Wybitny szwedzki pisarz i historyk Pan Herman Lindqvist o historii dynastii Wazów i stosunków polsko-szwedzkich Zorganizowany we współpracy z Ambasadą RP wykład miał miejsce 25 kwietnia w Visby (Gotlandia). Pan Herman Lindqvist wygłosił wykład na temat 1000 lat historii polsko-szwedzkiego sąsiedztwa. Pierwszą oznaką specjalnych stosunków władców Polski i Szwecji było małżeństwo córki polskiego księcia Mieszka…
Kategoria: Wydarzenia

Współpraca portu Ystad i polskich portów
O perspektywach współpracy portu Ystad i zespołu portowego Szczecin-Świnoujście W dniu 19 kwietnia 2017 r. Ambasador RP w Szwecji wziął udział w seminarium (round table) nt. przyszłości infrastruktury transportowej w regionie. Z inicjatywy władz Portu w Ystad odbyło się seminarium na temat perspektyw rozwoju portu. Udział w nim, oprócz Ambasadora RP, wzięli również CEO Portu…

Szwedzka gospodarka wśród najsilniejszych w Europie
Szwedzka gospodarka wśród najsilniejszych w Europie – wiosenny projekt polityki finansowej We wtorek 18 kwietnia szwedzki rząd złożył w Parlamencie (Riksdagu) projekt polityki finansowej do ustawy budżetowej na rok 2017. Przygotowane przez Ministerstwo Finansów prognozy gospodarcze pokazują, że: szwedzka gospodarka jest silna, poziom zatrudnienia jest rekordowo wysoki (najwyższy wśród krajów UE), spada poziom bezrobocia, a…

Międzynarodowy sukces Witolda Bańki
Międzynarodowy sukces ministra Witolda Bańki! Polak reprezentantem państw Rady Europy Minister Bańka przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Szef polskiego sportu będzie reprezentował 47 krajów członkowskich Rady Europy. Kandydatura Witolda Bańki została jednogłośnie poparta przez wszystkie państwa reprezentowane w Komitecie RE ds. WADA (CAHAMA). Jeszcze nigdy żaden Polak nie został wybrany do…

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Margot Wallström
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji Przyszłość Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w regionie Morza Bałtyckiego oraz relacje dwustronne były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego oraz minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström. Dzisiejsze rozmowy odbyły się przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego i gości specjalnych w…

Ambasador RP na Gotlandii
Wizyta Ambasadora RP na Gotlandii W dniach 4-5.04 .2017 r. na Gotlandii przebywał Ambasador RP przy okazji promocji wystawy „Samarytanie z Markowej”. Wystawa, prezentowana w językach polskim i angielskim, została przygotowana przez Ambasadę RP we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Ambasador RP wygłosił dwa wykłady na temat losu Polski w czasie II…

Konsulat Honorowy w Szczecinie otwarty
Ponowne otwarcie Konsulatu Honorowego w Szczecinie 29 marca 2017 roku w Szczecinie odbyła się uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Szwecji. Udział w niej wzięła ambasador Inga Eriksson Fogh, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz zaproszeni goście. Konsulat Honorowy Szwecji w Szczecinie został ponownie otwarty po rocznej przerwie, spowodowanej przejściem na emeryturę poprzedniego konsula. Konsulat w Szczecinie…

Pelikan. Zabawa z ogniem – spektakl
Spektakl „Pelikan. Zabawa z ogniem” W dniach 4, 5, 6 i 9 kwietnia Akademia Teatralna w Warszawie zaprasza do Teatru Collegium Nobilium na spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego „Pelikan. Zabawa z Ogniem” wg Augusta Strindberga w reżyserii Jana Englerta. „Pelikan. Zabawa z ogniem” to wnikliwy portret dwóch rodzin prowadzących ze sobą swoistą grę namiętnościami i…

Składowanie materiałów radioaktywnych w Szwecji
Wizyta w Szwecji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzeja Piotrowskiego Podczas wizyty (19-22.03 .2017) delegacja Ministerstwa Energii RP zapoznaje się z najnowszymi technikami składowania materiałów radioaktywnych. W dniu 20.03.2017 r. odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Energii SE Nilsa Vikmånga z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzejem Piotrowskim. Tematem rozmowy…

Być dziewczyną w Polsce
Konkurs „DZIEW/CZYNY. BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE” Dziewczynom wstęp surowo wzbroniony! Myślicie, że w XXI wieku takie zakazy nie obowiązują? Niekoniecznie. „Nie poradzisz sobie”, „To męski zawód”, „Ubierz się bardziej kobieco”, „To sport dla chłopców”. „Ta zabawka nie nadaje się dla dziewczynki”, „Nie zachowuj się jak chłopczyca”. Czy tego chcemy, czy nie – na każdym kroku…

Z czym kojarzy się Szwecja
Konkurs fotograficzny „A Tobie z czym kojarzy się Szwecja?” Z okazji ponownego otwarcia Konsulatu Honorowego w Szczecinie Ambasada Szwecji zaprasza mieszkańców woj. Zachodniopomorskiego do udziału w konkursie fotograficznym. „A Tobie z czym kojarzy się Szwecja?” Zrób zdjęcie i wygraj bilet Polferries do Ystad oraz weź udział w przyjęciu z okazji otwarcia Konsulatu Honorowego w Szczecinie!…

Jej Królewska Mość Królowa Sylwia odwiedziła Warszawę
Królowa Sylwia z Pierwszą Damą w Belwederze 1 marca Jej Królewska Mość Królowa Sylwia, Małżonka Jego Królewskiej Mości Karola XVI Gustawa Króla Szwecji odwiedziła Warszawę. JKM Królowa Sylwia przyjechała, by wręczyć przyznawaną przez siebie doroczną Nagrodę Pielęgniarską Natalii Duszeńskiej, studentce Wydziału Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda gościła JKM Królową Sylwię na…

