Szwedzka gospodarka wśród najsilniejszych w Europie – wiosenny projekt polityki finansowej We wtorek 18 kwietnia szwedzki rząd złożył w Parlamencie (Riksdagu) projekt polityki finansowej do ustawy budżetowej na rok 2017. Przygotowane przez Ministerstwo Finansów prognozy gospodarcze pokazują, że: szwedzka gospodarka jest silna, poziom zatrudnienia jest rekordowo wysoki (najwyższy wśród krajów UE), spada poziom bezrobocia, a…
Kategoria: Polityka

Międzynarodowy sukces Witolda Bańki
Międzynarodowy sukces ministra Witolda Bańki! Polak reprezentantem państw Rady Europy Minister Bańka przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Szef polskiego sportu będzie reprezentował 47 krajów członkowskich Rady Europy. Kandydatura Witolda Bańki została jednogłośnie poparta przez wszystkie państwa reprezentowane w Komitecie RE ds. WADA (CAHAMA). Jeszcze nigdy żaden Polak nie został wybrany do…

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Margot Wallström
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji Przyszłość Unii Europejskiej, rozwój Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w regionie Morza Bałtyckiego oraz relacje dwustronne były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego oraz minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström. Dzisiejsze rozmowy odbyły się przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego i gości specjalnych w…

Ambasador RP na Gotlandii
Wizyta Ambasadora RP na Gotlandii W dniach 4-5.04 .2017 r. na Gotlandii przebywał Ambasador RP przy okazji promocji wystawy „Samarytanie z Markowej”. Wystawa, prezentowana w językach polskim i angielskim, została przygotowana przez Ambasadę RP we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Ambasador RP wygłosił dwa wykłady na temat losu Polski w czasie II…

Konsulat Honorowy w Szczecinie otwarty
Ponowne otwarcie Konsulatu Honorowego w Szczecinie 29 marca 2017 roku w Szczecinie odbyła się uroczystość otwarcia Konsulatu Honorowego Szwecji. Udział w niej wzięła ambasador Inga Eriksson Fogh, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz zaproszeni goście. Konsulat Honorowy Szwecji w Szczecinie został ponownie otwarty po rocznej przerwie, spowodowanej przejściem na emeryturę poprzedniego konsula. Konsulat w Szczecinie…

Składowanie materiałów radioaktywnych w Szwecji
Wizyta w Szwecji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzeja Piotrowskiego Podczas wizyty (19-22.03 .2017) delegacja Ministerstwa Energii RP zapoznaje się z najnowszymi technikami składowania materiałów radioaktywnych. W dniu 20.03.2017 r. odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Energii SE Nilsa Vikmånga z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzejem Piotrowskim. Tematem rozmowy…

Jej Królewska Mość Królowa Sylwia odwiedziła Warszawę
Królowa Sylwia z Pierwszą Damą w Belwederze 1 marca Jej Królewska Mość Królowa Sylwia, Małżonka Jego Królewskiej Mości Karola XVI Gustawa Króla Szwecji odwiedziła Warszawę. JKM Królowa Sylwia przyjechała, by wręczyć przyznawaną przez siebie doroczną Nagrodę Pielęgniarską Natalii Duszeńskiej, studentce Wydziału Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda gościła JKM Królową Sylwię na…

Margot Wallström wygłosiła Exposé
Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej 15 lutego Minister Spraw Zagranicznych Szwecji Margot Wallström wygłosiła w szwedzkim parlamencie (Riksdagu) Exposé Rządowej Polityki Zagranicznej. “Szwecja i cały świat znalazły się w okresie gwałtownych i znaczących zmian. Dziesięć lat temu liczba osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju wynosiła zaledwie połowę dzisiejszych 65 milionów. Do Syrii jeździli turyści. Rosja…

Odpowiedzi strony polskiej na uzupełniające Zalecenie Komisji
Oświadczenie MSZ dotyczące odpowiedzi strony polskiej na uzupełniające Zalecenie Komisji Europejskiej z dnia 21 grudnia 2016 roku Strona polska przekazała dzisiaj do Komisji Europejskiej odpowiedź na niewiążące uzupełniające Zalecenie z dnia 21 grudnia 2016 roku w sprawie praworządności w Polsce. Podkreśliliśmy w niej, że utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw…

Działania antysmogowe w 2017 roku
116 mln zł na działania antysmogowe 116 mln zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania antysmogowe w 2017 r. w ramach programu Region. Nabór wniosków rusza 1 lutego br. Region przewiduje szczególne preferencje w zakresie działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Środki z programu będzie można uzyskać m.in. na takie…

Bezpieczeństwo Polaków jest kwestią nadrzędną
Premier Beata Szydło: Bezpieczeństwo ojczyzny i Polaków jest kwestią nadrzędną „Obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to kolejny krok w realizacji strategii przyjętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu” – mówiła premier Beata Szydło. W sobotę w Żaganiu powitała żołnierzy z USA, przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO….

