Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Pogoda

Reklama

Popularne Newsy

Nasze społeczności

Reklama

Wizyta Prezydenta RP w Szwecji
Posted by

Wizyta Prezydenta RP w Szwecji

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Królestwie Szwecji

Rozpoczęła się wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Królestwie Szwecji.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką rozpoczęli trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Sztokholmie, podczas którego Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie polskiej tradycji i historii. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Szwecji, za promowanie polskiej kultury i historii” została Jolanta Halkiewicz, zaś Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Janusz Górczyński i Tadeusz Opałko. Z kolei Tadeusz Rzeszótko otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL”.

– To są odznaczenia za działalność dla Polaków, dla Polski; to ostatnie – Krzyż Wolności i Solidarności – za walkę o Polskę niepodległą, suwerenną, sprawiedliwą. Pozostałe – Ordery Odrodzenia Polski – za to, co czynione było tutaj, w Szwecji: za pamięć o naszej narodowej tradycji, za przekazywanie jej młodym, za jej krzewienie – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował działaczom polonijnym „za pamięć o rodakach w kraju w trudnych czasach, kiedy ze Szwecji do Polski szła pomoc, którą państwo organizowaliście, także pomoc medyczna. Za dbanie o polską rację stanu, za dbanie o to, by kiedy mówi się w Szwecji o historii Polski, to żeby była ona przedstawiana w sposób prawdziwy”.

Podziękował też polskim duchownym za organizowanie lekcji religii, na które – jak mówił – uczęszcza ponad 800 dzieci w samym Sztokholmie.

Prezydent wyraził nadzieję, że Polacy mieszkający za granicą, także w Szwecji, wrócą do kraju, szczególnie ci, którzy – jak mówił – wyjechali z Polski w ostatnim czasie – Mam nadzieję, że Polsce uda się stworzyć warunki, które będą im sprzyjały, i to ich przekona, żeby wrócić do rodziny, do przyjaciół, do najbliższych, żeby się  realizować w swoim kraju – mówił.

– Czynimy, co tylko możliwe z naszej strony, żeby takie warunki stworzyć, ale póki co, jesteście państwo tutaj i jestem ogromnie wdzięczny, że pamiętacie o kraju – dodał.

W dalszej części spotkania Ambasador Wiesław Tarka wręczył, w imieniu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, Odznaki Honorowe Bene Merito przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Odznaczeni zostali: Tor Johanson, Artur Sehn, Krystyna Larsson i Kaj Wahlberg.

W środę odbędzie się spotkanie Pary Prezydenckiej z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Ponadto Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko – szwedzkiego seminarium „Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experiences”, oraz odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu.

W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Löfvenem.

 

Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji

1 0 638 30 listopada, 2016 News, Polityka, Wydarzenia Listopad 30, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_300x250 Image Banner 300 x 250

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaSzwecja.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.