Piosenkarka Zara Larsson nagrodzona
Piosenkarka Zara Larsson nagrodzona przez szwedzki rząd Szwedzka piosenkarka i autorka tekstów Zara Larsson została uhonorowana przez szwedzki rząd nagrodą Government’s 2016 Music Export Prize za swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie eksportu szwedzkiej muzyki. Nagrodę specjalną szwedzkiego rządu Government’s 2016 Special Prize za osiągnięcia życia otrzymała śpiewaczka operowa Nina Stemme. – Szwecja niezmiennie jest eksporterem…

Margot Wallström wygłosiła Exposé
Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej 15 lutego Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström wygłosiła w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej. “Szwecja i cały świat znalazły się w okresie gwałtownych i znaczących zmian. Dziesięć lat temu liczba osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju wynosiła zaledwie połowę dzisiejszych 65 milionów. Do Syrii jeździli turyści. Rosja…

Odpowiedzi strony polskiej na uzupełniające Zalecenie Komisji
Oświadczenie MSZ dotyczące odpowiedzi strony polskiej na uzupełniające Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 21 grudnia 2016 roku Strona polska przekazała dzisiaj do Komisji Europejskiej odpowiedź na niewiążące uzupełniające Zalecenie z dnia 21 grudnia 2016 roku w sprawie praworządności w Polsce. Podkreśliliśmy w niej, że utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw…

Szlak Królewski – wydarzenie z cyklu Klub Bagatela 3
Klub Bagatela 3 – Szlak Królewski Ambasada Szwecji zaprasza na wydarzenie z cyklu „Klub Bagatela 3„. Tym razem pod szyldem „Szlak Królewski – miłość od pierwszego kroku” podróżnicy Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o swojej wędrówce szwedzkim Szlakiem Królewskim – Kungsleden. Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w Rezydencji Ambasador…

Wiodące polskie marki na rynku szwedzkim
Ambasador wręczył nagrody wiodącym polskim markom na rynku szwedzkim „Czwartkowi laureaci stanowią potwierdzenie świetnie rozwijającej się polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej” – zaznaczył ambasador Wiesław Tarka. Na pierwszej Gali Biznesu Polsko-Szwedzkiego w Ambasadzie RP w Sztokholmie obecni byli liczni przedstawiciele szwedzkiej administracji (w tym: p. Mats Berglund, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sztokholmu), przedsiębiorców, organizacji branżowych i mediów. Nagrodę…

Dyżur konsularny w Göteborgu
Dyżur konsularny w Göteborgu, 2-3 marca 2017 Wydział Konsularny Ambasady RP w Sztokholmie uprzejmie informuje, że w dniach 2 oraz 3 marca br. w Göteborgu odbędzie się dyżur konsularny. Dyżur zostanie zorganizowany w siedzibie Związku Polskich Katolików przy Säveåns Strandgata 4, 415 05 Göteborg, w godzinach od 9.00 do 16.00. Podczas dyżuru konsularnego przyjmowane będą…
Polska operatorka filmowa nagrodzona w Szwecji
Nagrodzona w Szwecji polska operatorka filmowa Ita Zbroniec-Zajt przeszła do historii 23 stycznia w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia najważniejszych szwedzkich nagród filmowych – Złotych Żuków (szw. Guldbagge). Wśród laureatów znalazła się polska operatorka filmowa Ita Zbroniec-Zajt. Ita Zbroniec-Zajt jest pierwszą w 53-letniej historii nagrody Guldbagge operatorką filmową, która otrzymała nagrodę za najlepsze zdjęcia. Zbroniec-Zajt…

Bezpieczeństwo Polaków jest kwestią nadrzędną
Premier Beata Szydło: Bezpieczeństwo ojczyzny i Polaków jest kwestią nadrzędną „Obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to kolejny krok w realizacji strategii przyjętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu” – mówiła premier Beata Szydło. W sobotę w Żaganiu powitała żołnierzy z USA, przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO….

WOŚP 2017 w Szwecji
25. Finał WOŚP – jak będzie? Konferencja prasowa Jurka Owsiaka

Szwecja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Od 1 stycznia Szwecja jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018. W trakcie dwuletniej kadencji na Szwecji spoczywać będzie wynikająca z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialność za pokój międzynarodowy i bezpieczeństwo. Szwecja rozpoczyna swoją kadencję od przewodnictwa w Radzie. O najważniejszych założeniach szwedzkiego członkostwa w Radzie i priorytetach prezydencji wypowiedziała się w obszernym…

Boatshow 2017
Międzynarodowe Targi Żeglarskie i Sportów Wodnych Boatshow, Łódź, 17 – 19 listopad 2017 Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w XIX edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych, które odbędą się w dniach 17 – 19 listopada 2017 roku w Łodzi. www.boatshow.pl BOATSHOW 2017 Międzynarodowe Targi Żeglarskie i Sportów Wodnych Boatshow to najważniejsze branżowe wydarzenie odbywające się…

Nowy budżet na 2017 rok i inne ustawy
Konferencja prasowa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla korespondentów mediów zagranicznych – Chciałem przedstawić naszą ocenę sytuacji i wydarzeń, jakie miały miejsce w piątek (16.12.2016) w Sejmie i wokół Sejmu – mówił minister Witold Waszczykowski, który podsumował podczas spotkania z przedstawicielami mediów zagranicznych bieżącą sytuację w kraju. – W piątek Sejm był przygotowany, by przegłosować…

Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce
Armémuseum przekazało Muzeum Wojska Polskiego historyczną armatę przeciwlotniczą Bofors W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przyjęcia do zbiorów historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40 mm (wz.36) przekazanej przez Armémuseum w Sztokholmie. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława. Wśród gości znaleźli się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski i…

