Przybywa mikroinstalacji fotowoltaicznych. Do 2018 r. będzie ich ponad 200 tysięcy Według danych firmy konsultingowej IHS średnie ceny paneli fotowoltaicznych od 2009 roku obniżyły się nawet o 80 proc. Do końca dekady koszt instalacji ma spaść o kolejne 27 proc. Ceny spadają również w Polsce. W połączeniu z coraz łatwiejszym dostępem do finansowania (np. przez…
Kategoria: Ekologia

Puszcza Białowieska – unikat w Europie
Puszcza Białowieska unikatem kulturowo-przyrodniczym w Europie „Puszcza Białowieska jest symbolem pokazującym wyjątkowość stanu przyrody w Polsce, dlatego musimy ją chronić. Bez działań naprawczych będą zamierały kolejne połacie lasu, który dotąd był chlubą polskiej szkoły leśnictwa i wyjątkowym obiektem dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji prasowej. W spotkaniu udział wzięli również…

Działania antysmogowe w 2017 roku
116 mln zł na działania antysmogowe 116 mln zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działania antysmogowe w 2017 r. w ramach programu Region. Nabór wniosków rusza 1 lutego br. Region przewiduje szczególne preferencje w zakresie działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza. Środki z programu będzie można uzyskać m.in. na takie…

Czyste powietrze w Szwecji
Szwedów sposoby na czyste powietrze Jeszcze w latach 70. Szwecja przeżywała dotkliwy kryzys w sferze energetyki. Obecnie kraj może się poszczycić przemyślaną polityką energetyczną i – co za tym idzie – czystym powietrzem. Zdarzają się dni, gdy wskaźnik jakości powietrza w Warszawie informujący o ilości szkodliwych substancji jest kilkanaście razy wyższy niż w Sztokholmie. Co…

Targi POL-ECO-SYSTEM zakończone
W Poznaniu zakończyły się targi POL-ECO-SYSTEM Była to dla branży ochrony środowiska możliwość przeglądu ofert kilkuset firm, w tym zapoznanie się z ciekawymi eko-rozwiązaniami. Wizyta na tegorocznych targach POL-ECO-SYSTEM była szansą do zweryfikowania kondycji poszczególnych sektorów wystawiających się w Poznaniu oraz poznania nadchodzących trendów. W stolicy Wielkopolski swoją ofertę prezentowały firmy z recyklingu i odpadów,…

Inteligentna mobilna ładowarka
Pierwsza inteligentna mobilna ładowarka Ładowarki urządzeń mobilnych zużywają energię elektryczną nie tylko wtedy, gdy ładują nasze telefony, ale również zawsze, gdy pozostają podłączone do sieci elektrycznej. To jest problem, który duzi producenci telefonów komórkowych starali się rozwiązać bez powodzenia. Tymczasem w północnej Finlandii powstała ładowarka ASMO Wszystkie urządzenia mobilnego ładowania, dostepne obecnie na rynku zużywają…

Gotlandia – miejsce do badania ptasich zdrad
Gotlandia – idealne miejsce do śledzenia ptasich zdrad Gotlandia to idealne miejsce do badania ptasich zdrad- mówi PAP dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każdego roku jeździ tam na dwa miesiące, by podglądać ponad dwie setki gniazd sikory modraszki i dowiedzieć się, co decyduje, że wybierają one idealnych partnerów do swoich zdrad. Znajdująca się…

Polacy szukają sposobów na zmniejszenie zużycia energii
Źródła pozyskiwania energii są tematem dyskusji na całym świecie. Rozmowy na temat problemu energetycznego podjęto także w Polsce, gdzie przygotowywana jest ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Przyszłość sektora energetycznego w Polsce i przygotowanie Polaków do nowych wyzwań omawiali goście spotkania zorganizowanego przez Ambasadę Królestwa Danii oraz firmę Danfoss. Prace nad ustawą o odnawialnych źródłach…

Ekologiczna Szwecja
Ekologiczna Szwecja to od dawna oczywistość. Według turystów Sztokholm jest pełny zieleni, a woda Bałtyku jest bardzo czysta. Kilkadziesiąt lat temu, bo w latach 70. Bałtyk był pełen zanieczyszczeń, jednakże intensywne działania przywróciło życie do wewnętrznych akwenów stolicy. W wielu miejscach znajdują się informacje, na temat gatunków ryb, które można tutaj spotkać. Na każdym kroku…

Ekocentrum w Szwecji
Ekocentrum – skandynawskie rozwiązania W wyniku działań prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego – prof. Adama Guły, studenci oraz koordynatorzy projektu INforSE mieli okazję zwiedzić Ekocentrum w Goteborgu, Agencję ds. Energii Regionu Skanii oraz nowopowstałe, ekologiczne osiedle 26 domów na przedmieściach Helsingborgu. Tematem sześciodniowego wyjazdu była ekologia i energetyka odnawialna. Początkowym punktem wycieczki była wizyta w Agencji ds….

