Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium
Posted by

Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium

Szwedzkie stypendium dla Szwedki polskiego pochodzenia

 

Od 2012 roku szwedzka fundacja Åke Andrén Stiftelsen przyznaje najwyższe w Szwecji stypendium dla obiecujących artystów, opiewające na pokaźną sumę pół miliona koron szwedzkich. W tym roku otrzymała je artystka polskiego pochodzenia Aleksandra Kucharska.

Urodzona w 1981 roku Aleksandra Kucharska mieszka w Malmö na południu Szwecji, urodziła się jednak w Gdańsku. Do form jej artystycznego wyrazu należą: rysunek, rzeźba oraz instalacje.

Jury tak motywuje swój wybór: „Jak wielu artystów, także Aleksandra Kucharska w procesie tworzenia wykorzystuje własne przeżycia i doświadczenia. Jej prace – obecnie przede wszystkim rysunki – są jak cienka błona, pod którą wibruje młodość, a jednocześnie mnogość doświadczeń i przeżyć, swoista melancholia wywołana jakąś stratą i nieśmiała tęsknota za tym, co jeszcze nieznane. A także ciekawość tych drobnych wahnięć, które prowadzą do wielkich zmian. (…)”

Stypendium fundacji Åke Andrén Stiftelsen zostało ufundowane w 2011 roku przez urodzonego w 1936 roku Åke Andréna, dyrektora banku, który w 2011 sprzedał część swojej kolekcji sztuki składającej się głównie z prac szwedzkich XX-wiecznych artystów.

Celem stypendium, które będzie przyznawane przez okres 50 lat, jest wspieranie młodych obiecujących artystów i stymulowanie rozwoju sztuki. Osobę stypendysty proponują członkowie jury, którego skład zmienia się co roku. Fundacja, poza przyznawaniem stypendium, pomaga także stypendystom w organizowaniu wystaw.

Prace tegorocznej stypendystki będzie można obejrzeć w galerii Liljevachls w Sztokholmie, w Muzeum Sztuki w Jönköping, w galerii sztuki Borås Konsthall oraz w Växjö Konsthall.

W 2014 roku w jury znalazł się dyrektor galerii Liljevachls Mårten Castenfors, Sune Nordgren – w przeszłości szef kilku szwedzkich i zagranicznych instytucji promujących sztukę oraz profesor sztuki Carl Magnus. W zarządzie nagrody zasiadają: Björn Teke, Åke Andrén, Maria Immonen oraz Bengt von Strokirk.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Szwedzkiej w Warszawie

fot: freeimages.com

1 0 1450 01 października, 2014 Nauka i badania, News Październik 1, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.