W cieniu wojny - wystawa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w szwedzkich realiach. Gdy przybyliśmy do Szwecji napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim jest Szwecja. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Szwecji. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Szwecji. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Skandynawii
W cieniu wojny – wystawa
Posted by

W cieniu wojny – wystawa

„W cieniu wojny”

 

Ambasador Wiesław Tarka, wspólnie z ministrem ds. kultury i demokracji Alice Bah Kuhnke oraz przewodniczącym Rady Miasta Malmö Kentem Anderssonem, zainaugurowali wystawę „W cieniu wojny”. Wśród artystów, których prace można oglądać od 8 maja do 6 września, znalazły się dwie polskie malarki – Jadwiga Simon-Pietkiewicz oraz Maja Berezowska.

Obie panie w czasie wojny znalazły się w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, obie przeżyły obóz i wiosną 1945 dzięki akcji Białych Autobusów, zorganizowanej przez Szwedzki Czerwony Krzyż, kierowanej przez Folke Bernadotte, znalazły się w Szwecji.

Jadwiga Simon-Pietkiewicz malowała portrety współwięźniarek, sceny z życia w obozie, sceny grupowe, wizerunki kobiet okaleczonych przez lekarzy niemieckich lub podczas bombardowań fabryk. Artystka rysowała ołówkiem, kredkami, rzadko akwarelą, na papierze pakowym, czasem na marginesie gazet niemieckich. Rysunki najczęściej są sygnowane pierwszymi literami imienia i obu nazwisk, prawie zawsze datowane. Twórczość Jadwigi Simon jest wstrząsającym dokumentem życia w Ravensbrück.

Maja Berezowska została uwięziona w obozie z wyrokiem kary śmierci za rysowanie karykatur Hitlera. W Ravensbrück nadal, w miarę możliwości, tworzyła, wykonywała portrety współwięźniarek i utrwalała sceny z życia obozowego. Robiła kukiełki i stroje dla aktorów do obozowych szopek bożonarodzeniowych.

Historia II wojny światowej, to dramat narodów, ale również tragedia jednostek. Ambasador wspomniał niedawno zmarłego b. szefa polskiej dyplomacji prof. Władysława Bartoszewskiego – żołnierza AK i członka Żegoty, który powtarzał, że nie można zapominać o historii. W swoim wystąpieniu Ambasador podkreśli znaczenie akcji jaką zorganizował rząd szwedzki, zauważając, że ten, kto ratuje jednego człowieka, ratuje ludzkość. W przemówieniu stwierdził, iż zebrane prace upamiętniają Folke Bernadotte i jego wkład w ratowanie więźniów obozów koncentracyjnych III Rzeszy, ale również obrazy te nie pozwolą nikomu zapomnieć o dramacie wojny. Zapominając, pozwalamy aby historia się powtarza się na nowo.

Źródło: sztokholm.msz.gov.pl
Fot: sztokholm.msz.gov.pl

0 0 1194 12 maja, 2015 Kultura i sztuka, News 12 maja, 2015

Dodaj komentarz

Popularne Newsy

Pomagamy

Aktualne i rzetelne informacje znajdą Państwa na łamach naszego serwisu Wirtualna Szwecja. Forum dyskusyjne, ogłoszenia oraz wszystko to co związane jest z życiem w Szwecji. Praca w Szwecji, życie w Szwecji, turystyka w Szwecji, pomoc w Szwecji to główne zagadnienia zawarte na łamach serwisu.

Zapraszamy do lektury!

WirtualnaSzwecja.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Szwecji
info@wirtualnaskandynawia.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.