Bez cenzury – pokaz filmu dokumentalnego
Ambasada Szwecji, Community of Democracies i Helsińska Fundacja Praw Człowieka mają zaszczyt zaprosić na pokaz filmu dokumentalnego „Bez cenzury” reż. Stephanie Catalina Martinez i debatę ”Dziennikarze w zagrożeniu”. Wtorek, 13 grudnia 2016, godz. 18.15 Kino Muranów, ul. Andersa 5, Warszawa wystąpienia otwierające: Inga Eriksson Fogh, Ambasador Szwecji w Warszawie Maria Leissner, Sekretarz Generalna Community of…

Para Prezydencka w Królestwie Szwecji
Trzeci dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Królestwie Szwecji Ostatnim punktem programu pobytu Pary Prezydenckiej było spotkanie szefa polskiego państwa z Premierem Królestwa Szwecji Stefanem Löfvenem. – Cała moja wizyta w Królestwie Szwecji służy temu, żeby zacieśnić relacje między Polską a Szwecją, aby to strategiczne partnerstwo, co do którego oba państwa zgodziły się kilka lat temu,…

Wolność prasy w Szwecji
250-lecie wolności prasy w Szwecji 2 grudnia Szwecja obchodziła 250-lecie wolności prasy. 2 grudnia 1766 roku szwedzki parlament – Riksdag – przyjął pierwszą na świecie ustawę o wolności prasy, zgodnie z którą zniesiono cenzurę publikacji drukowanych, a obywatelom zagwarantowano dostęp do oficjalnych dokumentów i możliwość udziału w debatach politycznych. Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie…

Wizyta Prezydenta RP w Szwecji
Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Królestwie Szwecji Rozpoczęła się wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Królestwie Szwecji. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką rozpoczęli trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Sztokholmie, podczas którego Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie…

Szwecja na Targach Turystycznych w Polsce
Szwecja na Targach Turystycznych TT w Warszawie W dniach 24-26 listopada w Warszawie odbyły się 24. Targi Turystyczne TT Warsaw. Po raz pierwszy swoje stoisko miała na nich Szwecja. W otwarciu stoiska udział wzięła ambasador Szwecji w Polsce Inga Eriksson Fogh. Odwiedził je także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek. Szwedzka organizacja…
Podsumowanie roku w polskiej polityce zagranicznej
#DobryRok w MSZ – minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej – Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki…

Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi
Wystawa „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi” od 3 listopada w Centrum Kreatywności na warszawskiej Pradze Ambasada Szwecji w Warszawie oraz Instytut Szwedzki w Sztokholmie zapraszają na wystawę „Więcej niż reklama – jak to robią Szwedzi”. Filmy, wykłady, teksty – wszystko to już od 3 listopada na warszawskiej Pradze. Wystawa dostępna będzie do…

Targi Hem&Villa – największe w Szwecji targi
Targi Hem&Villa w Sztokholmie W dniach 6-9 października, w Sztokholmie odbędą się targi Hem&Villa. Są to największe w Szwecji targi w dziedzinie wyposażenia wnętrz. Bezpośredni link: http://stockholm.hemochvilla.se/ WPHI Sztokholm będzie uczestniczył w Targach Hem&Villa oraz prowadził stoisko informacyjne. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani możecie przesłać do naszego wydziału swoje materiały reklamowe w postaci ulotek bądź katalogów…

Szwecja gościła Antoniego Macierewicza
Wizyta ministra Macierewicza w Szwecji W piątek, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w Szwecji, gdzie spotkał się z ministrem obrony Peterem Hultqvistem oraz przedstawicielami szwedzkich sił zbrojnych. Podczas spotkania ministrów, poruszono kwestię oceny sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego. Rozmawiano także o możliwościach pogłębienia współpracy strategicznej w regionie. W najbliższym czasie zagadnienie to zostanie…

POLSKA in Almedalen 2016
POLSKA in Almedalen 2016 i ceremonia przekazania prezydencji na rzecz Islandii W ramach programu „Polska in Almedalen 2016” przygotowanego przez Ambasadę RP w związku z corocznym tygodniem politycznym Almedalen w Visby na Gotlandii, 4 – 5 lipca odbył się cykl imprez towarzyszących zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). Głównym wydarzeniem była ceremonia…

Szwecja na targach Balt-Military-Expo
Szwecja na targach Balt-Military-Expo w Gdańsku Pod koniec czerwca w Gdańsku odbyły się targi przemysłu obronnego Balt-Military-Expo. Szwedzki przemysł obronny reprezentowały dwa przedsiębiorstwa – SAAB Bofors i BAE Systems. Targi odwiedzili także wysocy rangą przedstawiciele szwedzkiego resortu obrony z dowódcą szwedzkiej Marynarki Wojennej admirałem Jensem Nykvistem na czele. W wydarzeniu udział wzięła także Ambasador Szwecji w…

Warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej
Warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej w Warszawie – 3. edycja Ambasada Szwecji i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przy wsparciu Szwedzkiej Rady Kultury zapraszają na warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej na język polski. Warsztaty będą się odbywać w Warszawie w kilkuosobowej grupie pod kierunkiem pisarza i tłumacza Zbigniewa Kruszyńskiego. Każdy z uczestników będzie pracował nad własnym projektem…

Szwedzki chór z Katedry w Uppsali
Występ chóru dziewczęcego Katedry w Uppsali We wtorek, 14 czerwca, o godzinie 19.00 w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy (pl. Małachowskiego 1) odbędzie się koncert szwedzkiego chóru z Katedry w Uppsali, znanego m.in. z występów z okazji Dnia Świętej Łucji. Chór, w skład którego wchodzą dziewczęta w wieku od 10 do 22 lat, ma w…

