Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

My na Pinterest

The crew of ORP on e...
Action anti-smog in...
Can you cut a tree w...
Responsibility for s...
Green production lin...
Natural Energy Fund...
How to increase safe...
Public holidays in D...
Public holidays in A...
Public holidays in G...
More Pins »

Reklama

Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi
Posted by

Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi

Wystawa „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi” od 3 listopada w Centrum Kreatywności na warszawskiej Pradze

Ambasada Szwecji w Warszawie oraz Instytut Szwedzki w Sztokholmie zapraszają na wystawę „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi”. Filmy, wykłady, teksty – wszystko to już od 3 listopada na warszawskiej Pradze. Wystawa dostępna będzie do 23 listopada.

W 2011 roku Szwecja podjęła decyzję o udostępnieniu zwykłym obywatelom jednego ze swoich oficjalnych kanałów PR na Twitterze. Co tydzień kolejny „zwykły Szwed” prowadzi profil @Sweden, gdzie podnosi ważne dla siebie kwestie. Nietypowa promocja kraju? A jednak profil śledzi już ponad sto tysięcy osób!

Niesztampowo do komunikacji podeszli także twórcy kampanii sieci sklepów spożywczych ICA. Dziś wiadomo już, że obsadzając w roli stażysty Jerry’ego aktora z zespołem Downa, zrobili dla osób niepełnosprawnych o wiele więcej niż liczni spece od kampanii społecznych. Seria reklam stała się niekwestionowanym hitem, a liczba ich wyświetleń tylko na kanale Youtube to prawie milion.

W 2014 roku Forsman & Bodenfors, szwedzka agencja realizująca reklamy dla Volvo Trucks, była chyba najbardziej utytułowaną agencją reklamową na świecie. Kampanie jej autorstwa dotarły do niespotykanej dotąd grupy docelowej, zyskując ogromną popularność w sieci. Jeden ze spotów obejrzało już 85 milionów osób na całym świecie!

Takie przykłady można by mnożyć. Czy kampanie realizowane niecałe tysiąc kilometrów stąd różnią się znacząco od tego, co tworzone jest na polskim rynku? Czy podejście Szwedów do kreacji reklam jest bardziej niestandardowe? A jeżeli tak, to czy bardziej efektywne? Jaka jest rola reklamy? Czy chodzi wyłącznie o to, żeby „sprzedać”? A może dzięki niej można powiedzieć COŚ WIĘCEJ? Czy taka reklama mogłaby poruszyć także polskiego odbiorcę?

Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić wystawa Instytutu Szwedzkiego i Ambasady Szwecji „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi”, która już 3 listopada zawita na warszawską Pragę.

Ekspozycję tworzą m.in. szwedzkie filmy reklamowe, w tym te zrealizowane przez laureata Złotej Palmy – Roya Anderssona, oraz przykładowe kampanie reklamowe.

Wystawa koncentruje się na realizacjach reklamowych z ostatnich trzech dekad i dzieli się na cztery bloki tematyczne:

– informacja podmiotów publicznych i organizacji pozarządowych
– reklama jako znak czasu
– rola humoru w reklamie
– marketing cyfrowy.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zarówno kampanie reklamowe podmiotów komercyjnych, jak i kampanie społeczne, stworzone dla organów administracji rządowej i organizacji pozarządowych.

– Wyróżnikiem szwedzkiej branży reklamowej jest to, że tamtejsze agencje skupiają się na instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych – mówi Sara Kristofersson, profesor University College of Arts, Crafts and Design ze Sztokholmu, kuratorka wystawy. – W związku z tym szwedzkie kampanie, także te komercyjne, często podejmują szeroką gamę tematów „społecznych”: od równouprawnienia płci i ochrony zdrowia po odpowiedzialność społeczną i bezpieczeństwo.

Rynek szwedzkiej reklamy – choć jest integralną częścią branży marketingowej w ujęciu globalnym – często odwołuje się też do specyficznych elementów lokalnych i narodowych osobliwości.

Prezentowana ekspozycja koncentruje się na reklamie, która przenosi jakość komunikacji na „wyższy poziom”, a poprzez kampanie zdolne do wywoływania zmian, współkształtuje role społeczne, aspiracje i wyobrażenia.

Ekspozycja „Więcej niż reklama, czyli jak to robią Szwedzi” dostępna będzie dla zwiedzających od 3 do 23 listopada w godzinach od 10.00 – 21.00 w Centrum Kreatywności Targowa – nowym kompleksie na kulturalnej mapie Warszawy.

Wydarzeniu towarzyszyć będą także warsztaty kreatywne, które poprowadzi zespół szwedzko-polskich ekspertów z branży reklamowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada o godzinie 18.00 w Centrum Kreatywności Targowa. Podczas inauguracji przemówienie wygłosi Sara Kristoffersson, kuratorka wystawy.

Wstęp na wernisaż, wystawę oraz wydarzenia towarzyszące jest wolny.

 

Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Szwedzki

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA.

Więcej informacji: http://www.swedenabroad.com/Pages/www.facebook.com/AmbasadaSzwecji

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: swedenabroad.com

2 0 545 19 października, 2016 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska, Wydarzenia Październik 19, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.