Co to właściwie jest szwedzkość?
Znane ze Szwecji zjawiska, takie jak „fika” czy urlop rodzicielski fascynują i zastanawiają. By się im przyjrzeć i lepiej je zrozumieć, Instytut Szwedzki w Sztokholmie stworzył serię podcastów zatytułowanych „Swedishness” czyli „Szwedzkość”.
– Wydaje mi się, że wizerunek Szwecji na świecie jest w zasadzie pozytywny, ale dosyć powierzchowny – mówi Kattis Ahlström, gospodyni programów. – Wiele osób najprawdopodobniej wciąż kojarzy nasz kraj z blondynami i dobrze rozwiniętym systemem opieki socjalnej. A Szwecja to o wiele więcej.
W podcastach Kattis Ahlström wraz ze współprowadzącym Philipem O’Connorem – irlandzkim dziennikarzem, który od 18 lat mieszka w Szwecji – rozmawiają o Szwecji ze szwedzkimi i zagranicznymi ekspertami. Rozmowy prowadzone są w języku angielskim, a na cały cykl składa się siedem odcinków, w których mowa np. o urlopach rodzicielskich, technologii cyfrowej, szwedzkich tradycjach i o tym, czy Szwedzi są szczęśliwi.
„Swedishness” to pierwszy oficjalny podcast o Szwecji i Szwedach. Trzy pierwsze odcinki ukazały się na platformach Soundcloud i iTunes 27 stycznia 2017 roku. Od tej pory kolejne odcinki ukazują się w piątki w cztery kolejne tygodnie.
Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji