Klimat w Szwecji oraz ustrój polityczny w Szwecji

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Klimat w Szwecji oraz ustrój polityczny w Szwecji
Posted by

Klimat w Szwecji oraz ustrój polityczny w Szwecji

Klimat w Szwecji

Szwecja jest dość długim i wąskim krajem ma 480 km szerokości i 1600 km długości. Większą część powierzchni zajmują lasy. Klimat jest łagodny, a pogoda przewidywalna. W regionach arktycznych można zanotować w miarę wysoką temperaturę. Zima na północy zaczyna się wcześnie, jesień bardzo podobnie. Za to wiosna pojawia się dość późno, nawet pod koniec maja. Lecz na południu klimat w Szwecji poprawia się już niekiedy w lutym. W stolicy Szwecji na początku roku temperatura utrzymuje się poniżej zera.

Ustrój polityczny w Szwecji

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 r. W Szwecji głową Państwa jest król, który ma niewielkie uprawnienia. Rząd sprawuje władzę wykonawczą, a parlament władzę ustawodawczą. Parlament wybiera ministrów, a na ich czele stoi premier. Królestwo Szwecji dzieli się na prowincje i gminy. Każdą prowincją zarządza Gubernator. Rada prowincji odpowiada za planowanie przestrzenne i opiekę medyczną. Gminy zajmują się edukacją i opieką społeczna jak również planowaniem przestrzennym.

Fot: sxc.hu

Przeczytaj również:

– Golfsztrom (prąd zatokowy)
– Piteå nad Zatoką Botnicką (Riwiera Północy)
– Skania (południe Szwecji)
– Riksdag (parlament jednoizbowy)

1 0 3206 15 stycznia, 2009 Baza turystyczna, News, Polityka, Szwecja - ogólne informacje 15 stycznia, 2009

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.