Ludzie starsi w Szwecji – prowadzenie normalnego życia W Szwecji zwiększa się liczba osób starszych i zaspokajanie ich potrzeb stanowi coraz poważniejsze wyzwanie, szczególnie że wydłuża się średnia długość życia. Dlatego rząd przeznacza znaczne środki na rzecz osób starszych, a opieka zdrowotna i socjalna to istotne elementy szwedzkiej polityki społecznej. Jej celem jest umożliwienie osobom…
Kategoria: Prawo

Rozliczenia podatkowe w Szwecji
Rozliczenia podatkowe w Szwecji – co warto wiedzieć Wszyscy, którzy uzyskują przychody w Szwecji, muszą złożyć deklarację w następnym roku dochodowym. Za bieżący rok dochodowy przyjmuje się ten rok, w którym są uzyskane dochody. Jest on liczony od 1 stycznia do 31 grudnia. Osoby fizyczne mogą być opodatkowane od dochodów z pracy najemnej lub prowadzenia…

Dni wolne od pracy w Szwecji w 2017 roku
Dni wolne od pracy w Szwecji w 2017 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Nyårsdagen) 6 stycznia – Trzech Króli (Trettondedag jul) 14 kwietnia – Wielki Piątek (Långfredagen) 17 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Annandag påsk) 1 maja – Święto Pracy (Första maj) 28 maja – Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelsfärdsdag) 4 czerwca – Zielone…

Zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci w Szwecji
Zawieranie małżeństw w Szwecji – zawieranie małżeństw neutralnych płciowo Na mocy Ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie kodeksu małżeńskiego (SFS 2009:253 – odpowiednik polskiego DzU) Szwecja wprowadziła do swego Kodeksu małżeńskiego z 14 maja 1987 r. (Äktenskapsbalken, SFS 1987:230 z późn. zm.) przepisy, regulujące zawieranie małżeństw neutralnych płciowo. Znowelizowane przepisy, umożliwiające zawieranie…

Uregulowania szwedzkiego prawa pracy
Podstawowe uregulowania szwedzkiego prawa pracy Szwedzkie prawo pracy oparte jest na umowach zbiorowych między pracodawcami a związkami zawodowymi. W Szwecji nie ma prawnie ustalonej pensji minimalnej, ponieważ zakłada się, że umowa zbiorowa określa odpowiednią stawkę minimalną za daną pracę. Oto lista najważniejszych przepisów prawa pracy: – Prawo do współdecydowania (Medbestämmandelag, w skrócie: MBL), – Prawo…

Rynek budowlany w Szwecji – analiza
Analiza rynku budowlanego w Szwecji Opracowanie nt. rynku budowlanego oraz instytucji rządowych i organizacji zajmujących się problematyką tego rynku w Szwecji. I. Branża budowlana w Szwecji Branża budowlana w Szwecji charakteryzuje się dużym stopniem koncentracji. W branży tej dominującą pozycję posiada kilka największych koncernów m.in. SKANSKA AB, NCC AB, Peab AB i JM…

Emerytura z zagranicy
Jak rozliczać emerytury z zagranicy Co do zasady, emerytury otrzymywane od zagranicznych instytucji przez polskich rezydentów podatkowych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu PIT, podobnie jak świadczenia wypłacane przez ZUS. Wraz z innymi przychodami opodatkowanymi na ogólnych zasadach, podlegają one stawkom progresywnym, czyli obecnie 18 i 32 procent. Wątpliwości dotyczące rozliczania zagranicznych emerytur wyjaśnia ekspert, Wojciech…