Wiosenny projekt polityki finansowej
Dziś szwedzki rząd złożył w Parlamencie (Riksdagu) projekt polityki finansowej do ustawy budżetowej na rok 2016. Równocześnie zaprezentowano koncepcję reform, które mają wejść w życie już w bieżącym roku i kosztować budżet państwa ok. osiem miliardów koron. Punkt wyjścia do projektu stanowiły założenia polityki rządu przedstawione w propozycji ustawy budżetowej jesienią minionego roku. Chodzi głównie o reformy mające na celu powstanie większej ilości miejsc pracy, zwiększenie konkurencyjności, tworzenie dostarczającej rzetelnej wiedzy i opartej na równości szkoły, mającej czas dla każdego ucznia, budowanie zrównoważonej przyszłości, dobrobytu i bezpieczeństwa. Przedstawione projekty bazują na porozumieniu zawartym między rządem a Partią Lewicy (Vänsterpartiet).
– Szwecja stoi przed szeregiem wyzwań, którym musimy sprostać. Jednocześnie wysoki deficyt wymaga twardej polityki finansowej, umożliwiającej pokrycie kosztów wszystkich koniecznych reform. Naszym priorytetem są inwestycje we wspólną przyszłość polegające na stworzeniu większej ilości miejsc pracy, zwiększeniu konkurencyjności, tworzeniu dostarczającej rzetelnej wiedzy i opartej na równości szkoły, mającej czas dla każdego ucznia, budowaniu zrównoważonej przyszłości, dobrobytu i bezpieczeństwa – powiedziała minister finansów Magdalena Andersson.
Podobnie jak koniunktura na świecie, gospodarka szwedzka umacnia się. Umacnienie to będzie jednak najprawdopodobniej działo się powoli, zwłaszcza w strefie euro. Ryzyko wolniejszego rozwoju jest nadal znaczące, a powolny rozwój gospodarczy w strefie euro wydaje się być największym zagrożeniem.
Bezrobocie w Szwecji niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie i wiele osób pozostaje bez pracy od dłuższego czasu.
Od 2015 roku deficyt finansowy w sektorze publicznym będzie, zgodnie z założebiami, zmniejszał się na skutek umacniania się gospodarki i odpowiedzialnej polityki ekonomicznej. W 2015 roku zaplanowano oszczędności na poziomie 1,4 procenta PKB, a osiągnięcie równowagi finansowej przewidywane jest na rok 2018.
W wiosennym projekcie polityki finansowej proponuje się reformy, które jeszcze w 2015 roku będą kosztować budżet osiem miliardów koron. Punkt wyjścia do projektu stanowiły założenia polityki rządu przedstawione w propozycji ustawy budżetowej z jesieni minionego roku.
Źródło: swedenabroad.com
Fot: freeimages.com