Polacy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia energii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Polacy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia energii
Posted by

Polacy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia energii

Źródła pozyskiwania energii są tematem dyskusji na całym świecie.

Rozmowy na temat problemu energetycznego podjęto także w Polsce, gdzie przygotowywana jest ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Przyszłość sektora energetycznego w Polsce i przygotowanie Polaków do nowych wyzwań omawiali goście spotkania zorganizowanego przez Ambasadę Królestwa Danii oraz firmę Danfoss.

Prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii trwają od kilkunastu miesięcy. Obecny projekt spotkał

się z pozytywną opinią branży, jednakże w celu jak najlepszego wykorzystania OZE w Polsce, wymaga dalszej pracy.

Głos w tej sprawie zabrały Ambasada Królestwa Danii oraz firma Danfoss, światowy dostawca rozwiązań
dla ogrzewnictwa oraz chłodnictwa i klimatyzacji.

„Odnawialne źródła energii to bardzo ważny temat w Polsce. Przykładem jest wciąż trwający proces przygotowywania pierwszej ustawy w pełni poświęconej temu obszarowi. Co więcej, rośnie zainteresowanie rozwiązaniami i inicjatywami związanymi z oszczędnością energii – zwłaszcza wydajności energetycznej
w budynkach.” – mówił Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii.

Polska pracuje nad rozwojem rynku energetycznego
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że sama praca nad ustawą o odnawialnych źródłach energii to duży sukces. Jednak jej projekt oraz dalsze rozporządzenia wykonawcze wciąż wymagają pracy. Jednym z wymienionych punktów dyskusyjnych dokumentu jest niewielka koncentracja na kwestii ciepła pozyskiwanego z OZE. Nieproporcjonalnie dużo uwagi poświęca się energii wykorzystywanej do produkcji prądu mimo, iż w ogólnym bilansie energia ta to zaledwie 15%. W innych krajach, takich jak Dania, Niemcy, Szwecja, czy Szwajcaria ciepło i chłód stanowią bardzo ważny czynnik. Takie podejście również powinno funkcjonować w Polsce. Szczególnie, że ok. 80-85% energii zużywanej w gospodarstwach domowych w kraju to ciepło i produkcja ciepłej wody użytkowej.

Ustawa także nierówno traktuje różne źródła OZE na skutek propozycji zróżnicowania stawek podatku VAT. Automatycznie sugeruje to wybór technologii lub rozwiązania, ograniczając ogólny rozwój w zakresie odnawialnych źródeł energii na polskim rynku. Ważną kwestią, której nie porusza ustawa jest również potencjał rynku rozproszonego, obejmującego OZE stosowane w gospodarstwach domowych. Ponad 40% energii zużywanej w Europie dotyczy właśnie budynków. Projekt ustawy nie przewiduje programu zachęcającego do stosowania tych rozwiązań. Według przedstawicieli branży energetycznej dofinansowanie do zakupu tego typu instalacji mogłoby zwiększyć świadomość Polaków na temat rozwiązań bazujących na OZE, ułatwić do nich dostęp, a także zwiększyć zainteresowanie budową nowoczesnych, energooszczędnych budynków.
Pomimo zawartych w projekcie ustawy OZE pewnych niedoskonałości, które w celu zachowania spójności zapisów prawnych wymagają korekty i uzupełnienia, projekt ten powinien zostać przyjęty, a Ustawa wdrożona jak najszybciej.
Dania, jak i cała Skandynawia jest znana z nowoczesnych rozwiązań energetycznych, które nie tylko
są bardzo ekologiczne, ale także energooszczędne. Dlatego jest to idealny rynek, na którym Polska mogłaby się wzorować.

„Energia odnawialna jest podstawą polityki energetycznej Danii. Powodem naszego zainteresowania OZE oraz oszczędnościami energii był kryzys naftowy w latach 70-tych. Gdy do nas dotarł zdecydowaliśmy
się na stosowanie odnawialnych źródeł energii zamiast paliwa kopalnego. Nie zmieniliśmy naszego podejścia nawet w latach 80-tych, gdy ropa zaczęła znowu płynąć. W ciągu ostatnich kilku lat pokazaliśmy, że inwestycje
w odnawialne źródła energii mogą iść w parze z dynamicznym wzrostem gospodarczym i rosnącym zatrudnieniem.” – dodał Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii.

