Szwedzkie przepisy celne – prawo w Szwecji
Szwedzkie przepisy celne obejmują szereg wytycznych związanych z przewożeniem towarów przez granicę państwa. W przypadku osób, które przewożą towary (do użytku własnego) z obszaru Unii Europejskiej nie wymagana jest opłata cła. Specjalne wymagania dotyczą jedynie przewozu zwierząt, amunicji, alkoholu, tytoniu, broni, czy też niebezpiecznych narzędzi.
Szwedzkie przepisy celne kategorycznie zabraniają przewożenia pornografii, środków dopingujących i narkotyków. W przypadku posiadania gotówki większej niż 10 tysięcy Euro, koniecznie jest zgłosić ten fakt w odpowiednim miejscu.
Wyroby alkoholowe, przeznaczone jedynie na własny użytek mogą wwozić jedynie osoby mające 20 lat. Dotyczy to towarów przywożonych bezpośrednio z krajów UE na teren Szwecji.
Szwedzkie przepisy celne mówią jednak, że w przypadku, gdy osoba nie jest w stanie udowodnić, że towary będą przeznaczone na użytek własny, to celnik ma pełne prawo do zarekwirowania towarów. Wyroby tytoniowe mogą zostać przewiezione przez osoby, które ukończyły 18 rok życia. W przypadku ilości towarów przekraczających ilości określone przez szwedzkie przepisy celne, przemytnikowi grozi kara pozbawienia wolności.
Państwowy monopol jest ograniczeniem dla osób chcących zabrać ze Szwecji alkohol, gdyż niestety nie ma możliwości zakupienia alkoholu w sklepie wolnocłowym i przewiezienia go w bagażu podręcznym. Należy pamiętać, że Urząd Celny ma prawo do przeprowadzenia kontroli na całym terenie kraju.
Przewożenie towarów przez szwedzką granicę jest obarczone odpowiednimi podatkami. Na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Ceł można zapoznać się z wartościami podatków w odniesieniu do poszczególnych wyrobów.
W przypadku przewożenia zwierząt konieczne jest okazanie aktualnego paszportu dla zwierzęcia, w którym zawarte powinny być wszystkie niezbędne informacje dotyczące szczepień oraz badań, które zwierzak przeszedł. Głównie chodzi o to, by pupil był zaszczepiony przeciwko wściekliźnie wraz z testami na antyciała. Dodatkowo zwierzę musi być oznakowane chipem.
Aby przewieźć broń z Polski do Szwecji należy posiadać Europejską Kartę Broni Palnej, która pozwala na wwiezienie broni w celach łowieckich bądź sportowych. Cel przewozu również powinien być udokumentowany.
Na podstawie materiałów: Polak za granicą – poradnik (polakzagranica.msz.gov.pl)
fot: freeimages.com