O wpływie magnetyzmu na żywe organizmy Będzie też o związkach fizyki z biologią. Ufizykalnienie biologii zaczęło się już w połowie lat 30-tych XX wieku, kiedy to powstał pomysł elektrodynamiki układów biologicznych H. S. Burra i F.S.C. Northropa (o których wspomnimy innym razem, przy temacie biopól). CHRONOLOGIA W 1941 r. noblista Albert Szent-Györgyi (m.in. odkrywca witaminy…
Kategoria: Nauka i badania

Składowanie materiałów radioaktywnych w Szwecji
Wizyta w Szwecji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzeja Piotrowskiego Podczas wizyty (19-22.03 .2017) delegacja Ministerstwa Energii RP zapoznaje się z najnowszymi technikami składowania materiałów radioaktywnych. W dniu 20.03.2017 r. odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Energii SE Nilsa Vikmånga z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Energii RP Andrzejem Piotrowskim. Tematem rozmowy…

Być dziewczyną w Polsce
Konkurs „DZIEW/CZYNY. BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE” Dziewczynom wstęp surowo wzbroniony! Myślicie, że w XXI wieku takie zakazy nie obowiązują? Niekoniecznie. „Nie poradzisz sobie”, „To męski zawód”, „Ubierz się bardziej kobieco”, „To sport dla chłopców”. „Ta zabawka nie nadaje się dla dziewczynki”, „Nie zachowuj się jak chłopczyca”. Czy tego chcemy, czy nie – na każdym kroku…

Książęce urodziny w Szwecji
Książęce urodziny w Szwecji – luty, marzec 2017 Przełom lutego i marca to dla Szwedzkiej Rodziny królewskiej bardzo radosny okres. W przeciągu zaledwie dwóch tygodni trójka królewskich wnucząt świętuje swoje urodziny. 20 lutego, jako pierwsza urodziny świętuje księżniczka Leonore, córka księżniczki Madeleine i Christophera O’Neill. Dziewczynka przyszła na świat 20 lutego 2014 roku w Nowym…

Szwedzkość – Swedishness
Co to właściwie jest szwedzkość? Znane ze Szwecji zjawiska, takie jak „fika” czy urlop rodzicielski fascynują i zastanawiają. By się im przyjrzeć i lepiej je zrozumieć, Instytut Szwedzki w Sztokholmie stworzył serię podcastów zatytułowanych „Swedishness” czyli „Szwedzkość”. – Wydaje mi się, że wizerunek Szwecji na świecie jest w zasadzie pozytywny, ale dosyć powierzchowny – mówi…

Szlak Królewski – wydarzenie z cyklu Klub Bagatela 3
Klub Bagatela 3 – Szlak Królewski Ambasada Szwecji zaprasza na wydarzenie z cyklu „Klub Bagatela 3„. Tym razem pod szyldem „Szlak Królewski – miłość od pierwszego kroku” podróżnicy Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o swojej wędrówce szwedzkim Szlakiem Królewskim – Kungsleden. Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2017 roku o godz. 18.00 w Rezydencji Ambasador…

Czyste powietrze w Szwecji
Szwedów sposoby na czyste powietrze Jeszcze w latach 70. Szwecja przeżywała dotkliwy kryzys w sferze energetyki. Obecnie kraj może się poszczycić przemyślaną polityką energetyczną i – co za tym idzie – czystym powietrzem. Zdarzają się dni, gdy wskaźnik jakości powietrza w Warszawie informujący o ilości szkodliwych substancji jest kilkanaście razy wyższy niż w Sztokholmie. Co…

Studia w Szwecji
Studia w Szwecji – wykaz uczelni: Umeå universitet SE-901 87 Umeå Tel: +46 090 – 786 50 00 Blekinge tekniska högskola (BTH) Valhallavägen 1 Karlskrona Tel: +46 455 38 50 00 Chalmers tekniska högskola (CTH) SE-412 96 Göteborg Tel: +46 31 772 1000 Danshögskolan – University College of Dance Brinellvägen 58…

