Parki technologiczne w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Parki technologiczne w Polsce
Posted by

Parki technologiczne w Polsce

Parki technologiczne w Polsce a zagranicą

Parki technologiczne, centra technologiczne, parki naukowe przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy w innowacyjnych technologiach upatrują swojej szansy na umocnienie swojej pozycji na rynku. Wydaje się, że działalność tych parków z sukcesem ugruntowała się już w polskich realiach gospodarczych.

Park technologiczny to kompleks gospodarczy stanowiący zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Celem powstawania tego typu obiektów jest realizacja polityki wsparcia innowacyjnych przedsiębiorców, głównie w obszarach technologiczne zaawansowanych. Parki tworzą więc infrastrukturę i warunki sprzyjające zwiększeniu innowacyjności przedsiębiorstw.

Działalność podmiotów zarządzających parkami dotyczy przede wszystkim inicjowania współpracy międzynarodowej,  tworzenia ram organizacyjnych dla współpracy przedsiębiorstw z ośrodkami naukowymi i środowiskiem akademickim, wspieranie komercjalizacji wiedzy pochodzącej z badań naukowych, inicjowanie i usprawnianie transferu technologii, wsparcie działalności małych i średnich przedsiębiorców poprzez szkolenia, doradztwo oraz ułatwianie dostępu do źródeł finansowania, wynajem powierzchni biurowej, usługowej i laboratoryjnej.

Instytucja parku technologicznego jest rozwiązaniem powszechnie na świecie spotykanym. Parki tego typu działają w USA (Research Park), Wielkiej Brytanii (Science Park) czy Francji (France Technopole). Nie funkcjonują one jednak według jednego schematu i wykazują dosyć istotne różnice.

Podobnie zresztą każdy z kilkudziesięciu parków w Polsce posiada indywidualny charakter, wynikający z regionalnych uwarunkowań, w tym głównie z lokalnych tradycji przemysłowych. Ponadto wyróżnić w tym zakresie trzeba szczególny instrument, jakim są tzw. inkubatory technologiczne, których działalność ukierunkowana jest przede wszystkim na tworzenie nowych podmiotów gospodarczych.

Ocena efektów działania parków technologicznych jest oczywiście niewymierna z punktu widzenia organów publicznych. Ty jednak jako przedsiębiorca działający w obszarze nowych technologii z pewnością możesz skorzystać z proponowanych ułatwień podejmowania i prowadzenia biznesu.

dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com
Follow us on Twitter: @VistulaLimited
Fot: Tomasz Machelski

2 0 2158 26 stycznia, 2015 Ciekawostki, News 26 stycznia, 2015

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.