Szwecja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Od 1 stycznia Szwecja jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2017-2018. W trakcie dwuletniej kadencji na Szwecji spoczywać będzie wynikająca z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa odpowiedzialność za pokój międzynarodowy i bezpieczeństwo. Szwecja rozpoczyna swoją kadencję od przewodnictwa w Radzie. O najważniejszych założeniach szwedzkiego członkostwa w Radzie i priorytetach prezydencji wypowiedziała się w obszernym…

Nowy budżet na 2017 rok i inne ustawy
Konferencja prasowa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla korespondentów mediów zagranicznych – Chciałem przedstawić naszą ocenę sytuacji i wydarzeń, jakie miały miejsce w piątek (16.12.2016) w Sejmie i wokół Sejmu – mówił minister Witold Waszczykowski, który podsumował podczas spotkania z przedstawicielami mediów zagranicznych bieżącą sytuację w kraju. – W piątek Sejm był przygotowany, by przegłosować…

Para Prezydencka w Królestwie Szwecji
Trzeci dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Królestwie Szwecji Ostatnim punktem programu pobytu Pary Prezydenckiej było spotkanie szefa polskiego państwa z Premierem Królestwa Szwecji Stefanem Löfvenem. – Cała moja wizyta w Królestwie Szwecji służy temu, żeby zacieśnić relacje między Polską a Szwecją, aby to strategiczne partnerstwo, co do którego oba państwa zgodziły się kilka lat temu,…

Wizyta Prezydenta RP w Szwecji
Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Królestwie Szwecji Rozpoczęła się wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Królestwie Szwecji. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką rozpoczęli trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Sztokholmie, podczas którego Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie…
Podsumowanie roku w polskiej polityce zagranicznej
#DobryRok w MSZ – minister Witold Waszczykowski podsumował rok w polskiej polityce zagranicznej – Ostatni rok upłynął nam pod znakiem realizacji głównych kwestii, które podnieśliśmy z Panią Premier w swoich sejmowych expose: bezpieczeństwa, rozwoju i podmiotowości Polski w instytucjach międzynarodowych, do których należymy – mówił minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumowującej rok polskiej polityki…

Sztokholm zainaugurował polskie przewodnictwo w Grupie wyszehradzkiej
Uroczysta inauguracja polskiego przewodnictwa w Grupie wyszehradzkiej Sztokholm zainaugurował polskie przewodnictwo w Grupie wyszehradzkiej uroczystym koncertem w wykonaniu artystów Stołecznej Estrady. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Historycznym w obecności sztokholmskich elit. Aleksandra Olczyk, Aleksandra Wiwała, Leszek Świdziński i Mariusz Rudziński przedstawiając repertuar wyszehradzki, zostali przyjęci gorącymi brawami. Celem koncertu było nagłośnienie polskiego przewodnictwa w Grupie…

Wizyta w szwedzkim centrum badawczo-produkcyjnym w Oskarshamn
Wizyta w Oskarshamn Ambasador Wiesław Tarka wziął udział w wizycie studyjnej w centrum badawczo-produkcyjnym energii jądrowej w Oskarshamn. W delegacji ze strony polskiej uczestniczyli także przedstawiciele Krajowego Punktu Konsultacyjnego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Państwowej Agencji Atomistyki, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz spółek energetycznych Enea i Tauron. Podczas wizyty Ambasador zapoznał się z badaniami nad…

Szwecja gościła Antoniego Macierewicza
Wizyta ministra Macierewicza w Szwecji W piątek, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w Szwecji, gdzie spotkał się z ministrem obrony Peterem Hultqvistem oraz przedstawicielami szwedzkich sił zbrojnych. Podczas spotkania ministrów, poruszono kwestię oceny sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego. Rozmawiano także o możliwościach pogłębienia współpracy strategicznej w regionie. W najbliższym czasie zagadnienie to zostanie…

Forum Polonijne w Krynicy
Wiceminister Jan Dziedziczak na pierwszym Forum Polonijnym w Krynicy – To ważne, że w Krynicy prowadzone są rozmowy o Polsce i świecie także z udziałem Polonii i dla Polonii – zaznaczył wiceminister Jan Dziedziczak w trakcie odbywającego się po raz pierwszy w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy Forum Polonijnego. Wiceminister Jan Dziedziczak 6 sierpnia br….

