Transport promowy pojazdów ciężarowych

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
Transport promowy pojazdów ciężarowych
Posted by

Transport promowy pojazdów ciężarowych

Jak i gdzie możliwie najtaniej kupić bilet na prom do Szwecji, Danii, Finlandii lub Norwegii dla pojazdu ciężarowego? Jak i gdzie dokonać rezerwacji na prom? Z jakich przepraw promowych można skorzystać wysyłając pojazd z ładunkiem do Skandynawii?

Dla firm transportowych regularnie korzystających z przepraw promowych odpowiedzi na te pytania wydają się być oczywiste. Ale czy tak jest na pewno?

Teoretycznie można zadzwonić do działu rezerwacji armatora obsługującego połączenie promowe (np. do PŻB w sprawie rezerwacji z Gdańska do Nynashamn koło Sztokholmu), dokonać rezerwacji a kierowca będąc na miejscu zapłaci za bilet gotówką lub kartą. Można też, zakładając większą ilość przepraw – podpisać umowę z armatorem i przejść na rozliczenia bezgotówkowe a zlecenie rezerwacji składać mailem lub faksem.

Powyższe rozwiązania mają jednak kilka wad. Po pierwsze – nie każda firma transportowa uzyska u armatora wystarczający kredyt zaufania by móc w pełni cieszyć się względnym komfortem jaki daje podpisanie stosownej umowy. Z drugiej strony, gdy takiej umowy podpisać nie można – nie zawsze możliwe jest zaopatrzenie kierowcy w odpowiednie środki na zakup biletu w kasie armatora.

W takich przypadkach, korzystną alternatywą jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego pośrednika – spedytora działającego w branży przewozów promowych. Tego typu usługi od lat skutecznie oferuje firma Pol-Agent – spółka do niedawna należąca do Euroafryki, a więc największego armatora promowego na naszym rynku (obecnie blisko 100 % udziałów w spółce Pol-Agent należy do holenderskiego C. Steinweg Handelsveem BV).

Jakie korzyści może przynieść przewoźnikowi taka współpraca?

Przede wszystkim – elastyczność w podejściu do klienta.

Pol-Agent oferuje swoim obecnym i potencjalnym klientom możliwość dokonania rezerwacji za pośrednictwem formularza zamówienia na stronie internetowej, wiadomości e-mail, dyspozycji przekazanej faksem a nawet telefonicznie. Znacznie przychylniej niż przez armatora rozpatrywane są zapytania o możliwość skorzystania z kredytu kupieckiego – czyli rozliczania transakcji fakturą przelewową z odroczonym terminem płatności. Brak tego typu udogodnienia też nie jest przeszkodą w świadczeniu usługi – w dobie powszechnie wykorzystywanych systemów bankowości elektronicznej skutecznym i prostym rozwiązaniem jest wniesienie przedpłaty na podstawie wystawionej przez Pol-Agent i przesłanej klientowi faksem lub e-mailem faktury pro-forma i odesłanie przez niego tą samą drogą potwierdzenia wykonania operacji przelewu.

Bilety na promy w cenie niższej niż w kasie armatora – nawet do kilkudziesięciu procent!

Tańsze ceny zakupu biletów promowych u spedytora pośredniczącego w ich nabywaniu spowodowane są dużymi zniżkami jakie on oferuje z racji dużego ( z reguły wielokrotnie większego niż w przypadku dużej firmy transportowej) wolumenu realizowanych przewozów. Spedytor związany jest długoterminowymi umowami z armatorem. W ciągu wielu lat współpracy, za sprawą rok rocznie zwiększających się ilości bukowanych na promy własnych pojazdów, bądź pojazdów obsługiwanych spedycyjnie Pol-Agent wypracował sobie korzystne upusty w cenach frachtu promowego, w związku z czym pojazdy przewoźnika bukowane za jego pośrednictwem również korzystają z preferencyjnych stawek frachtowych – ustalonych już indywidualnie między przewoźnikiem a spedytorem/pośrednikiem. Tak wysokie zniżki nie są osiągalne dla mniejszych firm transportowych korzystających bezpośrednio z usług armatora , którym z reguły oferuje on wyjściową stawkę z taryfy frachtowej, a nawet trudne do wynegocjowania przez dużych przewoźników, szczególnie jeżeli Skandynawia nie jest ich podstawowym kierunkiem przewozów.

