Energia jądrowa – jak się do tego zabrać i czego można się nauczyć od Szwecji?
11 grudnia w ramach cyklicznego spotkania klubu profesorskiego odbył się wykład profesora Wacława Gudowskiego na temat energii jądrowej w Szwecji. Ważną częścią prezentacji były możliwe lekcje dla Polski w związku z realizacją programu jądrowego.
Profesor Gudowski zwrócił uwagę na potrzebę wykorzystania momentum dla wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce, zwłaszcza w kontekście istniejących uwarunkowań geopolitycznych i postulatu pilnej dywersyfikacji źródeł energii. Co istotne, energia jądrowa może stanowić odpowiedź na rosnące unijne wymagania środowiskowe stawiane polskiej energetyce. Profesor zaznaczył, że w procesie budowania akceptacji społecznej dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce absolutnym priorytetem pozostaje dialog i rzetelna informacja, w szczególności nt. kwestii dotyczących bezpieczeństwa jądrowego.
Jacek Śladewski, chargé d’affaires a.i. ambasady w Sztokholmie nawiązując do wydarzeń na Ukrainie podkreślił potrzebę intensyfikacji działań w obszarze polityki energetycznej UE. Polska jako pierwsza wystąpiła z inicjatywą działań, które pozwoliłyby zniwelować negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernej zależności importowej nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, ale całej UE. Przedstawiony przez premiera Donalda Tuska na początku kwietnia br. projekt „Unii Energetycznej” miał na celu zmobilizowanie wszystkich państw członkowskich do wspólnego, solidarnego wzięcia odpowiedzialności za decyzje, od których zależy długofalowy kształt unijnej polityki energetycznej. Nasza propozycja była ważnym punktem odniesienia w pracach nad Europejską Strategią Bezpieczeństwa Energetycznego, opublikowaną przez Komisję Europejską 28 maja br.
TAGI: PROF. GUDOWSKI ENERGIA JĄDROWA
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Sztokholmie
fot: freeimages.com