Rekonstrukcja szwedzkiego rządu
Zmiany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Na zwołanej 25 maja konferencji prasowej premier Szwecji Stefan Löfven ogłosił rekonstrukcję szwedzkiego rządu. Minister Isabella Lövin otrzyma tytuł ministra ds. międzynarodowej pomocy rozwojowej i klimatu. Będzie też pełnić funkcję wicepremiera. Isabella Lövin (http://www.government.se/government-of-sweden/ministry-for-foreign-affairs/isabella-lovin/) Tekę ministra ds. Unii Europejskiej i handlu obejmie Ann Linde. Ann Linde (http://www.government.se/government-of-sweden/ministry-for-foreign-affairs/ann-linde/) Minister Spraw Zagranicznych…

Szwedzcy fotograficy na krakowskim Miesiącu Fotografii
Inżynieria obrazu – (Re)aktywacja fotografii: Klara Källström & Thobias Fäldt W ramach krakowskiego Miesiąca Fotografii szwedzcy fotograficy Klara Källström i Thobias Fäldt zaprezentują projekty będące refleksją nad pojęciem niepewności i aktem patrzenia zarówno w perspektywie produkcji, jak i odbioru. W ich twórczości znalezione albo wykonane przez artystów obrazy zostają (re)aktywowane w nowych kontekstach czasowych, przestrzennych…

Stare banknoty w Szwecji tracą ważność
30 czerwca wychodzą z obiegu stare banknoty o nominałach 20, 50 i 1000 koron Starymi banknotami o nominałach 20, 50 i 1000 koron można płacić w Szwecji do dnia 30 czerwca 2016 roku. Po tym terminie wymienione wyżej banknoty tracą ważność. Dlatego najlepiej do tego czasu je wydać lub wpłacić na konto. W przypadku większych…

Szwedzkie Koleje Państwowe
Informacja na temat Szwedzkich Kolei Państwowych. Historia kolei szwedzkich sięga 150 lat. Dzisiejszy kształt Szwedzkich Kolei Państwowych (Statens Järnvägars Verksamhet http://www.statensjarnvagar.se) jest wynikiem podziału jednej rządowej agencji na 6 mniejszych spółek, których właścicielem jest skarb państwa: SJ AB – operator pociągów pasażerskich; http://www.sj.se/start/startpage/index.form?l=en Green Cargo AB – operator pociągów towarowych; http://www.greencargo.com/en/ Jernhusen AB –…

Opowieści z krainy Saamów – wystawa
Opowieści z krainy Saamów – wystawa w Warszawie Od 18 lutego o godzinie 14.30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej Saamom – rdzennym mieszkańcom północnej Skandynawii. Patronem honorowym wystawy jest Ambasada Szwecji. O tym, że Laponia to nie tylko „ojczyzna Świętego Mikołaja”, będzie mógł przekonać się każdy, kto uda się…

Ekocentrum w Szwecji
Ekocentrum – skandynawskie rozwiązania W wyniku działań prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego – prof. Adama Guły, studenci oraz koordynatorzy projektu INforSE mieli okazję zwiedzić Ekocentrum w Goteborgu, Agencję ds. Energii Regionu Skanii oraz nowopowstałe, ekologiczne osiedle 26 domów na przedmieściach Helsingborgu. Tematem sześciodniowego wyjazdu była ekologia i energetyka odnawialna. Początkowym punktem wycieczki była wizyta w Agencji ds….

Utrata danych osobowych w podróży
Pozostawianie paszportu recepcjoniście w hotelu zagraża bezpieczeństwu danych osobowych Pozostawianie dowodu osobistego w recepcji hotelu czy w zastaw pod wypożyczony sprzęt może prowadzić do utraty danych osobowych. Żądanie tego dokumentu od turysty jest niezgodne z prawem. Może on trafić w ręce osób niepowołanych, które np. zaciągną kredyt gotówkowy. Eksperci przestrzegają też przed publikacją szczegółowych…

Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Foghiem w Polsce
Wizyta ambasador Szwecji w Gdańsku W dniach 9-11 grudnia ambasador Szwecji w Polsce Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Foghiem odwiedzili Gdańsk. W programie wizyty znalazły się spotkania z wojewodą pomorskim Ryszardem Stachurskim, wicemarszałkiem sejmiku wojewódzkiego Wiesławem Byczkowskim i wiceprezydentem Gdańska Grzegorzem Grzelakiem. Ambasador z attaché wojskowym pułkownikiem Matsem Anderssonem złożyli wizytę w…

Przyszłość regionu Morza Bałtyckiego – seminarium
W Warszawie o przyszłości regionu Morza Bałtyckiego -Strategia Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego jest ważnym instrumentem, który obok ugruntowanych i kluczowych formatów, takich jak Rada Państw Morza Bałtyckiego czy Wymiar Północny, zmienia region- mówiła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk, otwierając dziś w Warszawie międzynarodowe seminarium poświęcone Strategii bałtyckiej. W seminarium zorganizowanym w…

Polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego – uroczysty koncert
Upamiętnienie półmetka prezydencji Polski w RPMB „Pieśni Chopina” uświetniły półmetek polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Uroczysty koncert w wykonaniu muzyków Stołecznej Estrady odbył się w Rezydencji ambasadora Wiesława Tarki. Publiczność miała okazję wysłuchać pieśni Chopina w doskonałych aranżacjach doskonałych polskich głosów, tenora Leszka Świdzińskiego oraz sopranistek Aleksandry Wiwały oraz Aleksandry Olczyk. Artystom…

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Unii
Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Federicą Mogherini Partnerstwo Wschodnie i Południowe Sąsiedztwo Unii Europejskiej, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE oraz najważniejsze wyzwania stojące przed polityką zagraniczną Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicą Mogherini 1 grudnia br. w Brukseli….

