Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh odwiedziła Kraków
W dniach 15-16 października ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh wraz z małżonkiem Peterem Fogh odwiedzili Kraków, by wraz z konsulem honorowym Szwecji Januszem Kahlem spotkać się z władzami regionalnymi i lokalnymi i przedyskutować zagadnienia istotne dla miasta i regionu. Państwo Fogh wzięli także udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello.
Wizyta w Krakowie rozpoczęła się dnia 15 października w Stowarzyszeniu Willa Decjusza, gdzie podczas uroczystej ceremonii wręczono Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello*. Tegorocznymi laureatami zostali Pietro Bartolo – włoski lekarz, który od 1993 roku pomaga uchodźcom przybywającym na wyspę Lampedusę i istniejąca od 1995 roku Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”. Laureatem nagrody honorowej został rosyjski działacz praw człowieka Sergei Kovalyov.
W swoim przemówieniu podczas uroczystości ambasador Szwecji wspomniała, że zarówno ona jak i jej małżonek mieli zaszczyt osobiście znać Sérgio Vieira de Mello. Ambasador zaznaczyła, że wśród licznych innych osiągnięć Sérgio Vieira de Mello, należy wymienić, iż przyczynił się on do rozwoju cywilnego zarządzania kryzysowego jako ważnej części pokojowych operacji wojskowych.
Podczas swojej wizyty w Krakowie ambasador Szwecji spotkała się także z Wojewodą Małopolskim Jerzym Millerem i z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą. Podczas rozmów dyskutowano aktualne zagadnienia istotne dla regionu oraz polsko-szwedzką współpracę.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim Inga Eriksson Fogh wygłosiła przemówienie, dotyczące relacji szwedzko-polskich na spotkaniu ze studentami filologii szwedzkiej. Podczas spotkania ze studentami głos zabrał także Peter Fogh, by przybliżyć słuchaczom brzmienie języka duńskiego.
Oficjalna wizyta ambasador w Krakowie zakończyła się spotkaniem z Prezydentem Miasta, profesorem Jackiem Majchrowskim. Więcej na temat tego spotkania na stronach internetowych miasta Krakowa.
* Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003) przyznawana jest corocznie od 12 lat osobom i organizacjom pozarządowym za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw religii i kultur. W skład Kapituły Nagrody wchodzi ambasador Szwecji w Polsce.
Źródło: swedenabroad.com
Fot: freeimages.com