Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Pan Herman Lindqvist z wizytą w Visby
Posted by

Pan Herman Lindqvist z wizytą w Visby

Wybitny szwedzki pisarz i historyk Pan Herman Lindqvist o historii dynastii Wazów i stosunków polsko-szwedzkich

Zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP wykład miał miejsce 25 kwietnia w Visby (Gotlandia).

Pan Herman Lindqvist wygłosił wykład na temat 1000 lat historii polsko-szwedzkiego sąsiedztwa. Pierwszą oznaką specjalnych stosunków władców Polski i Szwecji było małżeństwo córki polskiego księcia Mieszka Świętosławy (Sigrid Storråda) z pierwszym królem szwedzkim Erykiem Zwycięzcą (Erik Segersäll) około 1000 lat temu. Wykład koncentrował się na historii dynastii Wazów, która rządziła w Polsce i Szwecji w XVI i XVII wieku. Okres ten charakteryzował się nagłymi i nieprzewidywalnymi zwrotami w polityce krajowej i zagranicznej, które miały znaczący wpływ na sytuację Polski i jej pozycję w Europie.

Podczas wykładu przedstawiono w ciekawy sposób wspólne elementy historii obu narodów, które dzisiaj łączą silne więzy międzyludzkie, a także kontakty gospodarcze, kulturalne i polityczne. Wszystkie te elementy sprawiają, że stosunki polsko-szwedzkie mają wyjątkowy charakter. Pan Lidqvist obejrzał również wystawę „Samarytanie z Markowej”, zorganizowaną wspólnie przez Ambasadę RP w Sztokholmie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Wystawa została otwarta na początku kwietnia br. z udziałem Ambasadora RP W. Tarki.

Herman Lindqvist jest szwedzkim dziennikarzem, pracował jako korespondent zagraniczny w wielu krajach. Jest autorem wielu książek na temat szwedzkiej historii. Mieszkający w Polsce i Szwecji Herman Lindqvist, posiada unikalną wiedzę na temat historii obu krajów. Opublikował wiele książek i artykułów na temat Polski i stosunków polsko-szwedzkich.

 

Źródło: Ambasada RP w Sztokholmie (sztokholm.msz.gov.pl)
Fot: L. KOMOROWSKA-LINDQVIST (sztokholm.msz.gov.pl)

4 0 1496 02 maja, 2017 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 2 maja, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.