Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Pan Herman Lindqvist z wizytą w Visby
Posted by

Pan Herman Lindqvist z wizytą w Visby

Wybitny szwedzki pisarz i historyk Pan Herman Lindqvist o historii dynastii Wazów i stosunków polsko-szwedzkich

Zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP wykład miał miejsce 25 kwietnia w Visby (Gotlandia).

Pan Herman Lindqvist wygłosił wykład na temat 1000 lat historii polsko-szwedzkiego sąsiedztwa. Pierwszą oznaką specjalnych stosunków władców Polski i Szwecji było małżeństwo córki polskiego księcia Mieszka Świętosławy (Sigrid Storråda) z pierwszym królem szwedzkim Erykiem Zwycięzcą (Erik Segersäll) około 1000 lat temu. Wykład koncentrował się na historii dynastii Wazów, która rządziła w Polsce i Szwecji w XVI i XVII wieku. Okres ten charakteryzował się nagłymi i nieprzewidywalnymi zwrotami w polityce krajowej i zagranicznej, które miały znaczący wpływ na sytuację Polski i jej pozycję w Europie.

Podczas wykładu przedstawiono w ciekawy sposób wspólne elementy historii obu narodów, które dzisiaj łączą silne więzy międzyludzkie, a także kontakty gospodarcze, kulturalne i polityczne. Wszystkie te elementy sprawiają, że stosunki polsko-szwedzkie mają wyjątkowy charakter. Pan Lidqvist obejrzał również wystawę „Samarytanie z Markowej”, zorganizowaną wspólnie przez Ambasadę RP w Sztokholmie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Wystawa została otwarta na początku kwietnia br. z udziałem Ambasadora RP W. Tarki.

Herman Lindqvist jest szwedzkim dziennikarzem, pracował jako korespondent zagraniczny w wielu krajach. Jest autorem wielu książek na temat szwedzkiej historii. Mieszkający w Polsce i Szwecji Herman Lindqvist, posiada unikalną wiedzę na temat historii obu krajów. Opublikował wiele książek i artykułów na temat Polski i stosunków polsko-szwedzkich.

 

Źródło: Ambasada RP w Sztokholmie (sztokholm.msz.gov.pl)
Fot: L. KOMOROWSKA-LINDQVIST (sztokholm.msz.gov.pl)

4 0 1663 02 maja, 2017 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 2 maja, 2017

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.