Walka z toksycznymi zakwitami w Bałtyku
„Dobre” sinice pomogą w walce z toksycznymi zakwitami w Bałtyku Skuteczną bronią w walce z zakwitami toksycznych sinic, które latem uniemożliwiają np. kąpiele w Bałtyku, mogą okazać się związki wydzielane przez inne sinice. Na razie trudno je uzyskać, ale kiedyś mogą się przydać do zwalczania również bakterii czy grzybów. Do zakwitów m.in. w Bałtyku…

Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów na konferencji klimatycznej COP21
Cel Szwecji: ambitne porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia na zakończenie szczytu COP21 Na konferencję klimatyczną COP21, która rozpoczęła się 30 listopada i potrwa do 11 grudnia, przyjedzie do Paryża ponad 40 000 uczestników. Szwecję reprezentować będzie siedmioro ministrów pod przewodnictwem minister ds. klimatu i środowiska Åsy Romson. Pozostali członkowie szwedzkiej delegacji to premier…

Greenpeace planuje wykupić aktywa szwedzkiego koncernu Vattenfall
Greenpeace chce wykupić aktywa koncernu Vattenfall Greenpeace odpowiedział na ogłoszoną 22 września ofertę szwedzkiego koncernu Vattenfall i zadeklarował chęć odkupienia aktywów spółki. Chodzi o kopalnie węgla brunatnego i elektrownie węglowe znajdujące się w Niemczech. Greenpeace chce je stopniowo wygaszać i tworzyć miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej. Kupując niemieckie aktywa koncernu Vattenfall, Greenpeace chce…

Minigranty IKEA Warszawa – projekt
IKEA Warszawa po raz kolejny poszukuje organizacji NGO Stowarzyszenie Tęcza, Instytut Matki i Dziecka czy Fundacja Pracownia Nauki i Przygody to tylko niektóre z organizacji, którym udało się pomóc, dzięki projektowi Minigranty IKEA Warszawa. 25 czerwca wystartowała III edycja konkursu skierowanego dla organizacji pozarządowych działających w zakresie edukacji i rozwoju dzieci oraz ochrony środowiska…

Autobusy hybrydowe i elektryczne w Szwecji oraz w Polsce
Autobusy hybrydowe i elektryczne będą coraz popularniejsze. Możliwe m.in. stworzenie przystanków w budynkach W Polsce będzie rosło zapotrzebowanie na ekologiczne autobusy hybrydowe i elektryczne. Coraz więcej miast będzie decydowało się na rozwój tego typu transportu publicznego – to niezbędne z uwagi na zatłoczenie i zanieczyszczenie miast. Daje on wyjątkowe możliwości – w Szwecji powstały…

Polacy chcą wyłowić z Bałtyku 350 ton starych sieci rybackich
WWF chce wyłowić z Bałtyku 350 ton starych sieci rybackich Rusza akcja wyławiania przez polskich rybaków zagubionych sieci rybackich w polskich wodach Morza Bałtyckiego. Inicjatorzy projektu liczą, że uda się wyłowić do 350 ton tak zwanych sieci widm – poinformowała w czwartek organizacja ekologiczna WWF Polska. W ramach akcji kilkadziesiąt kutrów wyruszy z nadbałtyckich…

Projekt LIFEscape
Projekt LIFEscape Celem projektu LIFEscape jest ochrona cennych cech krajobrazu zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, tj. poprzez aktywizację społeczności lokalnych. Naszymi partnerami są parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, parki narodowe w Polsce, na Litwie, w Szwecji i w Danii. Każdy z krajów jest na innym poziomie wdrażania EKK. Z tego powodu profesjonalna wymiana i…

Gaz z łupków, czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie
Gaz z łupków. Możemy czuć się bezpiecznie! 3 lata temu Minister Środowiska powierzył Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska realizację projektu związanego z uwarunkowaniami środowiskowymi pozyskiwania gazu z łupków w Polsce. Podczas dzisiejszej konferencji „Gaz z łupków: bezpieczeństwo i odpowiedzialność – wyniki projektu badawczego” po raz pierwszy publicznie przedstawiono wyniki kompleksowych prac badawczych prowadzonych w rejonie…

Polacy nagrodzeni za artykuły o Bałtyku
Badacze morza z nagrodami za artykuły o Bałtyku Sześcioro badaczy otrzymało nagrody im. dra inż. Tomasza Jóźwiaka oraz im. dra inż. Jerzego Masłowskiego za dwa artykuły poświęcone badaniom Morza Bałtyckiego, opublikowane w międzynarodowym piśmie: „Oceanological and Hydrobiological Studies”. Międzynarodowe czasopismo „Oceanological and Hydrobiological Studies” wydaje Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z…

