 2015 Baza turystyczna 8 stycznia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.