Kierowca w Szwecji musi przestrzegać bardzo rygorystycznych przepisów Polski kierowca w Szwecji powinien wiedzieć, że może używać polskiego prawa jazdy, jeśli skończył 18 rok życia. Powinien znać szwedzkie zasady ruchu drogowego, które nakazują używania pasów bezpieczeństwa oraz świateł mijania przez całą dobę i bez względu na porę roku. Wskazują także na konieczność używania specjalnych siedzeń z homologacją UE dla…
Kategoria: Prawo

Prawo jazdy w Szwecji i egzamin na prawo jazdy
Aby zdobyć prawo jazdy w Szwecji, należy zgłosić się do urzędu Trafikverket, gdzie regularnie odbywają się egzaminy praktycznie i teoretyczne na różnego rodzaju pojazdy. W tym samym urzędzie można zdawać również egzamin na licencję taksówkarską. Wszelkich informacji na temat prawa jazdy w Szwecji możemy szukać na stronie: http://www.korkortsportalen.se/ Zapisy na egzamin na prawo jazdy w…

Dyżur konsularny w Göteborgu
Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017 Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie uprzejmie informuje, że w dniach 2 oraz 3 marca br. w Göteborgu odbędzie się dyżur konsularny. Dyżur zostanie zorganizowany w siedzibie Związku Polskich Katolików przy Säveåns Strandgata 4, 415 05 Göteborg, w godzinach od 9.00 do 16.00. Podczas dyżuru konsularnego przyjmowane będą…

Pobyt stały dla ofiary handlu ludźmi
Dla ofiary handlu ludźmi Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania…

Uznawanie w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą
Rząd zajmie się projektem ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych Uproszczenie procedur związanych z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzenie w naszym kraju europejskiej legitymacji zawodowej, zakłada projekt ustawy, którym we wtorek zajmie się rząd. Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma dostosować polskie prawo…

Udzielanie informacji w wydziale spraw cudzoziemców
Z dniem 4 lipca 2016 r. uległa zmianie formuła udzielania informacji w Wydziale Spraw Cudzoziemców. Do dyspozycji interesantów będą: CAŁODOBOWA AUTOMATYCZNA INFOLINIA TELEFONICZNA pod numerem (22) 695 67 70 gdzie, cudzoziemiec znajdzie informacje na temat: zaproszenia cudzoziemca do Polski zezwolenia na pobyt i pracę zezwolenia na pracę INFORMACJA TELEFONICZNA UDZIELANA PRZEZ KONSULTANTÓW pod numerem (22) 695 67…

Rejestracja w Migrationsverket (urząd migracyjny)
REJESTRACJA DLA PRZYBYŁYCH Planujesz dłuższy pobyt w Szwecji, a nie wiesz co masz załatwić? My pomożemy ci podjąć właściwe kroki. Po pierwsze należy zarejestrować się w Migrationsverket najpóźniej na 3 miesiące od przyjazdu do kraju. Aby to zrobić, powinno się udać do najbliższego Urzędu Migracyjnego, w celu wypełnienia blankietu nr 14001, „Registrering av uppehallsrätt”. Podczas…

Karta pobytu w Polsce
Informacje o dokumencie. Karta pobytu jest dokumentem pobytowym wydawanym cudzoziemcom, którym udzielono w Polsce: zezwolenia na pobyt czasowy; zezwolenia na pobyt stały; zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE; zgody na pobyt ze względów humanitarnych ochrony międzynarodowej (nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej). Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca…

Zagraniczne prawa – Szwecja i inne kraje
Najdziwniejsze zagraniczne prawa Wydaje Ci się, że polskie prawo jest niesprawiedliwe i żenujące, zabraniając na przykład palenia papierosów na przystankach komunikacji miejskiej? W takim razie czeka Cię nie lada zaskoczenie przy czytaniu listy zagranicznych praw i zakazów przygotowanej przez doradców podróży Sky4Fly. Przepisy prawne w innych krajach są niekiedy tak absurdalne, że aż trudno w…

Prowadzenie firmy w Polsce przez cudzoziemców
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemców Niektórzy cudzoziemcy mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, iż mogą oni podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej. Do grupy tych cudzoziemców należą migranci, którzy posiadają w Polsce: 1) zezwolenie na pobyt stały; 2) zezwolenie…

System podatkowy w Polsce – cudzoziemcy
System podatkowy w Polsce Podatek to nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, które wynika z obowiązujących w Polsce przepisów. Podatek należy zapłacić wtedy, gdy osiąga się dochód. W Polsce istnieje 12 rodzajów podatków: podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od spadków i darowizn, podatek od…

Ratunek dla polskich upadających firm
Nowe prawo restrukturyzacyjne ratunkiem dla upadających firm Ani upadłość, ani likwidacja, ale druga szansa – 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, którego przepisy mają ułatwić przedsiębiorstwom wychodzenie z tarapatów finansowych, a także zabezpieczyć interesy wierzycieli. Nowe prawo wprowadza elastyczne możliwości postępowania w przypadku niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością. „Firmy będą mogły…

Czy polscy emeryci muszą składać PIT
Emeryci i renciści nie zawsze muszą składać PIT do urzędu skarbowego Podatnicy na emeryturze i rencie zwykle nie muszą samodzielnie rozliczać się z fiskusem. Wyjątek stanowią między innymi osoby, które dorabiają do świadczeń bądź chcą skorzystać z przysługujących im ulg lub przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Emerytura lub renta otrzymywane z zagranicy stanowią…

Polityka unijna o rybołówstwie
Ustawa o rybołówstwie – nowe prawo nie realizuje polityki unijnej 28 listopada w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie Ustawy o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć wymogi nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Jedną z głównych zmian w przepisach unijnych jest uwzględnienie kryteriów środowiskowych i społeczno-ekonomicznych przy podziale kwot połowowych. Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska i…