Urlop ze skandynawskim kryminałem

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Urlop ze skandynawskim kryminałem
Posted by

Urlop ze skandynawskim kryminałem

Skandynawski urlop z zagadką kryminalną w tle

Czytelnicy z całego świata zaczytują się w skandynawskich kryminałach, w Polsce książki Szwedów i Norwegów także cieszą się ogromną popularnością. Ci najbardziej znani to: Stieg Larsson, Jo Nesbø, Henning Mankell, Camilla Läckberg, do nich dołącza grono kilkunastu innych, których książki mają swoich miłośników gotowych podróżować śladami bohaterów powieści lub udać się na miejsce w poszukiwaniu genius loci, o którym piszą autorzy książek. Surowa skandynawska  przyroda w zderzeniu z tajemnicą opisaną w książkach tworzą niezwykły nastrój tych powieści. Aż się chce przeżyć to na własnej skórze, byle nie po zmroku!

Zainteresowanie świata, a i samych Szwedów literaturą kryminalną zaowocowało powstaniem festiwalu Crimetime na Gotlandii, który w tym roku odbędzie się w dniach 17 do 20 sierpnia. Będzie można spotkać autorów kryminałów, lista nazwisk jest imponująca, oprócz Skandynawów przylecą też autorzy z USA, Wielkiej Brytanii. Warsztaty i spotkania z autorami, zabawa w odkrywanie śladów morderstwa, zajęcia dla dzieci. Książki kryminalne dla najmłodszych mają także liczną rzeszę młodych wielbicieli.

„W Szwecji i Norwegii ma miejsce nowa fala turystyki inspirowanej książką i filmem, w szczególności o tematyce kryminalnej. Ta fala popularności w dużej mierze została wywołana przez Stiega Larssona, którego książki sprzedały się w 20 milionach egzemplarzy na całym świecie, na nich podstawie zrealizowano dwa filmy. Zamieszkując w domach ulokowanych w miejscach znanych z powieści  Gotlandia (Anna Janson, Maria Vern), Olandia (Johan Theorin, Kwartet olandzki), czy w małej  Fjällbace (Camilla Läckberg) możemy uruchomić wyobraźnię i dzięki literaturze przeżyć dodatkowe emocje w danym miejscu – zachęca Anna Kaźmierczak,  dyrektor NOVASOL Polska.

Fani policjanta śledczego Kurta Wallandera będą szukać domu w Ystad, gdzie mieszka książkowy bohater, tam możemy wynająć niemal identyczny dom, położony nad samym morzem jak ten powieściowy, S01813.
Harrego Hole’a, bohatera powieści Jo Nesbø najczęściej spotkamy w Oslo, podobnie jak dziennikarza śledczego Henninga Julla znanego z cyklu powieści  Thomasa Engera. Obydwu tych bohaterów łączy depresyjność, zgorzknienie i pesymizm połączone z niezwykłą inteligencją, ale też talentem do pakowania się w coraz to nowe kłopoty. Dom nad Oslofjordem N37330, w którym na wyposażeniu znajdziemy siekierę i piłę mechaniczną  pozwoli nam w sposób „naturalny” wejść w klimat powieści kryminalnej.

Natomiast fani Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander nie mogą opuścić spaceru po Södermalm, ekskluzywnej dzielnicy Sztokholmu, w której dzieje się znaczna część akcji trylogii Millenium.

Właściwie równorzędną bohaterką powieści Johana Theorina jest wyspa Olandia, z jej trawiastym stepem Alvaretem, w którym ginie wnuk jednego z głównych bohaterów, staruszka Gerlofa Davidssona. Mimo szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej dziecko jakby „rozpłynęło się” na tej bezkresnej łące. Jadąc na Olandię wczesną jesienią możemy się poczuć jak bohaterowie powieści – grupa staruszków, którzy jako nieliczni rezydują na wyspie przez cały rok, wokół opuszczonych przez letników domów wakacyjnych. Dodatkowo oszczędzimy pieniądze, bo ceny domów po sezonie spadają o ponad połowę. Czytanie kryminałów i szukanie ich „nastroju” ma swoje zalety!

Informacje o firmie:

Novasol

NOVASOL to jeden z wiodących oferentów kompleksowo wyposażonych domów i apartamentów wakacyjnych do wynajęcia w Europie: 40.000 obiektów w 29 krajach od Skandynawii po Południe Europy. Firma działa na rynku od ponad 45 lat, w Polsce jest obecna od lat 90. Wywodzi się ze Skandynawii, ma główną siedzibę w Danii, należy do koncernu Wyndham Vacation Rentals®.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: własność redakcji

3 0 1278 15 sierpnia, 2016 Atrakcje turystyczne, Baza turystyczna, News, Turystyka 15 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.