Podczas spotkania przedstawiono różne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii do stosowania
w budownictwie. Jednym z przykładów były pompy ciepła, znacznie ograniczające zużycie energii. Obecnie wciąż niewielu Polaków je stosuje. Jednak według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC), liczba tych pomp w 2011 roku wzrosła o ponad 30 proc. r/r. PORT PC przewiduje, że gdyby ustawa zapewniała dofinansowanie tego rozwiązania, rynek pomp ciepła w Polsce wzrastałby co roku o ok. 100%.

Energia to poważny problem także dla domowego budżetu
Organizatorzy spotkania oprócz strony prawnej i systemowej opowiedzieli także o tym, jak odnawialne źródła energii mogą ułatwić życie Polakom. Zwłaszcza w zakresie domowych wydatków. Nowoczesne rozwiązania opierające się na OZE pozwalają w dużym stopniu zaoszczędzić na zużyciu energii i jednocześnie rachunkach za ogrzewanie, które stanowią dużą część domowego budżetu.

Potwierdzają to zaprezentowane wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, przygotowanego w ramach kampanii firmy Danfoss – „Odzyskaj kontrolę”. Jak się okazuje aż 35% mieszkańców Polski w ostatnim sezonie grzewczym zapłaciło za rachunki za ogrzewanie ponad 2000 zł. Natomiast ponad 5 mln Polaków miesięcznie na ogrzewanie wydawało ponad 650 zł. Co więcej aż 34% respondentów stwierdziło, że nie ma żadnej kontroli nad wydatkami z tytułu ogrzewania. Były to głównie osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych.

¾ badanych zauważyło w ostatnich latach wzrost kosztów za ogrzewanie. Właśnie w związku z rosnącymi opłatami aż 90% Polaków chciałoby odzyskać wpływ na wysokość rachunków płaconych z tytułu ogrzewania.
„Przestawienie się na odnawialne źródła energii wymaga zaangażowania na wielu poziomach. Po pierwsze polskie prawo powinno regulować kwestie związane z wykorzystywaniem tych rozwiązań. Po drugie, aby się do nich przekonać, każdy musi zobaczyć, jakie korzyści płyną z ich stosowania. Tu duże znaczenie oprócz kwestii ekologii mają oszczędności i obniżanie rachunków za energię.” – komentuje Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu firmy Danfoss Poland, członka wspierającego PORT PC.

Jednym z najprostszych urządzeń mających wpływ na zużycie energii i rachunki są termostaty grzejnikowe. Posiada je 60% Polaków i większość wie, że te niepozorne urządzenia mają wpływ na wysokość opłat za ogrzewanie oraz środowisko naturalne. Nowoczesne elektroniczne modele termostatów, takie jak living by Danfoss, są w stanie jeszcze dokładniej kontrolować zużywane ciepło, tym samym w prosty sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie. Termostaty te pozwalają zaoszczędzić do 23% zużywanej energii w domu, a w przypadku wymiany zaworów ręcznych nawet do 46%. Tak duże oszczędności są możliwe, dzięki licznym funkcjom, które nie tylko zmniejszają zużycie energii,ale także wpływają na komfort mieszkania i pracy:
tryb nocny obniża temperaturę podczas snu i podnosi przed porankiem,
tryb wakacyjny redukuje temperaturę i zużycie energii podczas dłuższych wyjazdów,
funkcja otwartego okna automatycznie wyłącza ogrzewanie podczas wietrzenia ograniczając domowe rachunki.
Dodatkowo nowoczesne termostaty pozwalają zaplanować tygodniowy program ogrzewania dostosowując warunki w mieszkaniu do naszego trybu życia.

Redakcja EkoNews, fot. sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl

fot: freeimages.com

2 0 882 25 marca, 2016 Ekologia, News Marzec 25, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.