MINIMALNE WYNAGRODZENIE I JEGO HISTORIA
Jest to najniższa z możliwych płac, wypłacana pracownikowi zatrudnionemu w ramach umowy o pracę na pełny etat. W jaki sposób zostało ustalone i czemu ma służyć?
Aby w pełni zrozumieć historię minimalnego wynagrodzenia, warto poznać jego znaczenie oraz cel istnienia. Definiowane jest ono jako sztywne, nieprzekraczalne minimum płacowe ustalane w celu wykluczenia szkodliwej dla pracowników konkurencji pracodawców w obniżaniu kosztów poprzez zaniżanie płac.
Historia minimalnego wynagrodzenia
Omawiane pojęcie minimalnego wynagrodzenia weszło do użytku w Polsce w 1956 roku, kiedy to zaczęto ustalać poziom najniższego wynagrodzenia, które za zadanie miało określać minimalny gwarantowany poziom całości lub części wynagrodzenia. Na przestrzeni lat rola minimalnego wynagrodzenia w systemie płac ulegała zmianom. Na początku wynagrodzenie to stanowiło gwarantowany wszystkim pracownikom poziom łącznego wynagrodzenia w pełnym wymiarze czasu pracy. W latach 1977-1981 określona kwota używana była przede wszystkim do tworzenia tabel stawek wynagrodzenia, ustalana jako minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania. W latach 1982-1986 posunięto się o krok dalej i zaczęto ustalać zarówno poziom najniższego wynagrodzenia, jak i wysokość najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania. Od 1986 r. do 1990 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia stanowiła jednocześnie najniższą stawkę wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania. 1 września 1990 r. została wprowadzona kolejna zasada ustalania najniższego wynagrodzenia jako kwoty pełnego wynagrodzenia gwarantowanego pracownikom za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, niezależnie od posiadanych przez nich kwalifikacji i zaszeregowań osobistych, a także niezależnie od liczby i rodzaju stosowanych w zakładach pracy składników wynagrodzenia.
Na przestrzeni tych lat ustalaniem wysokości najniższego wynagrodzenia zajmowała się Rada Ministrów w drodze uchwały. Od 1990 r. o jego wysokości decydowało zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. W latach 1998-2002 poziom najniższego wynagrodzenia określany był w rozporządzeniach ministra pracy. W październiku 2002 r. została opracowana Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która to zdjęła z ministra pracy obowiązek określania najniższego wynagrodzenia, i która obowiązuje do dziś.
Źródło: Materiały pochodzą ze strony : zielonalinia.gov.pl
Fot: zielonalinia.gov.pl