Najczęściej wybierane kierunki współpracy zagranicznej
Współpraca międzyregionalna Samorządy województw są ważnym partnerem dla MSZ. Działania podejmowane w regionach mogą znacząco przyczyniać się do budowania trwałych relacji gospodarczych, naukowych i kulturalnych ze społecznościami innych państw, a także pomagać w skutecznej promocji Polski za granicą. Zgodnie z art. 18 pkt 14) ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz….

Sukces polskiej dyplomacji
Minister Witold Waszczykowski o sukcesie polskiej dyplomacji i polityce historycznej Minister spraw zagranicznych był dziś gościem programu „Prosto w Oczy” w Telewizji Republika. Mówiąc o sukcesie służb dyplomatycznych, porządkowych i bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży oraz w trakcie wizyty Ojca Świętego w naszym kraju minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że „dyplomacja jest służbą” i należy docenić…

POLSKA in Almedalen 2016
POLSKA in Almedalen 2016 i ceremonia przekazania prezydencji na rzecz Islandii W ramach programu „Polska in Almedalen 2016” przygotowanego przez Ambasadę RP w związku z corocznym tygodniem politycznym Almedalen w Visby na Gotlandii, 4 – 5 lipca odbył się cykl imprez towarzyszących zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). Głównym wydarzeniem była ceremonia…

Polacy wśród najszybciej starzejących się w Europie
Polskie społeczeństwo wśród najszybciej starzejących się w Europie. Potrzebna jest odpowiednia polityka senioralna Do 2035 roku polska gospodarka straci blisko cztery miliony osób w wieku produkcyjnym. Przybędzie natomiast seniorów, czyli emerytów i rencistów. To wymusza kreowanie nowej polityki senioralnej. Nad jej założeniami pracuje m.in. Rada Polityki Senioralnej. Chodzi m.in. o profilaktykę zdrowotną, promocję zdrowego…

Nowy Konsulat Honorowy Szwecji
Nowy Konsulat Honorowy Szwecji w Polsce W tym roku obchody przypadającego 6 czerwca Święta Narodowego Szwecji miały w Polsce szczególny charakter. Właśnie tego dnia Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh dokonała uroczystego otwarcia Honorowego Konsulatu Szwecji w Katowicach. Ceremonia otwarcia odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, gdzie również mieści się konsulat. Konsulat Honorowy…

Rekonstrukcja szwedzkiego rządu
Zmiany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Na zwołanej 25 maja konferencji prasowej premier Szwecji Stefan Löfven ogłosił rekonstrukcję szwedzkiego rządu. Minister Isabella Lövin otrzyma tytuł ministra ds. międzynarodowej pomocy rozwojowej i klimatu. Będzie też pełnić funkcję wicepremiera. Isabella Lövin (http://www.government.se/government-of-sweden/ministry-for-foreign-affairs/isabella-lovin/) Tekę ministra ds. Unii Europejskiej i handlu obejmie Ann Linde. Ann Linde (http://www.government.se/government-of-sweden/ministry-for-foreign-affairs/ann-linde/) Minister Spraw Zagranicznych…

Dyżur konsularny w Malmö
Dyżur konsularny w Malmö w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej Wydział Konsularny informuje, że dyżur konsularny w Malmö odbędzie się w czwartek, 12 maja od godziny 9.00 do 16.00 w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej na Rosengård, Ramels väg 149, 213 69 Malmö. Zapisy na dyżur przyjmowane są telefonicznie pod numerem 08-50 57 50 61 lub e-mail’owo:…

