Rozmowa z Januszem Kahlem – Konsulem Honorowym Szwecji w Krakowie
24 października Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie – Janusz Kahl – odznaczony został Krzyżem Kawalerskim I Klasy Orderu Gwiazdy Polarnej. Odznaczenie w imieniu JKM Karola XVI Gustawa przekazał Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström. Z tej okazji Ambasada Szwecji przeprowadziła krótki wywiad z konsulem.
Gratulujemy Krzyża Kawalerskiego I Klasy Orderu Gwiazdy Polarnej – odznaczenia, którym został Pan uhonorowany za szczególne zasługi dla Szwecji. Chcielibymy się dowiedzieć więcej na temat Pana związków ze Szwecją.
Jak i kiedy rozpoczęła się ta przygoda?
Konsulem honorowym Królestwa Szwecji zostałem w 2006 roku. Ówczesny ambasador Szwecji Tomas Bertelman zwrócił się do mnie w 2005 roku z zapytaniem, czy chciałbym pełnić tą zaszczytną funkcję. Oczywiście bez chwili wahania zgodziłem się na tę propozycję. Po akceptacji mojej kandydatury przez władze miejskie i regionalne rozpoczął się długi okres konsultacji i uzgodnień w Szwecji, a następnie z polskim MSZ w sprawie otwarcia konsulatu w Krakowie.
Kiedy i w jakich okolicznościach został Pan Konsulem?
Dnia 15 września 2006 nastąpiło uroczyste otwarcie konsulatu, w którym udział wzięli Ambasador Szwecji, Prezydent Miasta Krakowa, Wojewoda i Marszałek Województwa Małopolskiego. Byli także obecni prezydenci, wojewodowie i marszałkowie z województw śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Jakie sfery obejmuje Pana działalność w regionie Krakowa?
Konsulat zajmuje się wszystkimi zadaniami wyznaczonymi tego typu placówkom. Jest zatem punktem informacyjnym o Szwecji dla turystów oraz przedsiębiorców udających się do Szwecji. Wspieramy także turystów oraz osoby z obywatelstwem szwedzkim mieszkające na stałe w południowej Polsce podczas ich pobytów w szpitalu czy zakładzie karnym. Udzielamy również wsparcia rodzinom w przypadku śmierci obywatela szwedzkiego. Autoryzujemy i potwierdzamy ważność dokumentów, organizujemy spotkania, wymiany kulturalne, pomagamy instytucjom, szkołom i uniwersytetom w nawiązywaniu kontaktów oraz przygotowaniu pobytu w Krakowie.
Jak silna jest współpraca między Krakowem a Szwecją i jakie obejmuje obszary?
Kraków jako najmocniejszy ośrodek turystyczny w Polsce z wieloma atrakcjami także w okolicach (Wieliczka, Oświęcim, Zakopane, Wadowice) jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów ze Szwecji. Przyjeżdża ich tu coraz więcej. Także jako ośrodek naukowy, poprzez działalność Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych uczelni, miasto uczestniczy w wymianie wiedzy, czego rezultatem są konferencje i spotkania z przedstawicielami środowisk szwedzkich. Mamy także Filologię szwedzką na Wydziale Germanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od dwóch lat coraz częstsze są przyjazdy chórów i orkiestr ze Szwecji, jak np. odwiedziny z Göteborga, Lundu, Uppsali czy ze Sztokholmu. Dla nich konsulat organizuje występy w kościołach krakowskich oraz w okolicznych miastach.
Z jakimi problemami i pytaniami styka się Pan najczęściej w pracy konsula?
Najczęściej odwiedzającymi nas osobami są Szwedzi lub Polacy mieszkający na naszym obszarze konsularnym i pobierający różnego rodzaju świadczenia ze Szwecji – wystawiamy m.in. poświadczenie dokumentu „Levnadsintyg”. Inną dużą grupą są obywatele szwedzcy, którzy zgubili lub mają nieważny paszport i wracają do kraju samolotem. Honorowi konsulowie szwedzcy mają też możliwość wystawiania Paszportów tymczasowych – Emergency Passports. Takich przypadków mamy coraz więcej.
Z jakimi sprawami można się do Państwa zwracać?
Można zwrócić się do nas ze wszystkimi sprawami konsularnymi opisanymi wcześniej. Kontakt z nami jest bardzo łatwy, gdyż mieścimy się w NordicHouse w samym centrum Krakowa, zaledwie pięćdziesiąt metrów od Rynku Głównego. Konsulat czynny jest w godz. 09.00 – 16.00 w dni robocze. Istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego poza godzinami otwarcia konsulatu.
Janusz Kahl, urodzony w Krakowie, wyjechał do Danii w 1970 roku. Po ukończeniu Copenhagen Business School w Kopenhadze pracował przez wiele lat w różnych duńskich firmach. W 1992 rozpoczął pracę jako niezależny konsultant w Polsce.
Poza pracą jako niezależny konsultant dla firm nordyckich, pełni wiele funkcji zaufania. W 1996 został mianowany duńskim konsulem honorowym, a w 2006 roku szwedzkim konsulem honorowym w Polsce południowej. W tym samym roku został szefem lokalnego przedstawicielstwa Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, która ze swoimi 350 członkami jest trzecią co do wielkości izbą w Polsce. Przedstawicielstwo działa na terenie zachodniej i południowej Polski.
Źródło: materiały pochodzą ze strony swedenabroad.com
Fot: freeimages.com