Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Margot Wallström wygłosiła Exposé
Posted by

Margot Wallström wygłosiła Exposé

Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej

15 lutego Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström wygłosiła w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej.

Szwecja i cały świat znalazły się w okresie gwałtownych i znaczących zmian. Dziesięć lat temu liczba osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju wynosiła zaledwie połowę dzisiejszych 65 milionów. Do Syrii jeździli turyści. Rosja nie próbowała siłą zmieniać granic Gruzji i Ukrainy. Gospodarka Chin stanowiła jedną czwartą stanu dzisiejszego. Nieznane było pojęcie Brexitu. Prezydent USA nie wysyłał tweetów, bo Twitter dopiero powstawał.

Szybkie globalne zmiany mogą sprawiać, że narasta lęk – są też jednak podwaliną postępu. Z każdą minutą mojego przemówienia ok. 120 osobom udaje się wydobyć ze skrajnego ubóstwa. Porozumienie paryskie i Agenda 2030 torują drogę do zrównoważonej przyszłości. Dzięki porozumieniu pokojowemu w Kolumbii, Ameryka Południowa może stać się pokojowym kontynentem.

Ilustracją dla tych czasów, kiedy przez ciemne chmury przebijają się przebłyski słońca, może być taka opowieść:

Dziadek zwraca się do swojego wnuczka: Toczy się we mnie walka dwóch wilków. jeden z nich jest zły – to niepokój, arogancja, egoizm i kłamstwa. Drugi jest dobry – to wiara w przyszłość, pokój, współczucie i prawda. To walka, która toczy się nieustannie w każdym z nas.

Wnuczek pyta: Który z wilków wygrywa? Dziadek: Ten, którego nakarmisz.

W trudnych czasach szwedzka polityka zagraniczna spoczywa na stabilnych podstawach, jakimi są prawa człowieka, demokracja i współpraca multilateralna. Skupienie się jedynie na swoim własnym kraju byłoby egoistyczne i niemądre. To, co jest dobre dla świata, jest też dobre dla Szwecji.

Z całością exposé (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj: http://www.government.se/49192d/globalassets/government/block/aktualitetsblock/utrikesdepartementet/utrikesdeklarationen-2017-engelska.pdf

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 358 22 lutego, 2017 News, Polityka, Wydarzenia Luty 22, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.