Męska Szopa
Męska Szopa – poczujesz się potrzebny, a zatem szczęśliwy Jeśli zakończyłeś swoją karierę zawodową i przeszedłeś na emeryturę lub z innych powodów masz dużo wolnego czasu – to nie jest jeszcze koniec świata. To dopiero początek wspaniałej przygody w gronie zadowolonych mężczyzn, którzy przychodzą do Męskiej Szopy. Spytasz – a co to takiego? Męska Szopa…

Historyczna armata przeciwlotnicza Bofors w Polsce
Armémuseum przekazało Muzeum Wojska Polskiego historyczną armatę przeciwlotniczą Bofors W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przyjęcia do zbiorów historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors kal. 40 mm (wz.36) przekazanej przez Armémuseum w Sztokholmie. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława. Wśród gości znaleźli się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski i…

Szósty zmysł – tajemnicza praca umysłu
Szósty zmysł – tajemnicza praca umysłu poza naszą świadomością Przeczucie podpowiedziało ci, że jesteś w niebezpieczeństwie? We śnie przyszła odpowiedź na trudny problem? Nie ma w tym nic paranormalnego, to sprawka intuicji, zdolności umysłu do rozwiązywania problemów poza świadomością. Zjawisko to bada psycholog z Wrocławia. Strażak w płonącym domu ma nagle dziwne przeczucie, że powinien…

Dwór Królewski w Szwecji
Dwór Królewski – „Dla Szwecji z czasem” Obecnie Zamek Królewski jest przede wszystkim miejscem pracy członków rodziny królewskiej. Codziennie rano król, królowa, księżniczka Victoria i książę Daniel przyjeżdżają rano do pracy, a w swoich biurach spędzają większość dnia. To na Zamku Królewskim odbywają się najważniejsze uroczystości związane z rodziną panującą. Na dziedzińcu Zamkowym król świętuje…

Równouprawnienie płci w Szwecji – historia
Równouprawnienie płci w Szwecji – historyczne wydarzenia: Ok. 1250 Birger Jarl wprowadza prawo zakazujące przemocy wobec kobiet w formie gwałtów i porwań. 1921 Kobiety otrzymują aktywne i bierne prawo wyborcze. 1921 Po raz pierwszy w skład rządu wchodzi pięć kobiet: Kerstin Hesselgren, Elisabeth Tamm, Agda Ostlund, Nelly Thuring i Bertha Wellin. 1965 Szwecja jako pierwszy…

W jaki sposób Szwedzi chcą obejść konieczność ładowania bezprzewodowego myszek
Mionix: ładowanie indukcyjne peryferii dla graczy Concept PX to kolejny innowacyjny pomysł Mionix Labs, znanego z realizacji projektu myszy z czujnikiem stresu – Naos Quantified Gaming. W jaki sposób Szwedzi chcą obejść konieczność ładowania bezprzewodowego myszek? Jak reklamuje je szwedzki producent, Concept PX to połączenie „dwóch światów”. Może być używane zarówno jako mysz bezprzewodowa jak…

Szwedzcy wynalazcy – historia
Szwedzcy wynalazcy na przestrzeni wieków Szwedzi są powszechnie znani jako naród wynalazców. Mnóstwo pomysłowych, ułatwiających życie i poprawiających jego poziom maszyn, gadżetów, urządzeń, systemów, leków czy metod wzięło swój początek w naszym kraju. Sukcesy szwedzkiej gospodarki w dużym stopniu zależą od zdolności odkrywania nowych rozwiązań na miarę nowych czasów. Istnieją rozmaite teorie na wyjaśnienie swoistego…

Wizyta w szwedzkim centrum badawczo-produkcyjnym w Oskarshamn
Wizyta w Oskarshamn Ambasador Wiesław Tarka wziął udział w wizycie studyjnej w centrum badawczo-produkcyjnym energii jądrowej w Oskarshamn. W delegacji ze strony polskiej uczestniczyli także przedstawiciele Krajowego Punktu Konsultacyjnego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Państwowej Agencji Atomistyki, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz spółek energetycznych Enea i Tauron. Podczas wizyty Ambasador zapoznał się z badaniami nad…

Najbardziej opłacalne instalacje OZE
Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE Jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawdza się najbardziej w konkretnych warunkach zbada m.in Politechnika Białostocka. W piątek otwarto tam specjalistyczne laboratoria. Otwarcie Centrum Badawczo-Dydaktycznego wydziału elektrycznego było elementem obchodów 65-lecia tego wydziału na Politechnice Białostockiej (PB). Powstało ono dzięki 7 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego…

Świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym wykształcenie
Uznanie wykształcenia decyzją kuratora oświaty W wyniku postępowania administracyjnego kurator oświaty może uznać, że świadectwo zagraniczne jest dokumentem potwierdzającym wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub średnie (art. 93 ust. 3 ustawy). Postępowanie prowadzi kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy bądź – w przypadku braku stałego adresu wnioskodawcy w Polsce, właściwy ze względu na siedzibę szkoły…

Warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej
Warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej w Warszawie – 3. edycja Ambasada Szwecji i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przy wsparciu Szwedzkiej Rady Kultury zapraszają na warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej na język polski. Warsztaty będą się odbywać w Warszawie w kilkuosobowej grupie pod kierunkiem pisarza i tłumacza Zbigniewa Kruszyńskiego. Każdy z uczestników będzie pracował nad własnym projektem…

Polacy opracowali wynalazek umożliwiający diagnozę na podstawie tęczówki oka
Białostocki wynalazek umożliwi diagnozę na podstawie tęczówki oka Postawienie wstępnej diagnozy na podstawie tęczówki oka ma umożliwić lekarzom wynalazek studentów Politechnik Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – Eyescan. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet. Eyescan to odpowiedź na brak narzędzia diagnostycznego, które pozwalałoby lekarzom pierwszego kontaktu już…

Polacy coraz bardziej zaangażowani w projekty biotechnologiczne
W Polsce nie powstał jeszcze żaden innowacyjny lek. Nasi naukowcy coraz bardziej zaangażowani w projekty biotechnologiczne Rynek leków biotechnologicznych rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Coraz więcej firm pracuje nad innowacyjnymi lekami, mimo że polski rynek jest trudny, wymagający dużych nakładów i długotrwałych badań. Za to w dziedzinie innowacyjnych urządzeń medycznych Polacy mają…

Polacy i Rada Młodych Naukowców
Rada Młodych Naukowców – unikatowe rozwiązanie polskiego resortu nauki Rozpoczęła się V kadencja Rady Młodych Naukowców (RMN). Jak przekonuje w rozmowie z PAP dr Emanuel Kulczycki, jej nowy przewodniczący, RMN to polska innowacja w politykę naukową. „W ten sposób Polska pokazuje nie tylko, że warto słuchać młodych naukowców, ale również jak ich głos uwzględniać…

Polacy pracują nad projektem wehikułu czasu dla programistów
Dzięki niemu można będzie szybko wykrywać i naprawiać błędy w oprogramowaniu Bydgoska firma T Komp pracuje nad innowacyjnym narzędziem dla programistów. Dzięki projektowi „Wehikuł czasu” możliwe będzie śledzenie i wykrywanie błędów w oprogramowaniu na zasadzie cofania się w czasie. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na rozwiązanie problemu. Firma będzie jeszcze badać rynek…

Czy Polacy wykorzystają kształcenie dualne
Kształcenie dualne szansą dla firm W Polsce w coraz większej liczbie branż brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Firmy, zamiast zatrudniać pracowników w pełni przygotowanych do wykonywania zawodu, muszą tracić mnóstwo czasu oraz pieniędzy na ich doszkolenie i przysposobienie do pracy. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kształcenie dualne. „Kształcenie dualne to taki model nauki, w…

Polacy w projekcie nagrodzonym Prix Leclant
Polscy badacze w projekcie nagrodzonym Prix Leclant Od 2015 r. Akademia Francuska przyznaje nagrodę za najważniejsze prace archeologiczne prowadzone w dolinie Nilu. Pierwszym laureatem została Francuska Misja Wykopaliskowa w Tanis, kierowana przez François Leclère z paryskiej szkoły wyższej École pratique des hautes etudes. Istotną częścią programu misji są badania geofizyczne, realizowane przez Polaków. W…

Projekt FREDE dotarł do Szwecji
Projekt FREDE coraz bliżej startu Studenci, którzy za pomocą eksperymentu FREDE – umieszczonego na balonie ESA – sprawdzą rzeczywistą szkodliwość freonu, dotarli do Szwecji i szykują się do startu. Ten planowany jest w pierwszej połowie października ze szwedzkiego kosmodromu Esrange, niedaleko Kiruny w Szwecji, na terenie północnego koła podbiegunowego W gondoli balonu BEXUS –…