Niebo w kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną: konkurs plastyczny
Konkurs plastyczny „NIEBO W KOLORZE – SPOTKANIE Z ZORZĄ POLARNĄ” W ramach kolejnej edycji Festiwalu Zorzy Polarnej organizator – Polska Fundacja Sportu i Kultury, Oddział w Płocku – zaprasza dzieci i młodzież gimnazjalną w wieku 6-16 lat do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, a ich tematyka…

Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów na konferencji klimatycznej COP21
Cel Szwecji: ambitne porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia na zakończenie szczytu COP21 Na konferencję klimatyczną COP21, która rozpoczęła się 30 listopada i potrwa do 11 grudnia, przyjedzie do Paryża ponad 40 000 uczestników. Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów pod przewodnictwem minister ds. klimatu i środowiska Åsy Romson. Pozostali członkowie szwedzkiej delegacji to premier…

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Szwecji i Finlandii
Minister Waszczykowski z wizytą w Szwecji i Finlandii Szwecja i Finlandia były 25 listopada celem pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Rozmowy w Sztokholmie i Helsinkach dotyczyły współpracy dwustronnej i regionalnej, sytuacji bezpieczeństwa oraz polityki wschodniej. Szef polskiej dyplomacji spotkał się z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrӧm i szefem dyplomacji…

Erasmus+, składanie wniosków na rok 2016
Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków w programie Erasmus+ na rok 2016 W ramach programu możliwe jest uzyskanie dofinasowania projektów z obszaru sportu w następujących kategoriach: współpraca partnerska małe partnerstwa współpracy niekomercyjne europejskie imprezy sportowe. Nowością w porównaniu z 2015 rokiem są tzw. małe partnerstwa współpracy (Small Collaborative Partnerships), w ramach których możliwe…

Andrzejki w Sztokholmie
Andrzejki w Sztokholmie 28 listopada w sobotę Mega Impreza „ANDRZEJKI 2015” w mega klubie *VICTORIA* w centrum Sztokholmu! adres: Kungsträdgården 6,111 47 Stockholm (stacja metra: Kungsträdgården) SUPER NOWY KLUB LUX V.I.P.!!! 2 parkiety, 2 Dj-e. Na pierwszym parkiecie muzyka w stilu RNB, Dance, Disco-Polo. Na drugim parkiecie muzyka w stylu House i Techno. Startujemy…

Zaginął Arkadiusz Morawski
29 września 2015 r. w Paryżu (Francja) zaginął Arkadiusz Robert Morawski Zaginiony ma 28 lat, 185 cm wzrostu i niebieskie oczy. W dniu zaginięcia ubrany był w jeansy, białą koszulkę w pomarańczowe pasy, granatową bluzę, granatową czapkę z daszkiem i białe buty sportowe. Ktokolwiek widział Arkadiusza Roberta Morawskiego lub ma jakiekolwiek informacje o jego…

Uroczystości w Mariefred upamiętniające polskich marynarzy
Uroczystości w Mariefred W ostatnią sobotę października odbyły się uroczystości upamiętniające polskich marynarzy, internowanych podczas II wojny światowej w Szwecji. Na internowanych składały się załogi trzech polskich okrętów podwodnych: ORP „Sęp”, ORP „Ryś” i ORP „Żbik”. Miejscem ich internowania była miejscowość Mariefred. W granicach tej miejscowości leży jeszcze jedno miejsce mocno związane z historią…

Co TTIP oznacza dla Polski? – wątpliwości i możliwości
Intensywna debata na temat umowy TTIP podczas seminarium 21 października w Szkole Głównej Handlowej odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Brytyjską, Ambasadę Szwecji i PISM seminarium poświęcone Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), zatytułowane „Co TTIP oznacza dla Polski? – Wątpliwości i możliwości”. 21 października w Szkole Głównej Handlowej odbyło się zorganizowane przez…

Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh odwiedziła Polskę
Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh odwiedziła Kraków W dniach 15-16 października ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh odwiedzili Kraków, by wraz z konsulem honorowym Szwecji Januszem Kahlem spotkać się z władzami regionalnymi i lokalnymi i przedyskutować zagadnienia istotne dla miasta i regionu. Państwo Fogh wzięli także udział w uroczystości wręczenia…

Europejska Noc Naukowców już w piątek 25 września
W piątek Europejska Noc Naukowców Warsztaty detektywistyczne, pokazy średniowiecznych walk, możliwość skorzystania z kuli – żyroskopu, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek 25 września. Nocne, naukowe atrakcje przygotowały instytucje naukowe z kilku polskich miast. Organizowana od 2005 r. Europejska Noc Naukowców to cykl edukacyjnych imprez popularnonaukowych odbywających się w…

Maximteatern w Sztokholmie zaprasza na Klub mężusiów
Maximteatern w Sztokholmie zaprasza na Klub mężusiów Jak zwykle w niedzielę, 22 listopada, o godz. 19.00 w Maximteatern odbędzie się przedstawienie z Teatru Capitol w Warszawie pt. “Klub mężusiów” Pomimo, że do tego spektaklu jest jeszcze trochę czasu, zaczynamy już sprzedawać bilety, jak zwykle w polskich sklepach w Sätra, Hagsätra, Handen, Polfood, Solna lub…

Planowane nowe połączenie Danii ze Szwecją
Planowane nowe połączenie Danii z reszta Europy, ale również nowe możliwosci dla wszystkich, którzy patrzą w kierunku Szwecji Rozwój zawsze nakręcały spektakularne inwestycje. Takim przedsięwzięciem jest z pewnością tunel łączy leżącą częściowo na wyspach Danię z resztą Europy. O pomyśle zbudowania go pod cieśniną Fehmarn czyli w okolicach Hamburga mówiło się już w latach…

Mariusz Wicka ostatni raz widziany był na promie płynącym z Polski do Szwecji
W dniu 7 listopada 2014 r. zaginął Mariusz Wicka Ostatni raz widziany był na promie płynącym z Polski do Szwecji. Ma 31 lat, 180 cm wzrostu, zielone oczy i krótkie blond włosy. W dniu zaginięcia miał na sobie jeansy i koszulkę z krótkim rękawem. Ktokolwiek widział Mariusza Wickę lub ma jakiekolwiek informacje o jego…

Dzień Raoula Wallenberga w Szwecji
27 sierpnia – Dzień Raoula Wallenberga 27 sierpnia to w Szwecji Dzień Raula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który podczas II wojny światowej uratował tysiące węgierskich Żydów przed zagładą. Wallenberg to jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą Żydów….

