Projekt LIFEscape
Celem projektu LIFEscape jest ochrona cennych cech krajobrazu zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, tj. poprzez aktywizację społeczności lokalnych. Naszymi partnerami są parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, parki narodowe w Polsce, na Litwie, w Szwecji i w Danii. Każdy z krajów jest na innym poziomie wdrażania EKK. Z tego powodu profesjonalna wymiana i ponadgraniczna współpraca krajów partnerskich jest wskazana dla przenoszenia i adaptowania dobrych praktyk z kraju do kraju. W ten sposób zaczną być generowane oddolne inicjatywy, które mogą przyczynić się do zmiany ustawodawstwa w danym kraju.
Projekt ten o łącznym budżecie 1,4 mln euro będzie realizowany do października 2013r. Jest on dofinansowany z Programu Południowego Bałtyku (South Baltic Programme ).
Więcej informacji na stronie projektu www.lifescape.eu
Z doświadczeń zachodnioeuropejskich wiadomo że podstawą dla skutecznej ochrony krajobrazu jest uczestnictwo społeczne. W ramach projektu LIFEscape wszyscy użytkownicy przestrzeni danego obszaru: właściciele ziemscy, instytucje publiczne, przedsiębiorcy, deweloperzy, organizacje pozarządowe i młodzi ludzie zostaną aktywnie włączeni w proces bieżącego planowania przestrzennego swojej gminy. Stopniowo będzie się zwiększać ich świadomość problemów krajobrazowych i zrozumienie dla podejmowanych działań, co wpłynie korzystnie na efektywność ochrony krajobrazu.
Projekt LIFEscape ma wydźwięk zdecydowanie praktyczny. Z tego powodu wybrane zostały cztery obszary pilotażowe, gdzie znajdą zastosowanie wypracowane w projekcie metody.
Partnerzy projektu przy udziale specjalistów oraz społeczności lokalnych (Lokalne Grupy Działania) będą współpracowali na rzecz rozwiązania konkretnych problemów krajobrazowych.
Główne wyniki projektu:
Podręcznik narzędzi i metod planowania krajobrazu, opierający się na postulatach EKK jak również międzynarodowych przykładach dobrych praktyk. Znajdą się tam nowoczesne narzędzia wizualizcje przestrzenne oraz metody współpracy z użytkownikami społecznymi.
Nowe lub zaktualizowane lokalne plany zagospodarowania przestrzennego lub strategie zarządzania uwzględniające wartości krajobrazu.
Intensywna kampania podnosząca świadomość problematyki i wartości krajobrazu. Jej elementami będą: transmisje w mediach, działania ukierunkowane na dzieci i młodzież, wizyty studyjne na obszarach pilotażowych w krajach partnerskich,
wydarzenia społeczne takie jak: plenery malarsko-fotograficzne,
strona internetowa projektu.
Południowobałtyckie Forum Krajobrazowe – platforma służąca międzynarodowej współpracy i wymianie pomysłów.
Zalecenia legislacyjne będą wnoszone do ministerstw odpowiadających za planowanie przestrzenne i ochronę środowiska w poszczególnych krajach.
Partnerzy projektu:
Lider : Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Gmina Tolkmicko
Park narodowy Dolnej Żmudzi, Litwa
Uniwerytet w Kłajpedzie. Litwa
Miasto Lund, Szwecja
Gmina Sjøbo, Szwecja
Uniwersytet Linneusza w Kalmarze, Szwecja
Gmina Slagelse, Dania
Organizacje zrzeszone:
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ)
Association of Lithuanian state parks and reserves
Lithuanian Ministry of Environment
Swedish Heritage Board
Swedish Forest Agency
Skåne County Administrative Board
European Network for Implementation of Landscape Convention (RECEP-ENELC)
VASAB 2010
Źródło: ochronaprzyrody.gdos.gov.pl
Fot: freeimages.com