Urlop ze skandynawskim kryminałem

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Video

Urlop ze skandynawskim kryminałem
Posted by

Urlop ze skandynawskim kryminałem

Skandynawski urlop z zagadką kryminalną w tle

Czytelnicy z całego świata zaczytują się w skandynawskich kryminałach, w Polsce książki Szwedów i Norwegów także cieszą się ogromną popularnością. Ci najbardziej znani to: Stieg Larsson, Jo Nesbø, Henning Mankell, Camilla Läckberg, do nich dołącza grono kilkunastu innych, których książki mają swoich miłośników gotowych podróżować śladami bohaterów powieści lub udać się na miejsce w poszukiwaniu genius loci, o którym piszą autorzy książek. Surowa skandynawska  przyroda w zderzeniu z tajemnicą opisaną w książkach tworzą niezwykły nastrój tych powieści. Aż się chce przeżyć to na własnej skórze, byle nie po zmroku!

Zainteresowanie świata, a i samych Szwedów literaturą kryminalną zaowocowało powstaniem festiwalu Crimetime na Gotlandii, który w tym roku odbędzie się w dniach 17 do 20 sierpnia. Będzie można spotkać autorów kryminałów, lista nazwisk jest imponująca, oprócz Skandynawów przylecą też autorzy z USA, Wielkiej Brytanii. Warsztaty i spotkania z autorami, zabawa w odkrywanie śladów morderstwa, zajęcia dla dzieci. Książki kryminalne dla najmłodszych mają także liczną rzeszę młodych wielbicieli.

„W Szwecji i Norwegii ma miejsce nowa fala turystyki inspirowanej książką i filmem, w szczególności o tematyce kryminalnej. Ta fala popularności w dużej mierze została wywołana przez Stiega Larssona, którego książki sprzedały się w 20 milionach egzemplarzy na całym świecie, na nich podstawie zrealizowano dwa filmy. Zamieszkując w domach ulokowanych w miejscach znanych z powieści  Gotlandia (Anna Janson, Maria Vern), Olandia (Johan Theorin, Kwartet olandzki), czy w małej  Fjällbace (Camilla Läckberg) możemy uruchomić wyobraźnię i dzięki literaturze przeżyć dodatkowe emocje w danym miejscu – zachęca Anna Kaźmierczak,  dyrektor NOVASOL Polska.

Fani policjanta śledczego Kurta Wallandera będą szukać domu w Ystad, gdzie mieszka książkowy bohater, tam możemy wynająć niemal identyczny dom, położony nad samym morzem jak ten powieściowy, S01813.
Harrego Hole’a, bohatera powieści Jo Nesbø najczęściej spotkamy w Oslo, podobnie jak dziennikarza śledczego Henninga Julla znanego z cyklu powieści  Thomasa Engera. Obydwu tych bohaterów łączy depresyjność, zgorzknienie i pesymizm połączone z niezwykłą inteligencją, ale też talentem do pakowania się w coraz to nowe kłopoty. Dom nad Oslofjordem N37330, w którym na wyposażeniu znajdziemy siekierę i piłę mechaniczną  pozwoli nam w sposób „naturalny” wejść w klimat powieści kryminalnej.

Natomiast fani Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander nie mogą opuścić spaceru po Södermalm, ekskluzywnej dzielnicy Sztokholmu, w której dzieje się znaczna część akcji trylogii Millenium.

Właściwie równorzędną bohaterką powieści Johana Theorina jest wyspa Olandia, z jej trawiastym stepem Alvaretem, w którym ginie wnuk jednego z głównych bohaterów, staruszka Gerlofa Davidssona. Mimo szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej dziecko jakby „rozpłynęło się” na tej bezkresnej łące. Jadąc na Olandię wczesną jesienią możemy się poczuć jak bohaterowie powieści – grupa staruszków, którzy jako nieliczni rezydują na wyspie przez cały rok, wokół opuszczonych przez letników domów wakacyjnych. Dodatkowo oszczędzimy pieniądze, bo ceny domów po sezonie spadają o ponad połowę. Czytanie kryminałów i szukanie ich „nastroju” ma swoje zalety!

Informacje o firmie:

Novasol

NOVASOL to jeden z wiodących oferentów kompleksowo wyposażonych domów i apartamentów wakacyjnych do wynajęcia w Europie: 40.000 obiektów w 29 krajach od Skandynawii po Południe Europy. Firma działa na rynku od ponad 45 lat, w Polsce jest obecna od lat 90. Wywodzi się ze Skandynawii, ma główną siedzibę w Danii, należy do koncernu Wyndham Vacation Rentals®.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: własność redakcji

3 0 1186 15 sierpnia, 2016 Atrakcje turystyczne, Baza turystyczna, News, Turystyka 15 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.