Równouprawnienie w Szwecji i na świecie
Równouprawnienie to jedno z największych wyzwań naszych czasów Dwie trzecie pracy na świecie wykonywana jest przez kobiety i dziewczynki. Połowa żywności jest wytwarzana przez kobiety i dziewczynki. A jednak kobiety zarabiają jedynie dziesięć procent światowego dochodu i są w posiadaniu tylko jednego procenta światowego kapitału. – Równouprawnienie to jedno z największych wyzwań naszych czasów –…

Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Foghiem w Polsce
Wizyta ambasador Szwecji w Gdańsku W dniach 9-11 grudnia ambasador Szwecji w Polsce Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Foghiem odwiedzili Gdańsk. W programie wizyty znalazły się spotkania z wojewodą pomorskim Ryszardem Stachurskim, wicemarszałkiem sejmiku wojewódzkiego Wiesławem Byczkowskim i wiceprezydentem Gdańska Grzegorzem Grzelakiem. Ambasador z attaché wojskowym pułkownikiem Matsem Anderssonem złożyli wizytę w…

Polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego – uroczysty koncert
Upamiętnienie półmetka prezydencji Polski w RPMB „Pieśni Chopina” uświetniły półmetek polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Uroczysty koncert w wykonaniu muzyków Stołecznej Estrady odbył się w Rezydencji ambasadora Wiesława Tarki. Publiczność miała okazję wysłuchać pieśni Chopina w doskonałych aranżacjach doskonałych polskich głosów, tenora Leszka Świdzińskiego oraz sopranistek Aleksandry Wiwały oraz Aleksandry Olczyk. Artystom…

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Unii
Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Federicą Mogherini Partnerstwo Wschodnie i Południowe Sąsiedztwo Unii Europejskiej, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE oraz najważniejsze wyzwania stojące przed polityką zagraniczną Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z Wysoką Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicą Mogherini 1 grudnia br. w Brukseli….

Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów na konferencji klimatycznej COP21
Cel Szwecji: ambitne porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia na zakończenie szczytu COP21 Na konferencję klimatyczną COP21, która rozpoczęła się 30 listopada i potrwa do 11 grudnia, przyjedzie do Paryża ponad 40 000 uczestników. Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów pod przewodnictwem minister ds. klimatu i środowiska Åsy Romson. Pozostali członkowie szwedzkiej delegacji to premier…

Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Szwecji i Finlandii
Minister Waszczykowski z wizytą w Szwecji i Finlandii Szwecja i Finlandia były 25 listopada celem pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Rozmowy w Sztokholmie i Helsinkach dotyczyły współpracy dwustronnej i regionalnej, sytuacji bezpieczeństwa oraz polityki wschodniej. Szef polskiej dyplomacji spotkał się z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrӧm i szefem dyplomacji…

Witold Waszczykowski polskim ministrem spraw zagranicznych
Nowy polski minister spraw zagranicznych Rząd premier Beaty Szydło, w którym Ministerstwem Spraw Zagranicznych pokieruje Witold Waszczykowski, rozpoczął urzędowanie w poniedziałek 16 listopada. Nowy szef polskiej dyplomacji przejął urząd z rąk odchodzącego ministra Grzegorza Schetyny. Nowy szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski urodził się 5 maja 1957 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jest dyplomatą, z wykształcenia…

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce na terenie Królestwa Szwecji
Wyniki wyborów na terenie Królestwa Szwecji: OKW nr 188 – Sztokholm I http://sztokholm.msz.gov.pl/resource/97537eaa-13a9-4338-bca0-90e216d7c3ef:JCR OKW nr 189 – Sztokholm II http://sztokholm.msz.gov.pl/resource/2044ef43-82a5-42ed-af2e-c5c217f671c7:JCR OKW nr 190 – Malmö http://sztokholm.msz.gov.pl/resource/fd9fba39-9e6a-479d-bcec-2e6c0e6db715:JCR OKW nr 191 – Göteborg http://sztokholm.msz.gov.pl/resource/50aefc49-6fe9-49c7-b0b8-c7dab376ce71:JCR W tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu RP zorganizowanych na sześciu kontynentach w 86 państwach chęć udziału w głosowaniu zgłosiło 196 216…

Co TTIP oznacza dla Polski? – wątpliwości i możliwości
Intensywna debata na temat umowy TTIP podczas seminarium 21 października w Szkole Głównej Handlowej odbyło się zorganizowane przez Ambasadę Brytyjską, Ambasadę Szwecji i PISM seminarium poświęcone Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), zatytułowane „Co TTIP oznacza dla Polski? – Wątpliwości i możliwości”. 21 października w Szkole Głównej Handlowej odbyło się zorganizowane przez…

Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh odwiedziła Polskę
Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh odwiedziła Kraków W dniach 15-16 października ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh odwiedzili Kraków, by wraz z konsulem honorowym Szwecji Januszem Kahlem spotkać się z władzami regionalnymi i lokalnymi i przedyskutować zagadnienia istotne dla miasta i regionu. Państwo Fogh wzięli także udział w uroczystości wręczenia…

Henryka Mościcka-Dendys o priorytetach polskiej polityki zagranicznej
Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys o priorytetach polskiej polityki zagranicznej W środę w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie podsekretarz stanu Henryka Mościcka-Dendys mówiła o najważniejszych zadaniach i celach polityki zagranicznej RP. W trakcie spotkania ze słuchaczami XXVII Promocji szkoły wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła rolę Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej będących gwarantami bezpieczeństwa i rozwoju ekonomicznego Polski….

Rozmowy ze Szwedami i Finami o bezpieczeństwie w regionie
Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO rozmawiają ze Szwedami i Finami o bezpieczeństwie w regionie Delegacja Komitetu Politycznego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO przeprowadziła wizytę studyjną obejmującą Helsinki i Sztokholm. Podczas rozmów z ekspertami i lokalnymi politykami omówiono zagadnienia polityki bezpieczeństwa m.in. związane z Rosją, współpracą nordycką. W Sztokholmie delegatów przyjął m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Szwecji…

Marszałek szwedzkiego riksdagu Urban Ahlin w Polsce
Wizyta marszałka szwedzkiego parlamentu Urbana Ahlina 16 i 17 września w Warszawie gościł marszałek szwedzkiego riksdagu Urban Ahlin. Spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Małgorzatą Kidawa-Błońską, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz szefem polskiej dyplomacji Grzegorzem Schetyną. Podczas rozmów poruszony m.in. temat kryzysu imigracyjnego i sytuacji na Ukrainie, zacieśnienia współpracy bilateralnej i…

obywatel.gov.pl – inicjatywa administracji publicznej
Właśnie rozpoczęła swoje funkcjonowanie inicjatywa administracji publicznej „Obywatel”. Na stronie www.obywatel.gov.pl udostępniono 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie19 wybranych rządowych portali tematycznych. To jeszcze nie koniec – prace nad nowymi kartami trwają… Wreszcie informacje jak załatwić sprawę w urzędzie…

Młodzieżowy szczyt NATO w Sztokholmie
NATO Youth Summit W czwartej edycji młodzieżowego szczytu NATO wzięło udział 144 uczestników z ponad 40 państw, którzy w Sztokholmie debatowali na temat wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Ambasada RP, pełniąca rolę punktu kontaktowego NATO. Dyskusja dotyczyła roli Sojuszu Północnoatlantyckiego, wyzwań dla bezpieczeństwa wokół Morza Bałtyckiego oraz sytuacji na Ukrainie. Oprócz przedstawiciela Ambasady…

Wzmocnienie morskiego przejścia granicznego w Porcie Gdynia
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Obszar Schengen Wzmocnienie morskiego przejścia granicznego w Porcie Gdynia Celem projektu jest zapewnienie odpowiednich standardów zabezpieczenia granicy morskiej w Porcie Gdynia poprzez utworzenie spójnego systemu monitoringu bezpieczeństwa i ochrony obszaru portu. W wyniku realizacji projektu powstał system telewizji dozorowanej, który poprzez zamontowanie na…

Ambasador Szwecji został odznaczony Krzyżem Komandorskim
14 lipca br. Ambasador Szwecji Staffan Herrström został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył ambasadorowi Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jaromir Sokołowski. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to cywilne odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością…

Szwedzki tydzień polityczny na Gotlandii
Szwecki tydzień polityczny z udziałem polskiego ministra W trakcie szwedzkiego tygodnia politycznego wiceminister Nowak-Far zaprezentował priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) oraz stanowisko poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far 29 i 30 czerwca wziął udział w imprezach składających się na program tegorocznego tygodnia Almedalen w Visby na…

