Najczęściej wybierane kierunki współpracy zagranicznej

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Najczęściej wybierane kierunki współpracy zagranicznej
Posted by

Najczęściej wybierane kierunki współpracy zagranicznej

Współpraca międzyregionalna

Samorządy województw są ważnym partnerem dla MSZ. Działania podejmowane w regionach mogą znacząco przyczyniać się do budowania trwałych relacji gospodarczych, naukowych i kulturalnych ze społecznościami innych państw, a także pomagać w skutecznej promocji Polski za granicą.

Zgodnie z art. 18 pkt 14) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2013 r., poz. 596, z późn. zm.), podejmowanie uchwał w sprawie uczestnictwa w międzynarodowych zrzeszeniach regionalnych i innych formach współpracy regionalnej należy do wyłącznej kompetencji sejmiku.

Na podstawie, art. 75 ustawy o samorządzie województwa, sejmik województwa uchwala „Priorytety współpracy zagranicznej województwa, określające:

– główne cele współpracy zagranicznej,
– priorytety geograficzne przyszłej współpracy
– zamierzenia co do przystępowania do międzynarodowych zrzeszeń regionalnych.

Dokument ten może być uchwalany za zgodą ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Niemal wszystkie województwa uchwaliły Priorytety w dwóch pierwszych latach istnienia samorządów wojewódzkich. W kolejnych latach wiele województw nowelizowało pierwsze Priorytety lub przyjmowało nowe. W połowie województw aktualnie obowiązujące Priorytety zostały przyjęte w ostatnich pięciu latach.

Współpraca województwa ze społecznościami regionalnymi innych państw prowadzona jest zgodnie z prawem wewnętrznym, polityką zagraniczną państwa i jego międzynarodowymi zobowiązaniami, w granicach zadań i kompetencji województwa. Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy o samorządzie województwa, inicjatywy zagraniczne województwa, w tym w szczególności projekty umów o współpracy regionalnej, mogą być podejmowane za zgodą ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Każde z polskich województw prowadzi współpracę zagraniczną na podstawie co najmniej kilku formalnych umów dwustronnych. Łącznie w skali kraju funkcjonuje ok. 270 partnerstw z regionami z innych państw. Ponadto, podejmowana jest współpraca w formie wielostronnych sieci, zrzeszeń międzynarodowych, EUWT, a także w ramach projektów finansowanych ze środków UE. Wszystkie województwa utrzymują swoje przedstawicielstwa w Brukseli.

Dziesięć najczęściej wybieranych kierunków współpracy zagranicznej polskich województw to Ukraina, Niemcy, Francja, Rosja, Włochy, Czechy, Szwecja, Słowacja, Chiny i Węgry.

Akty prawne

– ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2013 r., poz. 596, z późn. zm.)
-ustawa z dnia 15 września 2000 r. o zasadach przystępowania jednostek samorządu terytorialnego do międzynarodowych zrzeszeń społeczności lokalnych i regionalnych (Dz. U. Nr  91, poz. 1009, z późn. zm.).

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 395 29 sierpnia, 2016 Biznes, News, Polityka Sierpień 29, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.