Europejska Noc Naukowców już w piątek 25 września
W piątek Europejska Noc Naukowców Warsztaty detektywistyczne, pokazy średniowiecznych walk, możliwość skorzystania z kuli – żyroskopu, to niektóre atrakcje Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek 25 września. Nocne, naukowe atrakcje przygotowały instytucje naukowe z kilku polskich miast. Organizowana od 2005 r. Europejska Noc Naukowców to cykl edukacyjnych imprez popularnonaukowych odbywających się w…

Umowa między Polską a Europejską Organizacją Badań Astronomicznych
Sejmowe komisje za ratyfikacją umowy z ESO Sejmowe komisje: edukacji, nauki i młodzieży oraz spraw zagranicznych rekomendowały w środę ratyfikację umowy między Polską a Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej (ESO). Członkostwo w ESO m.in. ułatwi dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej. Umowę o przystąpieniu do ESO Polska podpisała w październiku 2014 roku. Przyjęcie projektu…

Koło Naukowe Empiria nagrodzone przez StRuNa 2014
Najlepsze studenckie koła naukowe nagrodzone Koło Naukowe Empiria ze Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie otrzymało tytuł Projektu Roku w konkursie StRuNa 2014. Nagrody dla najlepszych działań studenckich i doktoranckich przyznano we wtorek w Warszawie. W konkursie StRuNa 2014 wyróżniono studentów i doktorantów, którzy tworzą zespołowo oraz indywidualnie. Nagrody roku przyznano w pięciu…

Tworzenie silnego źródła neutronów w Szwecji
Polska zaangażuje się w tworzenie silnego źródła neutronów w Szwecji Rząd poparł we wtorek udział Polski w projekcie budowy i funkcjonowania Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) w charakterze członka-założyciela. Powstające w Szwecji ESS ma być najsilniejszym na świecie źródłem neutronów do badań materii. „To kolejna duża międzynarodowa organizacja naukowo-badawcza, do której Polska przystępuje w ostatnim czasie….

Polacy pracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
Nawigatorzy ze Szczecina pracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej Nawigatorzy ze szczecińskiej Akademii Morskiej zbadają dla Europejskiej Agencji Kosmicznej możliwości wykorzystania m.in. w portach morskich systemów nawigacyjnych stosowanych w lotnictwie. Naukowcy wygrali konkurs na realizację tego projektu. Jak powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Bogna Bartkiewicz, naukowcy z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej wygrali ogólnoeuropejski konkurs na wykonanie prac…

Szwedka polskiego pochodzenia otrzymała stypendium
Szwedzkie stypendium dla Szwedki polskiego pochodzenia Od 2012 roku szwedzka fundacja Åke Andrén Stiftelsen przyznaje najwyższe w Szwecji stypendium dla obiecujących artystów, opiewające na pokaźną sumę pół miliona koron szwedzkich. W tym roku otrzymała je artystka polskiego pochodzenia Aleksandra Kucharska. Urodzona w 1981 roku Aleksandra Kucharska mieszka w Malmö na południu Szwecji, urodziła się…
Szkoła w Sztokholmie – rozpoczęcie roku
Szkoła w Sztokholmie – rozpoczęcie roku Szkoła w Sztokholmie – rozpoczęcie roku szkolnego 2014 / 2015 W dniu 21 sierpnia o godzinie 18 zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2014 / 2015. O godzinie 19 rozpocznie się zebranie rodziców klas I SP w sali 211. Bezpłatny podręcznik finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej można pobrać…

Kurs komputerowy w Ronne
Biblioteka w Ronne otworzyła właśnie dostęp do witryny logowania się w nowej serii popularnego kursu korzystania z komputera. Kurs komputerowy jest przeznaczony przede wszystkim dla starszych, którzy nigdy nie próbowali siedzieć przy komputerze. Teraz mogą nauczyć się jak używać i wykorzystywać możliwości komputera. Dyrektor biblioteki przyznaje, że ostatnio zainteresowanie było tak ogromne, że nie wystarczyło…