Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Margot Wallström wygłosiła Exposé
Posted by

Margot Wallström wygłosiła Exposé

Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej

15 lutego Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström wygłosiła w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej.

Szwecja i cały świat znalazły się w okresie gwałtownych i znaczących zmian. Dziesięć lat temu liczba osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju wynosiła zaledwie połowę dzisiejszych 65 milionów. Do Syrii jeździli turyści. Rosja nie próbowała siłą zmieniać granic Gruzji i Ukrainy. Gospodarka Chin stanowiła jedną czwartą stanu dzisiejszego. Nieznane było pojęcie Brexitu. Prezydent USA nie wysyłał tweetów, bo Twitter dopiero powstawał.

Szybkie globalne zmiany mogą sprawiać, że narasta lęk – są też jednak podwaliną postępu. Z każdą minutą mojego przemówienia ok. 120 osobom udaje się wydobyć ze skrajnego ubóstwa. Porozumienie paryskie i Agenda 2030 torują drogę do zrównoważonej przyszłości. Dzięki porozumieniu pokojowemu w Kolumbii, Ameryka Południowa może stać się pokojowym kontynentem.

Ilustracją dla tych czasów, kiedy przez ciemne chmury przebijają się przebłyski słońca, może być taka opowieść:

Dziadek zwraca się do swojego wnuczka: Toczy się we mnie walka dwóch wilków. jeden z nich jest zły – to niepokój, arogancja, egoizm i kłamstwa. Drugi jest dobry – to wiara w przyszłość, pokój, współczucie i prawda. To walka, która toczy się nieustannie w każdym z nas.

Wnuczek pyta: Który z wilków wygrywa? Dziadek: Ten, którego nakarmisz.

W trudnych czasach szwedzka polityka zagraniczna spoczywa na stabilnych podstawach, jakimi są prawa człowieka, demokracja i współpraca multilateralna. Skupienie się jedynie na swoim własnym kraju byłoby egoistyczne i niemądre. To, co jest dobre dla świata, jest też dobre dla Szwecji.

Z całością exposé (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj: http://www.government.se/49192d/globalassets/government/block/aktualitetsblock/utrikesdepartementet/utrikesdeklarationen-2017-engelska.pdf

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 770 22 lutego, 2017 News, Polityka, Wydarzenia 22 lutego, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.