Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Margot Wallström wygłosiła Exposé
Posted by

Margot Wallström wygłosiła Exposé

Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej

15 lutego Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström wygłosiła w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej.

Szwecja i cały świat znalazły się w okresie gwałtownych i znaczących zmian. Dziesięć lat temu liczba osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju wynosiła zaledwie połowę dzisiejszych 65 milionów. Do Syrii jeździli turyści. Rosja nie próbowała siłą zmieniać granic Gruzji i Ukrainy. Gospodarka Chin stanowiła jedną czwartą stanu dzisiejszego. Nieznane było pojęcie Brexitu. Prezydent USA nie wysyłał tweetów, bo Twitter dopiero powstawał.

Szybkie globalne zmiany mogą sprawiać, że narasta lęk – są też jednak podwaliną postępu. Z każdą minutą mojego przemówienia ok. 120 osobom udaje się wydobyć ze skrajnego ubóstwa. Porozumienie paryskie i Agenda 2030 torują drogę do zrównoważonej przyszłości. Dzięki porozumieniu pokojowemu w Kolumbii, Ameryka Południowa może stać się pokojowym kontynentem.

Ilustracją dla tych czasów, kiedy przez ciemne chmury przebijają się przebłyski słońca, może być taka opowieść:

Dziadek zwraca się do swojego wnuczka: Toczy się we mnie walka dwóch wilków. jeden z nich jest zły – to niepokój, arogancja, egoizm i kłamstwa. Drugi jest dobry – to wiara w przyszłość, pokój, współczucie i prawda. To walka, która toczy się nieustannie w każdym z nas.

Wnuczek pyta: Który z wilków wygrywa? Dziadek: Ten, którego nakarmisz.

W trudnych czasach szwedzka polityka zagraniczna spoczywa na stabilnych podstawach, jakimi są prawa człowieka, demokracja i współpraca multilateralna. Skupienie się jedynie na swoim własnym kraju byłoby egoistyczne i niemądre. To, co jest dobre dla świata, jest też dobre dla Szwecji.

Z całością exposé (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj: http://www.government.se/49192d/globalassets/government/block/aktualitetsblock/utrikesdepartementet/utrikesdeklarationen-2017-engelska.pdf

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 821 22 lutego, 2017 News, Polityka, Wydarzenia 22 lutego, 2017

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.