Polska i Szwecja intensyfikują współpracę
Szwecja i Polska intensyfikują współpracę w dziedzinie innowacji 11 czerwca w Warszawie odbyło się Szwedzko-Polskie Forum Innowacji, którego organizatorami byli Ambasada Szwecji, Biuro Radcy Handlowego Ambasady Szwecji – Business Sweden oraz Ministerstwo Gospodarki RP. W ramach Forum minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg oraz wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podpisali Deklarację o Współpracy w…

Alexander Vershbow w Sztokholmie
Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Alexander Vershbow w Sztokholmie Ambasador Wiesław Tarka przyjął Alexandra Vershbowa w swojej rezydencji. Ambasada RP w Sztokholmie pełni obecnie (2015-2015) funkcje punktu kontaktowego NATO (CPE) w Szwecji. Wizyta Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO odbyła się 12 czerwca na zaproszenie stowarzyszenia Folk och Försvar do udziału w seminarium pt. NATO i obecne wyzwania…

Głosowanie w II turze poza granicami kraju
Informacja ws. głosowania w II turze w wyborach Prezydenta RP 2015 Obywatele polscy, którzy chcą oddać swój głos w II turze wyborów prezydenckich w jednym z obwodów wyborczych poza granicami kraju, mogą rejestrować się poprzez internetowy portal ewybory.msz.gov.pl. Osoby, które zarejestrowały się przed I turą, nie muszą się ponownie rejestrować w systemie. Druga tura…

Wybory Prezydenta RP – głosowanie w dniu 24 maja 2015 r.
Informacja o warunkach udziału w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostanie przeprowadzone w dniu 24 maja 2015 r., w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z ponownym głosowaniem w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostanie przeprowadzone w dniu 24 maja 2015 r., przypomina…

Globalizacja polskiej polityki zagranicznej
Wiceminister Katarzyna Kacperczyk na Europejskim Kongresie Gospodarczym – Globalizacja polskiej polityki zagranicznej jest długofalową strategią. W obliczu wyzwań stojących przed Polską musimy myśleć o nowych źródłach rozwoju Polski i polskiego biznesu – powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk, która w dniach 20-21 kwietnia uczestniczyła w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas sesji „Globalizacja polskiej polityki zagranicznej…

Szwedzki rząd złożył w Riksdagu projekt polityki finansowej
Wiosenny projekt polityki finansowej Dziś szwedzki rząd złożył w Parlamencie (Riksdagu) projekt polityki finansowej do ustawy budżetowej na rok 2016. Równocześnie zaprezentowano koncepcję reform, które mają wejść w życie już w bieżącym roku i kosztować budżet państwa ok. osiem miliardów koron. Punkt wyjścia do projektu stanowiły założenia polityki rządu przedstawione w propozycji ustawy budżetowej…

Premier Szwecji Stefan Löfven w Polsce
Wizyta premiera Szwecji: rozmowy o bezpieczeństwie i energetyce Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek w Warszawie z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem. To kontynuacja konsultacji przed szczytem Rady Europejskiej. Strategiczna współpraca ze Szwecją Dzisiejsze spotkanie potwierdza strategiczny charakter naszych stosunków – podkreśliła premier Ewa Kopacz. Dodała, że Polska rozwija współpracę ze Szwecją w wielu…

Ambasadorzy w Szwecji rozmawiają o Ukrainie
Ambasadorzy rozmawiają o rosyjskiej agresji na Ukrainę Podczas panelu dyskusyjnego w ambasadzie szefowie placówek Polski, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy w Szwecji podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat przyczyn oraz szerszych implikacji działań Rosji we wschodniej Ukrainie. Debata odbyła się 3 marca br. i została zorganizowana wspólnie przez Szwedzką Radę Atlantycką oraz Ambasadę RP pełniącą…

Sytuacja gospodarcza w Szwecji
SZWECJA. Informacja o sytuacji gospodarczej i stosunkach gospodarczych z Polską 1. Sytuacja gospodarcza Królestwo Szwecji jest monarchią konstytucyjną, w której realną władzę wykonawczą sprawuje rząd pod przewodnictwem premiera. W roku 1995 Szwecja przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z Finlandią i Austrią. Szwecja zajmuje obszar 450 tys. km2, z czego około 53% zajmują lasy, a…

