Letni przewodnik po Polsce powraca, by w tym roku zabrać Was na wycieczkę w niezwykle urokliwe, ale mniej doceniane miejsca w kraju.
Naszą podróż rozpoczniemy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie leży miasto doskonale łączące w sobie historię i nowoczesność. Jego charakter kształtują średniowieczne i renesansowe zabytki, a także bogate życie kulturalne. W powietrzu unosi się zapach pierników, a z knajpki położonej przy rynku słychać dobry jazz. Wszystko pod czujnym okiem Mikołaja Kopernika. Witajcie w Toruniu!
Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…
Postać znanego polskiego astronoma króluje na pomniku ustawionym na Rynku Staromiejskim . Miłośnicy teorii Kopernika i gwiezdnych podróży poczują się doskonale w toruńskim planetarium, gdzie podczas krótkich seansów mogą posłuchać ciekawostek o Kosmosie i Układzie Słonecznym.
Szczególnie zainteresowanym tematem polecamy także wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, położonego 13 kilometrów od Torunia. To tam znajdują się m.in. dwa największe radioteleskopy w Polsce, a zwiedzającym pomocą służy grupa ekspertów gotowa odpowiedzieć na każde pytanie.
Toruń. Gotyk na dotyk.
Tak brzmi hasło turystyczne miasta. Mało kto wie, że Toruń to miejsce, w którym – zaraz po znanym wszystkim Krakowie – znajdziemy najwięcej polskich zabytków światowej klasy.
Warto udać się na romantyczny spacer po Rynku Staromiejskim, by podziwiać okalające go urokliwe, kolorowe kamieniczki. Wzrok nasz na pewno przyciągnie również ratusz, ozdobiony pięknym zegarem. Miłośników gotyckiej architektury z pewnością zachwyci zespół toruńskich kościołów. Koniecznie trzeba odwiedzić m.in. Katedrę Świętojańską, Kościół św. Jakuba czy Kościół Mariacki. Znakomitą lekcją historii będzie także przechadzka wśród ruin pozostałych po Zamku Krzyżackim, czy równie ciekawym Zamku Bierzgłowskim.
Po tej wędrówce pod znakiem historii, zapraszamy na spacer Bulwarem Filadelfijskim. W konkursie na siedem cudów Polski organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” – drugie miejsce zajęła nadwiślańska panorama Torunia. Na wyspie Kępa Bazarowa, naprzeciwko Bramy Mostowej, znajdziemy taras widokowy, z którego pejzaż od lat zachwyca malarzy i poetów. Tam zobaczyć możemy flisaków spławiających tratwy po Wiśle, tam czeka nas nocna gra świateł – kolorowa iluminacja.
Przez żołądek do serca
Także i w ten kulinarny sposób Toruń zdobywa coraz to nowych zwolenników. To właśnie tutejsi cukiernicy znają tajemną recepturę, która pozwala im wypiekać najlepsze pierniki w Polsce. Okazją do doskonałej zabawy i degustacji owych słodkości będzie wycieczka do toruńskiego Muzeum Piernika. Tam każdy może na chwilę stać się czeladnikiem i przy pomocy XVI-wiecznych narzędzi uformować ciastko w ulubionym kształcie. Czeka nas tu samodzielne przesiewanie mąki, łączenie ciepłego miodu z resztą składników, wkładanie ciastek do ogromnego pieca oraz próbowanie owych smakołyków.
Toruń jazzem stoi
Wakacje w Toruniu to także Artus Jazz Festiwal, podczas którego dziedziniec Ratusza Staromiejskiego rozbrzmiewa relaksującymi dźwiękami muzyki. Co roku miasto gości najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Grały tu już między innymi takie gwiazdy polskiego jazzu jak Leszek Możdzer czy Aga Zaryan. Miłośników filmu gród Kopernika zaprasza z kolei na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. A zwolennicy nieco lżejszych rytmów znajdą tu wiele klimatycznych klubów, które oferują ciekawe, tematyczne imprezy prowadzone przez najlepszych (!) światowych DJ-ów. Warto zajrzeć między innymi do klubu PRL, zlokalizowanego w samym centrum Starego Miasta.
A dla tych, którzy patrzą na wakacyjną wyprawę nieco bardziej prozaicznie, jeszcze kilka istotnych informacji. Toruń leży zaledwie dwie godziny drogi od stolicy, prowadzi do niego z Warszawy dobra i szybka droga. Najogólniej mówiąc miasto oferuje nam wszystko w najlepszym gatunku za niewygórowaną cenę. Niezależnie od tego, czy chcemy przeżyć tu prywatną lekcję historii, podziwiać piękne widoki, czy też najzwyczajniej w świecie – odpocząć – Toruń to miasto, do którego warto wybrać się na letni – i nie tylko letni – odpoczynek.
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady RP w Sztokholmie
Fot: sztokholm.msz.gov.pl