Debata o niestereotypowym wychowaniu oraz krótkometrażowy film „Żaba” na 7. LGBT Film Festivalu
W ramach warszawskiej odsłony festiwalu, przy okazji pokazu dwóch filmów: szwedzkiego filmu krótkometrażowego „Żaba” i amerykańskiego filmu „Życie w masce” odbędzie się debata pt. „Dobre wychowanie – jak stereotypy związane z płcią wpływają na rozwój dziewcząt i chłopców?”.
Chłopcy nie mogą się mazać? Dziewczynki nie mogą grać w piłkę? Rodzice nie mogą być tej samej płci? Wychowanie dzieci pełne jest zakazów i nakazów, które wzmacniają tradycyjny podział ról pomiędzy płciami. Dziewczynki mają bawić się w księżniczki, a chłopcy w strażaków. Chłopcy powinni grać w piłkę, a dziewczynki malować się brokatem. Co jednak dzieje się, gdy młody człowiek postanawia sprzeciwić się wąskim normom „dobrego wychowania”?
O wzorcach chłopięcości i dziewczęcości, wychowywania dzieci w rodzinach niestandardowych (parach jednopłciowych, rodzinach patchworkowych) oraz sposobach na wzmacnianie w dzieciach postaw zgodnych z ich osobowością a nie stereotypami płci porozmawiają eksperci/tki, specjaliści/stki, ale też rodzice, którzy mają doświadczenie w wychowywaniu dzieci w Polsce i Szwecji.
Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Kinoteka, LGBT Film Festival
Filmy:
ŻABA (Grodan/The Frog)
Motywem przewodnim organizowanego w przedszkolu dnia tematycznego jest średniowiecze. Dziewczynki przebierają się za księżniczki, chłopcy za rycerzy. Jedna z księżniczek również chciałaby władać mieczem, ale czy to wypada?
Film powstał w oparciu o pierwszy w historii manifest filmowy napisany przez kobiety – Manifest Doris.
reż, scen: Cecilia Torquato (scenariusz inspirowany filmem Liny Linde ”Dziewczynki nie bekają”), zdj: Sophia Olsson, muz: Daniella Kruth/Gui Mallon, 7′, Szwecja 2008
ŻYCIE W MASCE (The Mask You Live In)
Bohaterami filmu są młodzi chłopcy. Na co dzień borykają się z naciskiem ze strony mediów, rówieśników, a także dorosłych skłaniających ich do tłumienia emocji, przekreślania przyjaźni, uprzedmiotowienia kobiet oraz rozwiązywania konfliktów drogą przemocy. Stereotypy te dotyczące płci powiązane są z rasą, statusem społecznym i innymi okolicznościami tworzącymi skomplikowane aspekty tożsamości, którym młode pokolenie musi sprostać, aby pasować do wyobrażeń „prawdziwego mężczyzny”.
Film jest następcą słynnego dokumentu „Miss Representation”, analizuje skutki stereotypowego wychowywania chłopców na twardzieli.
reż: Jennifer Siebel Newsom, scen: Jessica Congdon, Jennifer Siebel Newsom, obs: Caroline Heldman, muz: Eric Holland, zdj: John Behrens, 97′, USA 2015
Bilety: 19 zł
Więcej informacji o festiwalu: www.LGBTfestival.pl
Informacje o debacie można znaleźć tutaj: www.facebook.com/events/202193046820188
LGBT Film Festival 2016 odbywa się pod patronatem Ambasady Szwecji.
Źródło: Ambasada Szwecji w Warszawie (swedenabroad.com)
Fot: własność redakcji