Punkt Kontaktowy Sojuszu Północnoatlantyckiego w Szwecji
Objęcie funkcji Punktu Kontaktowego NATO przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie 28 Stycznia br. Ambasada RP w Sztokholmie przejęła na dwa lata (2015-2016) od placówki litewskiej funkcję Ambasady-Punktu Kontaktowego Sojuszu Północnoatlantyckiego w Szwecji (NATO Contact Point Embassy). Podstawowe zadania Ambasady-Punktu Kontaktowego NATO obejmują promocję i rozpowszechnianie w państwie partnerskim NATO informacji dotyczących Sojuszu. Jednocześnie…

Donald Tusk szefem Rady Europejskiej
W poniedziałek funkcję szefa Rady Eurpejskiej obejmuje Donald Tusk, do niedawna polski premier. Wyznacza kierunki działania, zapewnia przygotowanie i ciągłość prac Rady Europejskiej, przewodniczy posiedzeniom szefów unijnych państw i przekazuje Parlamentowi Europejskiemu sprawozdania z ich spotkań – to najważniejsze zadania przewodniczącego Rady Europejskiej. W poniedziałek funkcję tę obejmuje Donald Tusk, do niedawna polski premier….

Współpraca z polską Diasporą w latach 2015-2020
Współpraca z polską Diasporą w latach 2015-2020 – projekt rządowego programu Przedstawiamy projekt Rządowego programu współpracy z polską Diasporą w latach 2015-2020. Zależy nam na przeprowadzeniu możliwie szerokich konsultacji ze środowiskami polskiej Diaspory, dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedstawianie nam swoich opinii w terminie do 22 listopada 2014 roku na adres elektroniczny:…

Hity polskiego eksportu
Według danych GUS-u, III RP po raz pierwszy w swojej historii wypracowała w tym roku dodatnie saldo w handlu zagranicznym. W okresie styczeń-maj tego roku, saldo obrotów w handlu zagranicznym wyniosło symboliczne 65 mln euro. Poniżej przedstawiamy kolejną część listy 9 największych „hitów” eksportowych Polski, których sprzedaż za granicą przyczyniła się do tej historycznej…

Premier Szwecji przedstawił nowy rząd
W piątek 3 października premier Szwecji Stefan Löfven przedstawił nowy rząd Oto nowi ministrowie: Minister ds. strategii i współpracy krajów nordyckich Kristina Persson Ministerstwo Sprawiedliwości Minister sprawiedliwości i minister ds. migracji Morgan Johansson Minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman Ministerstwo spraw zagranicznych Minister spraw zagranicznych Margot Wallström Minister ds. pomocy rozwojowej Isabella Lövin Ministerstwo obrony…

Ambasador Szwecji w Polsce
19 i 20 września Ambasador Szwecji Staffan Herrström odwiedził Opole i Sosnowiec. Podczas spotkania z władzami regionalnymi i lokalnymi w Opolu dyskutowano m.in. sprawy związane ze szwedzkimi doświadczeniami w zakresie energii odnawialnej i wykorzystania odpadów do produkcji energii. Podjęto także temat polsko-szwedzkiej współpracy w sektorze drzewnym. Ważną część rozmów stanowiła dyskusja na temat wyzwań…

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Szwecji
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Sztokholmie, Malmö i Göteborg Obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli oddać swój głos w jednej ze 176 obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w tym celu w 88 krajach na wszystkich kontynentach. Głosując za granicą można oddać głos na kandydatów z listy okręgu wyborczego nr 4 (obejmuje m….

Wykład w sztokholmskim OPONie – Powstanie Styczniowe
W ramach obchodu 150 rocznicy Powstania Styczniowego 16 lutego 2013 roku w sztokholmskim OPONie odbył się wykład, który poprowadził dr Piotr Szubarczyk. „Powstanie Styczniowe jako traumatyczne doświadczenie ostatnich pokoleń Polaków żyjących pod zaborami” – tak brzmiał tytuł prelekcji Gościa Klubu Gazety Polskiej w Sztokholmie i Rady Uchodźstwa Polskiego w Szwecji. Spotkanie miało na celu ukazanie…

Klimat w Szwecji oraz ustrój polityczny w Szwecji
Klimat w Szwecji Szwecja jest dość długim i wąskim krajem ma 480 km szerokości i 1600 km długości. Większą część powierzchni zajmują lasy. Klimat jest łagodny, a pogoda przewidywalna. W regionach arktycznych można zanotować w miarę wysoką temperaturę. Zima na północy zaczyna się wcześnie, jesień bardzo podobnie. Za to wiosna pojawia się dość późno, nawet…