Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Ludzie starsi w Szwecji
Posted by

Ludzie starsi w Szwecji

Ludzie starsi w Szwecji – prowadzenie normalnego życia

W Szwecji zwiększa się liczba osób starszych i zaspokajanie ich potrzeb stanowi coraz poważniejsze wyzwanie, szczególnie że wydłuża się średnia długość życia. Dlatego rząd przeznacza znaczne środki na rzecz osób starszych, a opieka zdrowotna i socjalna to istotne elementy szwedzkiej polityki społecznej.

Jej celem jest umożliwienie osobom starszym i niepełnosprawnym prowadzenia normalnego życia oraz stworzenie warunków, by ci, które sobie tego życzą, mogli jak najdłużej mieszkać we własnych domach. Takie osoby mają prawo do różnego rodzaju świadczeń, które ułatwiają im prowadzenie gospodarstwa domowego. W wielu gminach  dostarczane są seniorom np. ciepłe posiłki.

Gdy samodzielne sprostanie codziennym obowiązkom stanie się zbyt trudne, można wystąpić o pomoc opiekunów – w przypadku niepełnosprawności, pomoc ta może być nawet całodobowa.

Do tego osoby, które nie mogą podróżować zwykłymi środkami komunikacji, mają prawo do przejazdów taksówkami lub innymi, specjalnie przystosowanymi pojazdami.

Obecnie rozważane jest także wprowadzenie zasady, że osoby starsze, które przez dłuższy czas pozostawały razem, mogą wspólnie przenosić się do ośrodków opieki, gdy jedno z nich wymaga takiej opieki.

Większość wydatków na opiekę nad seniorami pochodzi z podatków gminnych i subsydiów rządowych. Tylko niewielki procent opłat pokrywają sami seniorzy i nie zmienia tego fakt, że coraz więcej usług w tym sektorze jest prywatyzowanych.

Więcej informacji: http://www.swedenabroad.com/ImageVaultFiles/id_34566/cf_347/Opieka_nad_seniorami.PDF

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

5 0 2142 21 kwietnia, 2017 News, Prawo, Przewodnik, Rodzina i dzieci, Zdrowie 21 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.