Parki technologiczne w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Parki technologiczne w Polsce
Posted by

Parki technologiczne w Polsce

Parki technologiczne w Polsce a zagranicą

Parki technologiczne, centra technologiczne, parki naukowe przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy w innowacyjnych technologiach upatrują swojej szansy na umocnienie swojej pozycji na rynku. Wydaje się, że działalność tych parków z sukcesem ugruntowała się już w polskich realiach gospodarczych.

Park technologiczny to kompleks gospodarczy stanowiący zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Celem powstawania tego typu obiektów jest realizacja polityki wsparcia innowacyjnych przedsiębiorców, głównie w obszarach technologiczne zaawansowanych. Parki tworzą więc infrastrukturę i warunki sprzyjające zwiększeniu innowacyjności przedsiębiorstw.

Działalność podmiotów zarządzających parkami dotyczy przede wszystkim inicjowania współpracy międzynarodowej,  tworzenia ram organizacyjnych dla współpracy przedsiębiorstw z ośrodkami naukowymi i środowiskiem akademickim, wspieranie komercjalizacji wiedzy pochodzącej z badań naukowych, inicjowanie i usprawnianie transferu technologii, wsparcie działalności małych i średnich przedsiębiorców poprzez szkolenia, doradztwo oraz ułatwianie dostępu do źródeł finansowania, wynajem powierzchni biurowej, usługowej i laboratoryjnej.

Instytucja parku technologicznego jest rozwiązaniem powszechnie na świecie spotykanym. Parki tego typu działają w USA (Research Park), Wielkiej Brytanii (Science Park) czy Francji (France Technopole). Nie funkcjonują one jednak według jednego schematu i wykazują dosyć istotne różnice.

Podobnie zresztą każdy z kilkudziesięciu parków w Polsce posiada indywidualny charakter, wynikający z regionalnych uwarunkowań, w tym głównie z lokalnych tradycji przemysłowych. Ponadto wyróżnić w tym zakresie trzeba szczególny instrument, jakim są tzw. inkubatory technologiczne, których działalność ukierunkowana jest przede wszystkim na tworzenie nowych podmiotów gospodarczych.

Ocena efektów działania parków technologicznych jest oczywiście niewymierna z punktu widzenia organów publicznych. Ty jednak jako przedsiębiorca działający w obszarze nowych technologii z pewnością możesz skorzystać z proponowanych ułatwień podejmowania i prowadzenia biznesu.

dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com
Follow us on Twitter: @VistulaLimited
Fot: Tomasz Machelski

2 0 1371 26 stycznia, 2015 Ciekawostki, News Styczeń 26, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.