Dla ofiary handlu ludźmi Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania…
Kategoria: Praca i pobyt

Uregulowania szwedzkiego prawa pracy
Podstawowe uregulowania szwedzkiego prawa pracy Szwedzkie prawo pracy oparte jest na umowach zbiorowych między pracodawcami a związkami zawodowymi. W Szwecji nie ma prawnie ustalonej pensji minimalnej, ponieważ zakłada się, że umowa zbiorowa określa odpowiednią stawkę minimalną za daną pracę. Oto lista najważniejszych przepisów prawa pracy: – Prawo do współdecydowania (Medbestämmandelag, w skrócie: MBL), – Prawo…

Prawo pobytowe w Szwecji
Prawo pobytowe w Szwecji – warto wiedzieć przed przyjazdem Przebywając na terytorium Szwecji, należy mieć na uwadze, iż w pełni podlega się miejscowym przepisom prawa cywilnego, karnego i administracyjnego oraz podatkowego. Nieświadomość tego może być przyczyną poważnych komplikacji. Obywatel obcy przebywający w Szwecji, nie tylko ponosi przewidziane tutejszym prawem konsekwencje drobnych wykroczeń lecz także, w…

Rejestracja w Migrationsverket (urząd migracyjny)
REJESTRACJA DLA PRZYBYŁYCH Planujesz dłuższy pobyt w Szwecji, a nie wiesz co masz załatwić? My pomożemy ci podjąć właściwe kroki. Po pierwsze należy zarejestrować się w Migrationsverket najpóźniej na 3 miesiące od przyjazdu do kraju. Aby to zrobić, powinno się udać do najbliższego Urzędu Migracyjnego, w celu wypełnienia blankietu nr 14001, „Registrering av uppehallsrätt”. Podczas…