Cel Szwecji: ambitne porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia na zakończenie szczytu COP21
Na konferencję klimatyczną COP21, która rozpoczęła się 30 listopada i potrwa do 11 grudnia, przyjedzie do Paryża ponad 40 000 uczestników. Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów pod przewodnictwem minister ds. klimatu i środowiska Åsy Romson.
Pozostali członkowie szwedzkiej delegacji to premier Stefan Löfven, minister ds. mieszkalnictwa, urbanistyki i technologii informatycznych Mehmet Kaplan, minister ds. rynków finansowych i konsumentów Per Bolund, minister ds. międzynarodowej pomocy rozwojowej Isabella Lövin, minister ds. energii Ibrahim Baylan i minister ds. strategii, przyszłości i współpracy nordyckiej Kristina Persson. Także para królewska zapowiedziała swoją obecność na konferencji.
Spotkanie ma na celu wypracowanie nowego porozumienia, które ograniczy skalę globalnego ocieplenia. Zaczęłoby ono obowiązywać od 2020 roku. Ambicją szwedzkiego rządu jest, by przywódcy z całego świata po raz pierwszy zawarli uniwersalną i prawomocną umowę, która umożliwi efektywne powstrzymanie zmian klimatycznych. Rząd szwedzki ma nadzieję, że uda się podpisać sprawiedliwe i prawnie wiążące porozumienie, które przyczyni się do utrzymania globalnego ocieplenia na możliwie jak najniższym poziomie.
Dzięki zaostrzeniu narodowej polityki klimatycznej Szwecja jest pionierem w dziedzinie ochrony klimatu i aktywnie próbuje wpływać na Unię Europejską, by ta podjęła ambitniejsze zobowiązania w kwestii obniżenia emisji CO2. Można i trzeba zabezpieczyć przyszłość naszej planety i przyszłych pokoleń, a szczyt COP21 jest początkiem tego procesu.
Na terenie Szwecji rozpoczęto już realizację projektu „Szwecja bez paliw kopalnych”, w ramach którego rząd zachęca m.in. różne przedsiębiorstwa i organizacje, by przyłączyły się i pokazały, w jaki sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Dla Szwecji priorytetem jest współpraca z państwami, które myślą podobnie o klimacie i dążą do podpisania ambitnego porozumienia oraz z tymi krajami, które w największym stopniu są narażone ma skutki zmian klimatycznych.
Źródło: Ambasady Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: freeimages.com