Stena Recycling rozważa budowę kolejnej EkoStacji
Stena Recycling planuje inwestycje w przetwarzanie odpadów przemysłowych. Rozważa też budowę kolejnej EkoStacji Zajmująca się przetwarzaniem odpadów Stena Recycling planuje rozwój swoich mocy przerobowych w Polsce. Firma zamierza inwestować głównie w przetwórstwo śmieci przemysłowych, choć rozważa też budowę kolejnej EkoStacji, w której przyjmowane są odpady od klientów indywidualnych. Z usług Stena Recycling korzysta ponad…

Hybrydowy samolot już w powietrzu
Pierwszy na świecie hybrydowy samolot 2% emisji dwutlenku węgla pochodzących od człowieka wytwarzane jest przez lotnictwo. Stworzony przez Boeinga przy współpracy z Uniwersytetem w Cambridge hybrydowy samolot emituje dużo mniej dwutlenku węgla, w dodatku zużywa o 30% mniej paliwa niż standardowy. Ulepszone baterie litowo-jonowe pozwoliły na wyprodukowanie udoskonalonej wersji. Źródło: materiały pochodzą ze…

Polacy ufają w kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym
Lasom Państwowym najbardziej ufają Polacy w kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Firma TNS w swoim „Badaniu świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” zadała pytanie o zaufanie bądź brak zaufania do różnych instytucji i osób w kwestiach związanych ze środowiskiem naturalnym. Lasom Państwowym zdecydowanie ufa 15…

Polityka unijna o rybołówstwie
Ustawa o rybołówstwie – nowe prawo nie realizuje polityki unijnej 28 listopada w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie Ustawy o rybołówstwie morskim, która ma wdrożyć wymogi nowej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Jedną z głównych zmian w przepisach unijnych jest uwzględnienie kryteriów środowiskowych i społeczno-ekonomicznych przy podziale kwot połowowych. Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska i…

Ścienna Bariera Termiczna – polska technologia
Rewolucyjna metoda ogrzewania domów słońcem opracowana przez Polaka Zapasy słońca na zimę, czyli rewolucja grzewcza!! Jak podaje Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej Dr hab. inż. Marek Krzaczek z tej uczelni opracował innowacyjną technologię ogrzewania budynków. Dzięki wynalazkowi o nazwie Ścienna Bariera Termiczna można zmagazynować ciepło słońca pod ziemią i wykorzystać je, kiedy będzie potrzebne – do…

Polacy na bakier z segregacją
Plastiki zamiast w koszu lądują w jeziorach i rzekach. Polacy na bakier z segregacją Polskie gospodarstwa domowe wytwarzają rocznie 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych. Według danych Fundacji PlasticsEurope Polska 60 proc. z nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu. Trafia przede wszystkim na wysypiska śmieci, ale też, niestety, do jezior i rzek. –…

Ekosystem Morza Bałtyckiego i OCEANA
Oceana rozpoczęła w 2013 roku trzecią ekspedycję badawczą na Bałtyku by wspierać działania na rzecz jego ochrony Zanieczyszczone, przełowione, ignorowane. Mimo poparcia społecznego dla przywrócenia świetności środowiska Morza Bałtyckiego, brak jest woli politycznej by to osiągnąć. Oceana podejmuje działania by poprawić tę sytuację. Malmö, Szwecja – przy okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów, organizacja…

Stena Recycling: Gospodarka odpadowa w biurowcach
Stena Recycling – pole nowoczesnej optymalizacji 75 proc. – to odsetek odpadów biurowych, które są wysokogatunkowymi surowcami wtórnymi. Ich selektywna zbiórka w połączeniu z nowoczesnym, kompleksowym procesem zarządzania pozwala na obniżenie kosztów gospodarki odpadami w biurowcu, podnosi prestiż obiektu i zwiększa świadomość środowiskową jego najemców. Jak pokazuje doświadczenie Stena Recycling, rozwiązania biurowe cieszą się na…

Energia z odpadów – konferencja w Ystad
Energia z odpadów w Danii W Ystad odbyła się dwudniowa konferencja „Energia z odpadów” nt. energii z odpadów oraz rozwoju w technologii produkcji biogazu. Głównym celem tegorocznej konferencji było zapewnienie możliwości wymiany wiedzy i technologii pomiędzy podmiotami polskimi i szwedzkimi oraz omówienie zmian, które zaobserwowano na polskim rynku biogazu od czasu poprzedniej konferencji, która odbyła…

Odpady w Polsce – polemika
3.08.2012 – Polemika do komentarza Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP pt. „A nie mówiłem, panie profesorze?!” – Puls Biznesu Krokodyle łzy nad śmieciami Po raz kolejny znajomość tematu nie przeszkadza w ostrości formułowania sądów. Podzielam zdanie Andrzeja Malinowskiego, prezydenta Pracodawców RP, że gorzka musi być satysfakcja, kiedy definitywnie wieszczy upadek jeszcze nie wdrożonej ustawy. Gorzka…