Polacy opracowali wynalazek umożliwiający diagnozę na podstawie tęczówki oka

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Polacy opracowali wynalazek umożliwiający diagnozę na podstawie tęczówki oka
Posted by

Polacy opracowali wynalazek umożliwiający diagnozę na podstawie tęczówki oka

Białostocki wynalazek umożliwi diagnozę na podstawie tęczówki oka

 

Postawienie wstępnej diagnozy na podstawie tęczówki oka ma umożliwić lekarzom wynalazek studentów Politechnik Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – Eyescan. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

Eyescan to odpowiedź na brak narzędzia diagnostycznego, które pozwalałoby lekarzom pierwszego kontaktu już we wczesnym stadium choroby określić, do jakiego specjalisty skierować danego pacjenta – powiedział PAP jeden z twórców projektu Marcin Joka.

Wynalazcy – studenci Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – szukali takiego rozwiązania do diagnozy, które nie ingerowałoby w ludzkie ciało.

„Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka ludzka tkanka, oprócz krwi, pozwalałaby na znalezienie powiązań jakiś chorób z organami – i znaleźliśmy tęczówkę” – powiedział współtwórca wynalazku. Badacze odwołali się w ten sposób do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia.

Pierwszym krokiem do skonstruowania wynalazku było przeanalizowanie tęczówki i stworzenie prototypu aplikacji, która analizuje obraz tęczówki oka i pokazuje zmiany w tej tęczówce, jak przebarwienia czy zmiany strukturalne. Efektem – jak mówił Joka – jest porównanie tej analizy z mapami irydologicznymi, pokazującymi jakie narządy i układy znajdują swoje odzwierciedlenie w określonych miejscach na powierzchni tęczówki. „Wynik tej analizy pozwala oszacować czy w organizmie dzieje się coś złego już na wstępnym etapie rozwoju choroby” – dodał.

Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do tzw. chmury (czyli wirtualnej bazy danych), a za pomocą aplikacji lekarz będzie w stanie odebrać je i odczytać wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem – jak powiedział Joka – będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale – jak dodał – na to potrzebne są środki finansowe.

W ocenie autora, proponowane rozwiązanie jest innowacyjne, bo – jak podkreślił – „do tej pory technologicznie było dosyć trudne, by na podstawie zdjęcia oka móc przeanalizować pewne powiązania między tęczówką a resztą ciała”. Jego zdaniem jest to też szybka i tania metoda wstępnej diagnozy.

Joka mówił, że wynalazcy konsultowali swój pomysł z lekarzami. Część z nich – jak dodał – jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Mówił, że w Polsce lekarze są podzieleni co do skuteczności irydologii, ale np. w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech zaczyna być to wprowadzane do normalnej praktyki lekarskiej.

Projekt Eyescan został wyróżniony w tegorocznym konkursie „Technotalenty” na innowacyjne rozwiązania młodych ludzi z województwa podlaskiego. (PAP)

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 1928 13 czerwca, 2016 Nauka i badania, News Czerwiec 13, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.