System podatkowy w Polsce
Podatek to nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, które wynika z obowiązujących w Polsce przepisów. Podatek należy zapłacić wtedy, gdy osiąga się dochód.
W Polsce istnieje 12 rodzajów podatków:
podatek dochodowy od osób fizycznych,
podatek dochodowy od osób prawnych,
podatek od spadków i darowizn,
podatek od czynności cywilnoprawnych,
podatek rolny,
podatek leśny,
podatek od nieruchomości,
podatek od środków transportowych,
podatek tonażowy,
podatek od towarów i usług,
podatek akcyzowy,
podatek od gier.
Co do zasady, podatki w Polsce muszą płacić nie tylko obywatele polscy, ale również cudzoziemcy osiągający w Polsce dochód. W przypadku wielu cudzoziemców (szczególnie tych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej), aby rozliczyć się z urzędem skarbowym (fiskusem) wystarczy posiadać numer PESEL – co to jest numer PESEL?
Uwaga: Ta strona ma jedynie charakter informacyjny i przedstawia ogólną charakterystykę systemu podatkowego w Polsce. W razie konkretnych wątpliwości związanych z rozliczaniem podatków należy kontaktować się z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędem skarbowym.
Kiedy cudzoziemiec musi zapłacić podatek w Polsce?
Każda osoba, która ma miejsce zamieszkania w Polsce musi w tym kraju zapłacić podatek od uzyskanych dochodów. Osoba, która ma miejsce zamieszkania w Polsce to osoba, która ma tu „centrum interesów osobistych i gospodarczych” (np. mieszka, pracuje w Polsce) lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku. Taka osoba nazywana jest rezydentem podatkowym.
Jeżeli natomiast osoba nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, to podatek w Polsce zapłaci tylko od dochodów w Polsce osiągniętych.
Źródło: materiały pochodzą ze strony migrant.info.pl
Fot: freeimages.com