Mikael Damberg ogłosił narodowy plan działania
Szwedzki narodowy plan działania na rzecz biznesu i praw człowieka Minister przedsiębiorczości i innowacyjności Szwecji Mikael Damberg ogłosił 24 sierpnia narodowy plan działania na rzecz biznesu i praw człowieka. Szwecja jest szóstym krajem na świecie, który przyjmuje podobny plan zgodnie z wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka. Źródło: swedenabroad.com Fot: freeimages.com

Młodzieżowy szczyt NATO w Sztokholmie
NATO Youth Summit W czwartej edycji młodzieżowego szczytu NATO wzięło udział 144 uczestników z ponad 40 państw, którzy w Sztokholmie debatowali na temat wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Ambasada RP, pełniąca rolę punktu kontaktowego NATO. Dyskusja dotyczyła roli Sojuszu Północnoatlantyckiego, wyzwań dla bezpieczeństwa wokół Morza Bałtyckiego oraz sytuacji na Ukrainie. Oprócz przedstawiciela Ambasady…

Ambasador Szwecji został odznaczony Krzyżem Komandorskim
14 lipca br. Ambasador Szwecji Staffan Herrström został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył ambasadorowi Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jaromir Sokołowski. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością…

Polska i Szwecja intensyfikują współpracę
Szwecja i Polska intensyfikują współpracę w dziedzinie innowacji 11 czerwca w Warszawie odbyło się Szwedzko-Polskie Forum Innowacji, którego organizatorami byli Ambasada Szwecji, Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji – Business Sweden oraz Ministerstwo Gospodarki RP. W ramach Forum minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg oraz wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podpisali Deklarację o Współpracy w…

Targi Elmia Subcontractor 2015 w Jonköping
Elmia Subcontractor 2015 W dniach 10 – 13 listopada 2015 r. w Jonköping odbędą się największe w Europie Północnej targi specjalistyczne dla podwykonawców z branży maszynowej i elektromaszynowej –Elmia Subcontractor 2015. Elmia Subcontractor to największe w Europie Północnej targi specjalistyczne dla podwykonawców z branży maszynowej i elektromaszynowej. Targi te są miejscem spotkań firm i…

CHEM-SAFETY-EXPO: targi w Kielcach
Targi Bezpieczeństwa Chemicznego CHEM-SAFETY-EXPO, 16-18 listopad, Kielce Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego i towarzyszące mu Targi będą pierwszym na świecie wydarzeniem gromadzącym reprezentantów wszystkich interesariuszy. Wydarzenie poświęcone będzie bezpieczeństwu chemicznemu – rozwiązaniom w zakresie dostaw surowców, produkcji, infrastruktury, transportu i stosowania środków chemicznych we wszelkiego rodzaju działalności tego sektora. Kongres będzie miejscem spotkania liderów i…

Pomnik Vita Vitale znalazł należne sobie miejsce
Uroczyste ponowne odsłonięcie pomnika Ambasador Wiesław Tarka złożył wizytę w Malmö – trzeciego co do wielkości miasta w Szwecji z drugą po Sztokholmie najliczniejszą Polonią w kraju. W piątek w sąsiedztwie zabytkowego Zamku Malmöhus historia zatoczyła koło i pomnik „Vita Vitale” znalazł należne sobie miejsce. Monument Vita Vitale powstał dzięki wspólnej inicjatywie środowisk polonijnych…

Międzynarodowe Targi Turystyczne – TT WARSAW
Międzynarodowe Targi Turystyczne 26-28 LISTOPADA 2015 TT WARSAW to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dla branży turystycznej, odbywające się w Warszawie już od ponad dwudziestu lat. Targi stwarzają doskonałe warunki do nawiązania kontaktów handlowych z podmiotami turystycznymi z Polski i ze świata, a także sprzedaży produktów i usług zarówno biurom podróży, przedstawicielom sektora turystyki…

Polscy uczniowie zajęli piąte miejsce w Europie
Polska szkoła dobrze uczy W największym w historii międzynarodowym rankingu edukacyjnym Polscy uczniowie zajęli piąte miejsce w Europie i 11. miejsce na świecie, wyprzedzając Brytyjczyków i Amerykanów. W międzynarodowym badaniu poziomu szkolnictwa, którego autorem jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), na szczycie znaleźli się 15-latkowie z krajów azjatyckich. Pierwsze miejsce w rankingu OECD…

Sztokholmskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
Wiwat Trzeciego Maja! Sztokholmskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się tradycyjnie w siedzibie ambasady przy Karlavägen 35. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się zarówno przedstawiciele szwedzkich elit jak i Polonii. Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku – jako pierwsza w nowożytnej Europie oraz druga na świecie, była dokumentem postępowym, który miał zapewnić modernizację…

Laur Innowacyjności 2015 – konkurs im. Stanisława Staszica
Konkurs im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne! Celem Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2015” organizowanego corocznie przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną jest promocja innowacyjnych produktów, technologii i usług, a także innych innowacyjnych rozwiązań mogących mieć wpływ na przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Konkurs ten odbywa się…

Szwedzki grafik Mikael Kihlman nagrodzony
Doktorat Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu dla Mikaela Kihlmana Na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu odbyła się dziś ceremonia przyznania tytułu Doktora Honoris Causa szwedzkiemu grafikowi i malarzowi Mikaelowi Kihlmanowi.W uroczystości udział wziął Ambasador Szwecji Staffan Herrström i Konsul Honorowy Królestwa Szwecji Małgorzata Ryniak. Mikael Kihlman urodzony w 1953…

