Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium
Posted by

Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium

Szwedzkie stypendium dla Szwedki polskiego pochodzenia

 

Od 2012 roku szwedzka fundacja Åke Andrén Stiftelsen przyznaje najwyższe w Szwecji stypendium dla obiecujących artystów, opiewające na pokaźną sumę pół miliona koron szwedzkich. W tym roku otrzymała je artystka polskiego pochodzenia Aleksandra Kucharska.

Urodzona w 1981 roku Aleksandra Kucharska mieszka w Malmö na południu Szwecji, urodziła się jednak w Gdańsku. Do form jej artystycznego wyrazu należą: rysunek, rzeźba oraz instalacje.

Jury tak motywuje swój wybór: „Jak wielu artystów, także Aleksandra Kucharska w procesie tworzenia wykorzystuje własne przeżycia i doświadczenia. Jej prace – obecnie przede wszystkim rysunki – są jak cienka błona, pod którą wibruje młodość, a jednocześnie mnogość doświadczeń i przeżyć, swoista melancholia wywołana jakąś stratą i nieśmiała tęsknota za tym, co jeszcze nieznane. A także ciekawość tych drobnych wahnięć, które prowadzą do wielkich zmian. (…)”

Stypendium fundacji Åke Andrén Stiftelsen zostało ufundowane w 2011 roku przez urodzonego w 1936 roku Åke Andréna, dyrektora banku, który w 2011 sprzedał część swojej kolekcji sztuki składającej się głównie z prac szwedzkich XX-wiecznych artystów.

Celem stypendium, które będzie przyznawane przez okres 50 lat, jest wspieranie młodych obiecujących artystów i stymulowanie rozwoju sztuki. Osobę stypendysty proponują członkowie jury, którego skład zmienia się co roku. Fundacja, poza przyznawaniem stypendium, pomaga także stypendystom w organizowaniu wystaw.

Prace tegorocznej stypendystki będzie można obejrzeć w galerii Liljevachls w Sztokholmie, w Muzeum Sztuki w Jönköping, w galerii sztuki Borås Konsthall oraz w Växjö Konsthall.

W 2014 roku w jury znalazł się dyrektor galerii Liljevachls Mårten Castenfors, Sune Nordgren – w przeszłości szef kilku szwedzkich i zagranicznych instytucji promujących sztukę oraz profesor sztuki Carl Magnus. W zarządzie nagrody zasiadają: Björn Teke, Åke Andrén, Maria Immonen oraz Bengt von Strokirk.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Szwedzkiej w Warszawie

fot: freeimages.com

1 0 1282 01 października, 2014 Nauka i badania, News Październik 1, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.