Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Ludzie starsi w Szwecji
Posted by

Ludzie starsi w Szwecji

Ludzie starsi w Szwecji – prowadzenie normalnego życia

W Szwecji zwiększa się liczba osób starszych i zaspokajanie ich potrzeb stanowi coraz poważniejsze wyzwanie, szczególnie że wydłuża się średnia długość życia. Dlatego rząd przeznacza znaczne środki na rzecz osób starszych, a opieka zdrowotna i socjalna to istotne elementy szwedzkiej polityki społecznej.

Jej celem jest umożliwienie osobom starszym i niepełnosprawnym prowadzenia normalnego życia oraz stworzenie warunków, by ci, które sobie tego życzą, mogli jak najdłużej mieszkać we własnych domach. Takie osoby mają prawo do różnego rodzaju świadczeń, które ułatwiają im prowadzenie gospodarstwa domowego. W wielu gminach  dostarczane są seniorom np. ciepłe posiłki.

Gdy samodzielne sprostanie codziennym obowiązkom stanie się zbyt trudne, można wystąpić o pomoc opiekunów – w przypadku niepełnosprawności, pomoc ta może być nawet całodobowa.

Do tego osoby, które nie mogą podróżować zwykłymi środkami komunikacji, mają prawo do przejazdów taksówkami lub innymi, specjalnie przystosowanymi pojazdami.

Obecnie rozważane jest także wprowadzenie zasady, że osoby starsze, które przez dłuższy czas pozostawały razem, mogą wspólnie przenosić się do ośrodków opieki, gdy jedno z nich wymaga takiej opieki.

Większość wydatków na opiekę nad seniorami pochodzi z podatków gminnych i subsydiów rządowych. Tylko niewielki procent opłat pokrywają sami seniorzy i nie zmienia tego fakt, że coraz więcej usług w tym sektorze jest prywatyzowanych.

Więcej informacji: http://www.swedenabroad.com/ImageVaultFiles/id_34566/cf_347/Opieka_nad_seniorami.PDF

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

5 0 1946 21 kwietnia, 2017 News, Prawo, Przewodnik, Rodzina i dzieci, Zdrowie 21 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.