SkogsElmia – targi w Bratteborg
SkogsElmia – Międzynarodowe Targi Branży Leśnej i Obróbki Drewna SkogsElmia – Międzynarodowe Targi Branży Leśnej i Obróbki Drewna – odbędą się w dniach 4-6 czerwca w Bratteborg, 30 kilometrów na południe od Jönköping. SkogsElmia to cieszące się ogromną popularnością międzynarodowe targi branży leśnej w Szwecji. Odbywają się co 4 lata w Bratteborg, 30 kilometrów…

Polacy nagrodzeni za artykuły o Bałtyku
Badacze morza z nagrodami za artykuły o Bałtyku Sześcioro badaczy otrzymało nagrody im. dra inż. Tomasza Jóźwiaka oraz im. dra inż. Jerzego Masłowskiego za dwa artykuły poświęcone badaniom Morza Bałtyckiego, opublikowane w międzynarodowym piśmie: „Oceanological and Hydrobiological Studies”. Międzynarodowe czasopismo „Oceanological and Hydrobiological Studies” wydaje Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z…

Szwecja – konkurs fotograficzny
A Tobie z czym kojarzy się Szwecja? Zrób zdjęcie i wygraj kultowy plecak Fjällräven Kånken! Szwecja budzi wiele skojarzeń. Dla nas Szwecja to: • piękna, nieskazitelna natura • dbałość o środowisko • dobry, praktyczny design A poza tym: • świetna muzyka • mroczne kryminały • smaczne jedzenie I jeszcze: • otwartość i tolerancja •…

Delegacja ze Szwecji odwiedzi obóz Auschwitz-Birkenau
Delegacja ze Szwecji odwiedzi Polskę w związku z 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Polskę odwiedzi liczna delegacja ze Szwecji z Księżniczką Wiktorią na czele. W uroczystościach, które odbędą się 27 stycznia udział weźmie także przewodniczący szwedzkiego parlamentu Urban Ahlin oraz Minister ds. Kultury…

Szwedzkie imprezy w Polsce w 2014 roku
Szwedzkie imprezy w Polsce w 2014 roku – szczegóły: 08 maj 2013- 31 mar 2014 W boju i koszarach. Żołnierski niezbędnik – wystawa w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 24 sty 2014- 31 mar 2014 Wystawa Po prawdże to piękny sztatek beł | War aijentlich ain scheenes Schiff 26 sty 2014- 04 lut 2014…

Margot Wallström o zamachu w Paryżu
Oświadczenie Minister Spraw Zagranicznych Margot Wallström w sprawie zamachu w Paryżu Atak terrorystyczny na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo” w Paryżu przeraża. W jego rezultacie zginęło wiele osób. Myślami jesteśmy z ofiarami i ich bliskimi. Dzisiejsze zdarzenie to także głęboko niepokojący zamach na podstawową wolność, jaką jest swoboda informacji i wypowiedzi. To one stanowią podwalinę…

Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie
Rozmowa z Januszem Kahlem – Konsulem Honorowym Szwecji w Krakowie 24 października Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie – Janusz Kahl – odznaczony został Krzyżem Kawalerskim I Klasy Orderu Gwiazdy Polarnej. Odznaczenie w imieniu JKM Karola XVI Gustawa przekazał Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström. Z tej okazji Ambasada Szwecji przeprowadziła krótki wywiad z konsulem….

Dzień Świętej Łucji – koncert w Warszawie
Ambasada Szwecji i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy zapraszają na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Świętej Łucji w malowniczej scenerii warszawskiej świątyni Specjalnie na tę okazję do Warszawy z Katedry w Uppsali przyjedzie dwudziestoosobowy chór Young Cathedral Voices. Chór przejdzie z orszakiem Św. Łucji przez świątynię Świętej Trójcy, po czym da koncert tradycyjnych pieśni Łucyjnych….

Warsztaty dla pracowników ośrodków dla cudzoziemców
W dniach 6-7 listopada br. w Serocku odbyły się dwudniowe warsztaty organizowane przez UNHCR dla pracowników Urzędu, głównie z ośrodków dla cudzoziemców. Pierwszego dnia szkolenie dotyczyło ogólnych zagadnień związanych z przemocą – jej rozpoznawaniem, zapewnianiem bezpieczeństwa oraz reagowaniem także w kontekście różnic kulturowych. Szkolenie zostało przeprowadzone przez Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Drugi dzień warsztatów,…

Szwedzki wojewoda w Polsce
Wizyta szwedzkiego wojewody Petera Egardta w Krakowie Wojewoda Uppsali Peter Egardt odwiedził Kraków, by przedyskutować między innymi zacieśnienie polsko-szwedzkiej współpracy między oboma miastami. Wojewoda przybył do Krakowa wraz z małżonką Leną, profesor Anną Packalén-Parkman, kierownikiem Zakładu Filologii Polskiej na Uniwersytecie w Uppsali, dyrektorem Wydziału Spraw Międzynarodowych w Urzędzie Wojewódzkim w Uppsali Martinem Brozkiem oraz…

Festiwal Nauki w Jabłonnie – trzęsienia ziemi
Trzęsienia ziemi w Polsce/Festiwal Nauki w Jabłonnie Choć Polska uważana jest za kraj asejsmiczny, zdarzają się tu dwa rodzaje trzęsień ziemi. Pierwsza grupa to trzęsienia spowodowane działalnością górniczą, druga – naturalne. O wstrząsach, które rejestruje głównie aparatura naukowa i o obserwacjach sejsmologicznych prowadzonych w Polsce mówił podczas Festiwalu Nauki w Jabłonnie Wojciech Białoń z…

