Ekocentrum – skandynawskie rozwiązania
W wyniku działań prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego – prof. Adama Guły, studenci oraz koordynatorzy projektu INforSE mieli okazję zwiedzić Ekocentrum w Goteborgu, Agencję ds. Energii Regionu Skanii oraz nowopowstałe, ekologiczne osiedle 26 domów na przedmieściach Helsingborgu. Tematem sześciodniowego wyjazdu była ekologia i energetyka odnawialna.
Początkowym punktem wycieczki była wizyta w Agencji ds. Energii Rejonu Skanii znajdującej się w Malmo. Tutaj uczestnicy mogli posłuchać o zasadach działania organizacji, które wspierają energetykę odnawialną w Szwecji i pomagają jej ewoluować. Malmo jest miastem bardzo ekologicznym, znajduje się tu kila tysięcy metrów kwadratowych kolektorów słonecznych i paneli do wytwarzania energii cieplnej. Autobusy napędzane są biogazem, a głównym celem agencji jest osiągnięcie 50 % energii, będącej wytworem źródeł odnawialnych. Plan miałby zostać zrealizowany do 2020 roku.
Następnym punktem wyjazdu było osiedle w Helsingborgu. Jest to nietypowe zbiorowisko domów, gdyż znajduje się tutaj 48 kolektorów słonecznych, które podgrzewają użytkowaną wodę, a domy zaś ogrzewane są biomasą.
Kolejno grupa udała się do Ekocentrum w Szwecji, które mieści się w Goteborgu. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli wziąć udział w dyskusjach dotyczących składowania radioaktywnych odpadów z elektrowni jądrowych. Na dzień dzisiejszy, w Szwecji funkcjonuje 10 takich reaktorów. Najnowszym pomysłem na pozbycie się odpadów jest podzielenie ich na grupy, w zależności od stopnia zagrożenia i takie też składowanie odpadów. Pobyt w ekocentrum w Szwecji ukazał realne zagrożenia, jak i czyste korzyści jądrowych elektrowni.
Końcowymi etapami było zwiedzanie nowoczesnego osiedla energooszczędnego oraz biogazowi i farmy turbin wiatrowych. Uczestnicy zostali również zapoznani z planem miasta, którego głównym, 100procentowym źródłem energii mają być źródła odnawialne. Frederikshavn spełnia ten warunek już w 40 %, a szacuje się, że do 2015 roku spełni go ostatecznie.
Wyjazd miał na celu wzbogacenie wiedzy uczestników w zakresie energii jądrowej i odnawialnej oraz ukazanie efektywności energetycznej tychże źródeł energii.
Fot: sxc.hu
Polecamy również:
– Odpady w Polsce
– Gazy cieplarniane w Szwecji
– Projekt INforSE
– Agencja ds. Energii Rejonu Skanii