Nowe banknoty w Szwecji

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Nowe banknoty w Szwecji
Posted by

Nowe banknoty w Szwecji

Nowe banknoty od 1.10.2015

 

Od kilku już lat trwa w Szwecji proces zmiany wizerunku banknotów i monet. Za kilkanaście dni, 1 października 2015 r. pojawią się w obiegu nowe twarze na banknotach o nominale: 20-, 50-, 200- oraz 1 000-koron. Nominał 200 koron wchodzi do obiegu po raz pierwszy.

Za rok, w październiku 2016 r. pojawią się nowe 100- i 500-koronówki oraz monety o walorach 1, 2 i 5 koron. I tutaj absolutną nowością będzie dwukoronówka.

Obecne banknoty i monety będą stopniowo traciły ważność. Jedynie moneta 10/koronowa pozostaje niezmieniona. 1 lipca 2016 r. tracą ważność banknoty 20-, 50- oraz 1 000-koronowe starego typu. Nie będzie już można używać ich w handlu. Ale jeszcze do końca sierpnia 2016 r. można je wpłacać na swoje konto bankowe. Potem sprawa staje się trudniejsza.

Nowe banknoty będą miały wiele wymyślnych zabezpieczeń przed fałszowaniem. Do bardziej ciekawych należy zapewne „animacja” wizerunku. Gdy poruszymy banknotem niektóre jego fragmenty zmienią kolor, a nawet pojawi się inny obrazek.

Bank Narodowy Szwecji – Sveriges Riksbank – wydał specjalną aplikację dla tabletów i smartfonów umożliwiającą sprawdzanie ważności pieniędzy. Aplikacja (App) o nazwie „Kolla pengarna” (Sprawdź pieniądze) jest dostępna dla urządzeń Apple oraz dla Androida.

Zobacz informacja Riksbanku o nowych pieniądzach.

Nowe banknoty od 1-10-2015

Foro: http://www.freedigitalphotos.net/images/agree-terms.php

Źródło: stockholm.trade.gov.pl
Fot: stockholm.trade.gov.pl

4 0 2712 15 września, 2015 Biznes, News 15 września, 2015

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.