Święto Niepodległości w Ambasadzie w Sztokholmie
11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu polskich świąt, ponieważ upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach życia pod zaborami Rosji, Austrii i Prus. Tegoroczne Święto Niepodległości jest wyjątkowe, gdyż w 2014 roku obchodzono ważne rocznice dla Polski: 25-lecie upadku komunizmu i powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, 15 lat członkostwa w NATO oraz 10. rocznice wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Bez wątpienia są to rocznice godne uczczenia, ponieważ stały się symbolami sukcesu i drogi jaką przeszła Polska przez ostatnie 25 lat. W tych niespokojnych czasach, tym bardziej warto uświadomić sobie znaczenie tego święta. Od kilku lat obchody odzyskania niepodległości zmieniają swój charakter, ku bardziej radosnemu przeżywaniu tego święta, choć bez zapominania o ludziach, którzy w przeszłości musieli oddać życie, aby dzisiejsze pokolenia mogły cieszyć się życiem w niepodległym i demokratycznym kraju. W wielu miastach organizowane są biegi rocznicowe, festyny i koncerty, podczas których wiele osób świętuje z rodzinami i przyjaciółmi ten wyjątkowy dla Polski dzień.
Ambasada RP w Sztokholmie uczciła odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku w dniu 14 listopada. W piątkowe popołudnie w siedzibie ambasady spotkali się przedstawiciele szwedzkiej polonii, kultury i ludzie zaangażowani w relacje polsko-szwedzkie. Czas ten służył wymianie poglądów, doświadczeń i refleksji związanych z odzyskaniem niepodległości.
Wręczono również Medale pamiątkowe z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego – kombatanckie odznaczenie honorowe Związku Powstańców Warszawskich przyznawane żyjącym powstańcom warszawskim i osobom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu powstania oraz dla środowisk uczestników powstania. Odznaczenie to otrzymali Danuta Zadig i Jan Mizerski oraz pośmiertnie Aleksandra Korewa i Lidia Lipińska.
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
fot: sztokholm.msz.gov.pl