Szwedzki i polski resort rolnictwa
Szwedzko-polskie rozmowy na temat rozwoju wsi 4 i 5 września w Warszawie spotkali się przedstawiciele szwedzkiego i polskiego resortu rolnictwa. Spotkanie miało na celu zapoczątkowanie dyskusji na temat obszarów, które mogłyby stanowić platformę współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi i tzw. zielonego wzrostu. Spotkanie to przykład pogłębionej współpracy w obszarach o…

Karbido w Szwecji
KARBIDO ZE SŁYNNYM „STOLIKIEM” W MALMÖ Słynny „Stolik” wrocławskiej grupy Karbido będzie miał szwedzką premierę w niezależnym centrum kultury Inkonst w Malmö 8 września 2014 o godz. 20.00. Występ organizuje Inkonst i Instytut Polski w Sztokholmie. „Stolik” jest zarówno niesamowitym koncertem, jak i niecodziennym spektaklem teatralnym, sam zespół opisuje go jako „szmeroszepty klonowe,…

Zarządzanie węglem – projekty naukowe
Nowe podejście do zarządzania węglem Polacy, Niemcy, Belgowie, Francuzi, Hiszpanie i Szwedzi wspólnie prowadzą projekty naukowe, uczą studentów i promują przedsiębiorczość w nauce. W obszarze badań nad technologiami węglowymi i gazowymi stanowimy w Europie jedną drużynę, o czym warto pamiętać szczególnie teraz, kiedy na nowo rozgorzał spór o „limity CO2” i odżyły obawy o…

Kolacja dla głupca w Maximteater
Kolacja dla głupca w Szwecji W niedzielę, 5 października 2014, o godz. 19.00, w Maximteater, Karlaplan 4, odbędzie się przedstawienie Teatru Ateneum z Warszawy pt. Kolacja dla głupca w roli głównej z Piotrem Fronczewskim. Jest to kultowe przedstawienie teatralne, grane bez przerwy, przy pełnej widowni, od 13 lat. Na moją prośbę o plakaty teatr odpowiedział,…

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Szwecji
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Sztokholmie, Malmö i Göteborg Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w tym celu w 88 krajach na wszystkich kontynentach. Głosując za granicą można oddać głos na kandydatów z listy okręgu wyborczego nr 4 (obejmuje m….

Piknik Rodzinny w Sztokholmie
Piknik Rodzinny w Rålambshovsparken Czas na kolejny Piknik Rodzinny (18 maja, Rålambshovsparken, 112 35 Sztokholm). W tym roku obchodzimy 10-ta rocznice przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji we współpracy z organizacja „Ogniwo” i zespołem „Piastowie” przygotowujemy wspólna imprezę. Program artystyczny będzie skierowany do rożnych grup wiekowych, jak również niezwykle zróżnicowany pod względem upodobań…

Jan Karski – 100 rocznica urodzin
Jan Karski – człowiek, który chciał zatrzymać Holokaust 24 kwietnia przypada 100 rocznica urodzin Jana Karskiego, Polaka, który w 1942 roku jako pierwszy naoczny świadek przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom. Z okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Jana Karskiego polska dyplomacja na całym świecie upowszechnia wiedzę o dokonaniach bohaterskiego kuriera. Dwudziestoośmioletni Jan Karski,…

PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
Szwedzkie filmy na 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 150 filmów – odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu . Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć…

Szwecja w obiektywie
Szwecja oczami Malwiny Nahorny Od 5 kwietnia w warszawskiej kawiarni Kubek w Kubek można oglądać wystawę zdjęć Malwiny Nahorny „W drodze”. W tym kameralnym miejscu na Starym Mokotowie po raz pierwszy są prezentowane prace z podróży autorki po Szwecji. Malwina Nahorny fotografią zajmuje się od lat. W swoich pracach skupia się na detalach i pejzażach,…
Budka Suflera w Szwecji
Budka Suflera w klubie Tyrol Agencja Buum Group ma przyjemność zaprosić na koncert gigantów polskiego rocka – Budki Suflera! Gdzie i kiedy: Koncert odbędzie się w sobotę 29 marca 2014 w klubie Tyrol przy wesołym miasteczku Gröna Lund na wyspie Djurgården. Najlepiej dojechać tramwajem nr 7 z Sergels torg (parkingi na Djurgĺrden są drogie). Godzina…

Dzień kobiet w TELE2 Arena Solidaritet
8 marca Dzień Kobiet w nowym klubie *TELE2 Arena Solidaritet* Dla wszystkich kobiet, wstęp wolny cała noc a panowie nie płacą za wejście do godziny 24.00. Atmosferę podgrzeje „Boski Miquel” (Chip and Dales show). Adres: Arenavägen 75, 121 77 Johanneshov stacja metra T-Globen Mega klub leży pod nowo wybudowanym stadionem Tele2 Arena. W sobotę 8…

Targi Nordbygg w Szwecji
Nordbygg – targi w Sztokholmie Targi Nordbygg odbędą się w dniach 1-4 kwietnia 2014 w Sztokholmie. To największa impreza targowo-wystawiennicza w dziedzinie budownictwa, na której spotykają się najważniejsi i najwięksi dostawcy materiałów, maszyn i technologii dla budownictwa. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sztokholmie będzie miał swój punkt informacyjny w ramach stoisk: Branżowego…

Śniadanie biznesowe w hotelu MERA SPA
PSIG zaprasza na Śniadanie Biznesowe Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza zaprasza na Śniadanie Biznesowe, które odbędzie się 28 lutego 2014 r. o godz. 08:30 w hotelu MERA SPA w Sopocie. Tematem przewodnim spotkania będą uwarunkowania dla działalności polskich firm na rynku budowlanym w Szwecji i Danii. Zarówno szwedzki jak i duński rynek jest bardzo atrakcyjny dla polskich przedsiębiorstw…