Pewność rezerwacji

W interesie spedytora przyjmującego zlecenie rezerwacji promowej leży dbałość o skuteczną realizację zlecenia – w szczególności o zapewnienie miejsca na danym promie dla bukowanego pojazdu, poinformowanie armatora o możliwości spóźnienia kierowcy jeżeli taka informacja do niego napłynęła (armator wyznacza z reguły określone limity czasowe zgłoszenia się pojazdu do odprawy biletowej np. godzinę przed odejściem promu, w przypadku nie zgłoszenia się kierowcy ma prawo anulować rezerwację) i ostatecznie – przebukowanie na najbliższe odejście w przypadku spóźnienia się kierowcy na prom. W rzetelnym wywiązaniu się spedytorowi z zobowiązania zapewnienia miejsca na promie pomaga przyznana mu przez armatora pula tzw. miejsc allotmentowych – tj. zagwarantowanych w systemie rezerwacji miejsc na poszczególne odejścia promów, z których może skorzystać bez względu na wyczerpanie możliwości standardowej rezerwacji.

Swoboda w dokonywaniu zmian w dokonanych już rezerwacjach

O ile rezerwując prom bezpośrednio u armatora na ogół możliwe (choć nie zawsze łatwe) jest przeniesienie rezerwacji na inną godzinę bądź inny dzień, o tyle rzadko kiedy możliwa jest zmiana trasy tj. przebukowanie pojazdu na inną relację promową (pewnym wyjątkiem jest np. Unity Line gdzie nie ma specjalnych trudności w zamianie rezerwacji na prom Świnoujście – Ystad na alternatywne połączenie Świnoujście – Trelleborg i odwrotnie). Tym większą trudność stanowi zamiana rezerwacji na trasach obsługiwanych przez różnych armatorów czy agentów linii promowych – szczególnie w sytuacji już opłaconego biletu na prom.
Tego typu problemy nie występują, gdy współpracuje się ze spedytorem obsługującym organizację przepraw promowych różnych linni promowych. Pol-Agent oferując swe usługi zapewnia możliwość dokonania rezerwacji i zakupu biletu na promy do Szwecji m.in. Unity Line, Stena Line, Polferries (PŻB) czy Skandlines. W ofercie firmy znajdują się połączenia z Polski i Niemiec do Szwecji takie jak: Świnoujście – Ystad, Świnoujście – Trelleborg, Gdynia – Karskrona, Gdańsk – Nynäshamn, Kilonia – Göteborg, Travemünde – Göteborg, Travemünde – Trelleborg, Rostock – Trelleborg, Sassnitz – Trelleborg. Poza promami do Szwecji firma bukuje też na promy do pozostałych państw skandynawskich: Danii, Norwegii i Finlandii.

Dyspozycyjność

Dział rezerwacji promowych w biurze armatora funkcjonuje z reguły w typowych godzinach pracy (np. Unity Line – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00). W tej kwestii spedytor ma ogromną przewagę jeżeli jest cały czas do dyspozycji swoich klientów. Biuro Pol-Agent w Świnoujściu pracuje 24 h na dobę – wyznaczeni pracownicy pełnią dyżury nocne, zajmując się zarówno bieżącą obsługą związaną z nocnymi odejściami promów jak i interweniując na wszelkie, zgłoszone o dowolnej porze przez przewoźników i kierowców problemy.

Bukowanie biletów cargo na promy do Skandynawii.


Autorem artykułu jest Stoker1
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Fot: sxc.hu

3 0 1628 07 stycznia, 2016 News, Turystyka 7 stycznia, 2016

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.