Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Margot Wallström
Posted by

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Margot Wallström

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji

Przyszłość Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w regionie Morza Bałtyckiego oraz relacje dwustronne były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego oraz minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

Dzisiejsze rozmowy odbyły się przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego i gości specjalnych w Warszawie.

Ministrowie pozytywnie ocenili działania obu administracji zmierzające do aktualizacji dokumentu dwustronnego pn. Background Paper, stanowiącego załącznik do Deklaracji o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym, podpisanej przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji w obecności Prezydenta RP i Króla Szwecji w 2011 roku. Minister Waszczykowski zaznaczył, że stronie polskiej zależy na utrzymaniu ambitnego poziomu dokumentu, co w pełni odzwierciedla bardzo dobry stan naszych relacji.

Ministrowie przypomnieli, że to Polska i Szwecja zainicjowały Partnerstwo Wschodnie oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych w formacie Grupa Wyszehradzka, państwa nordyckie i bałtyckie. Oba państwa podzielają percepcję wyzwań związanych z sytuacją w regionie Morza Bałtyckiego. Ministrowie zgodzili się ponadto co do potrzeby nadania nowego impulsu dla rozwoju Partnerstwa Wschodniego.

Istotnym tematem rozmów była także przyszłość Unii Europejskiej, m.in. w następstwie ogłoszenia przez Wielką Brytanię decyzji ws. Brexitu.

Szef polskiego MSZ podziękował za szwedzkie poparcie dla polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził nadzieję na przyszłą współpracę Polski i Szwecji w tym gremium. Szwecja rozpoczęła sprawowanie dwuletniego mandatu w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2017 roku.

Minister Waszczykowski przekazał szefowej szwedzkiej dyplomacji kondolencje w związku z niedawnym zamachem terrorystycznym w centrum Sztokholmu, w wyniku którego zginęły 4 osoby.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: msz.gov.pl

1 0 1305 12 kwietnia, 2017 News, Polityka, Wydarzenia 12 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.